Spare؛ روایتی شوکه کننده از درون خاندان سلطنتی بریتانیا

    کد خبر :965741
Spare خاندان سلطنتی بریتانیا

انتشار زودهنگام کتاب زندگینامه “شاهزاده هری” با نام Spare در اسپانیا و افشای حقایقی پشت پرده در مورد خاندان سلطنتی بریتانیا، بار دیگر جنجال های زیادی را در مورد ماهیت ملتهب روابط افراد در درون خانواده سلطنتی این کشور برانگیخته و اطلاعات دست اولی را در این رابطه در اختیار افکار عمومی قرار داده است. مساله ای که البته می تواند با تحمیل فشارهای قابل توجهی به خاندان سلطنتی بریتانیا نیز همراه باشد.

بازتابشاهزاده هری، پسر چارلز سوم پادشاهی کنونی بریتانیا و نوه ملک الیزابت دوم که مدتی قبل فوت کرد، بار دیگر به چهره ای جنجالی نه فقط در بریتانیا، بلکه در جهان تبدیل شده است. اخیرا انتشار زودهنگامِ کتاب زندگی‌نامه وی در اسپانیا سبب شده تا رسانه هایی انگلیسی نظیر تلگراف و گاردین به نسخه هایی از کتابِ Spare (عنوان کتاب زندگینامه شاهزاده هری) دسترسی پیدا کنند و به انتشار بخش هایی جنجالی از این کتاب بپردازند.

یکی از نکاتی که توجه اغلب روزنامه نگاران و افرادی که به نسخه اصلی کتاب دسترسی پیدا کرده اند را جلب کرده، این است که شاهزاده هری به صورت رُک و بدون در نظرگرفتن بسیاری از ملاحظات، به حوادثی در درون خاندان سلطنتی اشاره می کند که امکان انتشار آن ها به صورت عادی برای افکار عمومی وجود ندارد. به عنوان مثال هری می گوید که یک درگیری فیزیکی شدید با برادرش شاهزاده ویلیام، ولیعهد کنونی انگلستان داشته است. درگیری که به گفته هری، ویلیام در قالب آن یقه برادر خود را گرفته، گردنبندش را پاره کرده و وی را به زمین کوبیده است.

شاهزاده هری و همسرش مگان مارکل

این درگیری در پیِ مشاجرات آن ها مبنی بر اینکه هری نباید با “مگان مارکل”، دختر دورگه آمریکایی ازدواج کند صورت گرفته است (بعدها هری با مگان ازدواج کرد). این شاهزاده انگلیسی در بخش دیگری از خاطراتش عنوان می کند که در دوران خدمت نظامی خود به عنوان خلبان هلی کوپتر آپاچی، 25 نفر را در میدان های جنگ کشته است. او تاکید می کند که از این موضوع نه احساس افتخار و نه شرم دارد. او افرادی را که کشته مردم و افراد غیرنظامی ندیده بلکه همچون مهره های شطرنج دیده که باید حذف می شدند.

در کنار این ها، شاهزاده هری از سختی هایی که در دوران نوجوانی تحمل کرده و مثلا مجبور بوده در استرالیا به اخته کردن گاوها بپردازد (کاری که برای او مشکل معده ایجاد کرده) و یا در سن 17 سالگی مورد تعرض جنسی از سوی یک مدل بریتانیایی قرار گرفته و همچنین اعتیاد شدیدش به مواد مخدر را هم مورد اشاره قرار داده است.

با این همه، بخش اعظم افشاگری های شاهزاده هری مربوط به ماجرای ازدواجش با مگان مارکل و درگیری های سختی که با اعضای خاندان سلطنتی به یژه برادرش داشته مرتبط بوده است. هری حتی برادرش را “دشمن اصلی” خود خطاب می کند. جالب اینکه هری در کتاب خود به ارتباط توام با رقابت همسر برادرش یعنی “کیت میدلتون” با همسر خود مگان مارکل نیز اشاره می کند و می گوید که کیت اشک همسر وی را قبل از مراسم عروسیشان درآورده است.

البته که اشارات مختلفی نیز به این نکته شده که مگان مارکل به دلیل دورگه بودن خود آماج حملات لفظی نژادپرستانه اعضای خاندان سلطنتی انگلستان نیز بوده است. شاهزاده هری همچنین در کتاب زندگینامه خود با نام Spare تاکید می کند که بارها از پدرش خواسته که پس از همسر پیشین خود یعنی “پرنسس دایانا”(مادرِ هری و ویلیام)، با کامیلا(همسر کنونی چارلز سوم) ازدواج نکند.

روزنامه ایونینگ استاندارد که حاوی داستان‌هایی درباره رابطه شاهزاده هری بریتانیا، دوک ساسکس با شاهزاده ویلیام بریتانیا است

روزنامه ایونینگ استاندارد که حاوی گزارشی درباره شاهزاده هری و دوک ساسکس با شاهزاده ویلیام است- خبرگزاری فرانسه

در واقع هم وی و هم برادرش ویلیام وی را فردی فرصت طلب و نامطلوب دانسته اند. با این حال، پدرشان به حرف این دو گوش نداده است. پیش از اینکه کتاب زندگینامه شاهزاده هری جنجال ساز شود، مستند چند قسمتی از زندگی وی و مگان مارکل توسط پلتفرم “نت فلیکس” ساخته و پخش شد که آن هم ماهیتی جنجالی داشت و حاکی از این مساله بود که جو درونی خاندان سلطنتی انگلستان به شدت ملتهب است. از این منظر، انتظار می‌رود که در روزهای آتی با ذکر جزئیات بیشتر از کتاب Spare، جنجال های بیشتری نیز دامان خاندان سلطنتی انگلستان را بگیرد و ابعاد تازه تری از درگیری ها و تنش ها و اختلافات آن ها افشا شود.

با این حال، نکته مهم در این رابطه این است که برخلاف تصویر زیبا و مدرنی که از این خاندان در رسانه ها ساخته می شود، همچنان برخی باورهای سنتی نظیر نژادپرستی و اعتقاد به خون و نژاد برتر و البته درگیری در مورد موضوعات کوچک، در این خاندان رواج  دارد و تلاش های مختلف آن ها نیز جهت مخفی کردن این موضوع، راه به جایی نبرده است. مسائلی که در کنار هم سبب بشده اند تا کار به جایی برسد که شاهزاده هری قید سلطنت را بزند و به کلی از وظایف سلطنتی خود استعفا دهد و به بیان دیگر، عطایِ پادشاهی انگلستان را به لقایش ببخشد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید