آمریکا جایزه ۱۰ میلیون دلاری برای متهم به ترور رفیق الحریری تعیین کرد

    کد خبر :796973

آمریکا جایزه‌ای ۱۰ میلیون دلاری را برای ارائه اطلاعات درباره فرد متهم به ترور نخست وزیر اسبق لبنان تعیین کرد.

صفحه کاربری Rewards for Justice وابسته به وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت: “واشنگتن در جستجوی سلیم عیاش، متهم به ترور رفیق الحریری، نخست وزیر اسبق لبنان است و به کسی که اطلاعاتی درباره وی بدهد، اطلاعاتی که عیاش را از مشارکت در هرگونه اقدام تروریستی بین المللی علیه اشخاص آمریکایی یا دارایی های این کشور منع کند، مبلغ ۱۰ میلیون دلار پاداش می دهد. ”

سلیم جمیل عیاش ۵۷ ساله در ماه اوت ۲۰۲۰ در ارتباط با کشته شدن حریری و ۲۱ تن دیگر از همراهان وی به “قتل” و “ارتکاب عمل تروریستی” متهم شد. محاکمه وی به صورتی غیابی انجام و به حبس ابد محکوم شد اما همچنان آزاد است.

به گزارش ایسنا، در جریان بمب گذاری در ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۵ در بیروت رفیق حریری به همراه ۲۱ فرد دیگر جان باختند و پس از آن چهار تن در ارتباط با انجام این عملیات دستگیر شدند. بر اثر این حادثه سازمان ملل تحقیقاتی پیرامون قتل وی با عنوان دادگاه ویژه برای لبنان آغاز کرد.

این دادگاه سه متهم این پرونده با نام‌های حسن مرعی، حسین عنیسی و اسد صبرا را از اتهامات وارده تبرئه کرد.

قاضی دادگاه بین المللی ویژه رسیدگی به ترور حریری همچنین در جلسه سه شنبه، اعلام کرد که هیچ دلیلی مبنی بر اینکه رهبران حزب الله و مقامات سوریه در این ترور دست داشته‌اند، وجود ندارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید