آلودگی هوا، چهارمین عامل مرگ و میر در جهان

    کد خبر :967681
آلودگی هوا

دکتر ابراهیم شکیبا، معاون بهداشتی دانشگاه کرمانشاه به مناسبت هفته هوای پاک (۲۴ الی ۳۰  دیماه ) گفت: مرگ سالیانه ۵۰۰هزار نوزاد در جهان به آلودگی هوا منتسب شده است و همچنین علت ۵۰درصد از عفونت های حاد دستگاه تحتانی تنفس در کودکان زیر ۵ سال، ناشی از آلودگی هوا گزارش شده است.

وی همچنین اظهار داشت: سالیانه حدود ۷ میلیون‌نفر در سراسر جهان در اثر مواجهه با آلودگی هوای بیرون و همچنین آلودگی هوای داخل فضاهای بسته، جان خود را ازدست می دهند به همین دلیل هر ساله درهفته هوای پاک و باهدف جلب توجه بیشتر جامعه و مسئولین به مخاطرات ناشی از آلودگی هوا، مساله آلودگی هوا به عنوان یک  مخاطره جدی تهدید کننده سلامت مطرح می شود و بار دیگر لزوم اراده همگان برای کنترل آن، به طور خاص مطرح می گردد‌.

دکتر شکیبا گفت: اگر چه شعار کلی امسال ” تحقق هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی”، ذکر شده است اما در قالب روزشمار هفته هوای پاک، محورهای  مهمی قید شده است و در سال های اخیر آیین نامه ها و قوانین مربوط به هوای پاک تدوین و به روز رسانی شده است.

به گفته وی در شعارهای امسال، عملکرد و دستاورد دستگاه ها و نهادها در قالب قانون هوای پاک و آیین‌نامه ملی مبارزه با گردوغبار ، توسعه حمل و نقل عمومی و کیفی سازی و تسهیل استفاده از آن، نقش شهرداری ها و توجه به مدیریت سبز توسط همه دستگاه های ذیربط در کنار نقش آموزش و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در جهت کاهش آلودگی هوا و نیز چگونگی خودمراقبتی در مقابل آلودگی هوا، بیان شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه عنوان کرد: شعارهای ایام هفته هوای پاک برای مجموعه علوم‌پزشکی، به عنوان یکی از نقش آفرینان کاهش مخاطرات ناشی از آلودگی هوا، مورد توجه قرار گرفته و به همه واحدهای ذیربط دانشگاه جهت انجام اقدامات آموزشی و فرهنگ سازی که نقش همیشگی آنها محسوب می شود، اعلان لازم، صورت گرفته است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید