Web3، نسل آینده‌ی اینترنت

    کد خبر :879462
Web3، نسل آینده‌ی اینترنت

عصر بعدی اینترنت می‌تواند انرژی را از فناوری بزرگ خارج کند و در عین حال روی همان ستون فقرات ارزهای دیجیتال زندگی کند.

نوع جدیدی از اینترنت را تصور کنید که نه تنها آنچه را که وارد می‌کنید به‌دقت تفسیر می‌کند، بلکه در واقع همه چیزهایی را که شما منتقل می‌کنید، چه از طریق متن، صوت یا رسانه‌های دیگر، درک می‌کند، جایی که تمام محتوایی که مصرف می‌کنید بیش‌تر از همیشه برای شما طراحی شده است. ما در نقطه اوج مرحله جدیدی در تکامل وب هستیم. برخی از پیشگامان اولیه آن را Web3 می‌نامند.

Web3 نسل بعدی اینترنت است و در بلاک چین وجود خواهد داشت. بدین معنی که غیرمتمرکز بوده و تحت کنترل نهادهایی مانند شرکت متا (فیس بوک سابق) یا گوگل نخواهد بود. توییتر، گیم استاپ، ردیت و شرکت a16z همگی منابعی را برای ساخت Web3 در نظر گرفته و به کار می‌برند.

در عصر بعدی اینترنت، برای هر پلتفرم یک حساب اجتماعی نخواهید داشت. بلکه در عوض، یک حساب اجتماعی خواهید داشت که می‌توانید با آن از متا و توییتر، به Google، وب‌سایت‌های خرید و موارد دیگر حرکت کنید.

حرکات شما ممکن است بر روی همان ستون فقرات دیجیتالی که از رمز ارزهایی مانند بیت کوین به جای سرورهای بزرگ شرکتی مانند خدمات وب آمازون پشتیبانی می‌کند، فهرست شود و این تکرار جدید اینترنت، توسط یک قدرت مرکزی کنترل نخواهد شد، به این معنی که هیچ نهاد واحدی بر آن اداره نخواهد شد، همان‌طور که شرکت متا، گوگل و دیگران بر امپراتوری‌های خود حکومت می‌کنند.

Web3، جانشین Web2 (چیزی که اکنون در آن هستیم) خواهد شد. Web1 زمانی Web2 را ایجاد کرد که ما از مطالعه صِرف اطلاعات در صفحات وب به یک اینترنت اجتماعی‌تر تبدیل شدیم.

مانند بسیاری از تفکرات دیگر در مورد تکامل اینترنت، Web3 هنوز صرفاً یک فکر است، نامی برای فناوری فوق‌العاده‌ای که هنوز محقق نشده است. همچنین ممکن است آن طور که انتظار می رود خیرخواهانه نباشد (به نحوه عملکرد رسانه‌های اجتماعی نگاه کنید)

یکی از جنبه‌های متاورس این است که کاربران امیدوارند بتوانند با یک حساب کاربری به طور مجازی از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر بروند – درست مانند Web3 و NFTها، توکن‌های بی‌نظیری که مالکیت شما را بر یک کالای مجازی نشان می‌دهند، می‌توانند راحت‌تر با ارزهای دیجیتال در فضایی مانند Web3 خرید و فروش شوند.

شاید به همین دلیل باشد که NFT ها، متاورس، Web3 و رمز ارزها به هم مرتبط هستند.

بسیاری از بزرگان فناوری و نه همه آن‌ها، در حوزه Web3 در تلاش هستند. شرکت‌های بزرگ در حال حاضر در حال سرمایه‌گذاری زمان و پول برای ایجاد آن هستند. توییتر در حال کار بر روی پروژه‌ای است به نام Bluesky، برای ایجاد پلتفرم رسانه اجتماعی غیرمتمرکز خود، که گامی به سوی Web3 خواهد بود. و در ماه نوامبر، توییتر اعلام کرد که یک تیم اختصاصی رمزنگاری را راه‌اندازی می‌کند تا مرکز برتری برای همه چیزهای بلاک چین و وب 3 باشد. GameStop در ماه اکتبر به دنبال رهبران بازی Web3 بود و Reddit در حال دستکاری ویژگی‌های Web3 در پلتفرم خود است. شرکت مشهور Silicon Valley VC Andreessen Horowitz، که در تلاش است رمزارزها را به جریان اصلی وارد کند، قدرت قابل توجهی را در لابی کردن Capitol Hill برای پذیرش Web3 قرار داده است.

در یک پست وبلاگ در وب سایت شرکت آمده است: «زمان شروع فرا رسیده است. وقت آن است که اینترنت بهتری بسازیم.»

عصر ایران

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید