ارسال فهرست نهایی خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی

    کد خبر :880482
ارسال فهرست نهایی خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی

فهرست نهایی خانه‌های خالی برای صدور برگه جریمه مالیاتی به سازمان امور مالیاتی ارسال شد.

با ارسال این اسامی به زودی اقدامات لازم برای اخذ مالیات توسط سازمان امور مالیاتی صورت می‌گیرد.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی به نظر می‌رسد در آینده نزدیک دسترسی مستقیم به سازمان امور مالیاتی داده می‌شود تا اطلاعات لازم را از سامانه املاک و اسکان بردارد.

تاکنون یک میلیون و ۳۱۷ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه شناسایی شده و برای صحت سنجی به مالکان پیامک ارسال شده است.

اطلاعات ۶۰ میلیون خانوار تاکنون به دست آمده و اطلاعات ۲۴ میلیون خانوار دیگر هم در حال پردازش است.

هم اکنون سامانه املاک و اسکان باز است و تمامی متقاضیان می‌توانند در این سامانه ثبت نام کنند.

طبق قانون مالیات‌های مستقیم، باید تا ابتدای دی امسال اطلاعات واحدهای خالی، از طریق وزارت راه و شهرسازی در اختیار سازمان امور مالیاتی به منظور اخذ مالیات قرار می‌گرفت اما، اختلافاتی موجب شد تا مهلت قانونی تمام شود.

پیش از این، وزارت راه و شهرسازی به عنوان مسئول شناسایی و معرفی خانه‌های خالی اعلام کرده بود که اطلاعات ۲.۳ میلیون خانه خالی را به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده است اما این سازمان این ادعا را رد کرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در جواب سازمان امور مالیاتی گفته بود: اطلاعات به صورت پالایش شده در اختیار امور مالیاتی قرار گرفته و اگر اشکالی در این اطلاعات وجود دارد باید مصداقی بیان شود. چرا که واحدهای مسکونی خالی همیشه خالی نمی ماند و امکان تغییر اطلاعات وجود دارد.

در آخرین جلسه وزارت راه و شهرسازی با سازمان امور مالیاتی، مقرر شده شناسایی خانه‌های خالی با آخرین داده‌های سامانه املاک واسکان ادامه داشته باشد و همواره اطلاعات به روز رسانی شوند.

بر اساس قانون مالیات خانه‌های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می‌شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل ۱۲ برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل ۱۸ برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در این بین، وظیفه شناسایی خانه‌های خالی را بر عهده وزارت راه و شهرسازی از طریق سامانه املاک و اسکان گذاشته شده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید