جدیدترین اخبار
7 خرداد 1399 ساعت 08:57 سیاسی کد خبر :717791

سایه «کرونا» در مراسم افتتاحیه/ فرش قرمز مجلس برای منتخبان

درحالی امروز اولین جلسه مجلس یازدهم آغاز می‌شود که پیش از شروع این جلسه شاهد حواشی جالبی بودیم.

میدان بهارستان در انتظار تشکیل مجلس جدید است و دورتادور این میدان مملو از نیروهای انتظامی و امنیتی برای حفظ امنیت این جلسه مهم است.

خبرنگاران و عکاسان داخلی بسیار زیادی برای پوشش خبری مراسم افتتاحیه مجلس ساعت ۷ صبح خود را به خانه ملت رسانده بودند و پس از دریافت کارت‌های ویژه خود، در انتظار باز شدن درب صحن علنی مجلس بودند درحالی‌که تمام راهروهای مجلس مزین به فرش قرمز بود.

از نکات قابل توجه در مراسم افتتاحیه این دوره مجلس شورای اسلامی آن بود که به دلیل بیماری کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تعداد خبرنگاران و عکاسان خارجی بسیار کمی برای پوشش خبری این مراسم در صحن علنی مجلس حضور یافته‌اند.

بالاخره ساعت ۷:۴۴ درب صحن علنی بهارستان به روی خبرنگاران و عکاسان باز شد و همه نگاه‌ها به سمت منتخبان مجلس یازدهم خیره شد که اغلب آنان ماسک و دستکش داشتند و به دنبال صندلی‌های خود برای جلوس می‌گشتند.

از دیگر نکات قابل توجه آن بود که فاصله‌هایی بین صندلی منتخبان مجلس برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در نظر گرفته شده بود و یکی از مسئولان اداره جلسه افتتاحیه مجلس، مدام از پشت تریبون اعلام می‌کرد که منتخبان حتماً از ماسک و دستکش استفاده کنند و فاصله اجتماعی را مد نظر قرار دهند.

از تصاویر جالب توجهی که در مراسم افتتاحیه مورد توجه قرار گرفت، عکس نمایندگان شهید مجلس بود که در جایگاه هیئت رئیسه قرار داده شده بود و همچنین روی میز هر یک از منتخبان جدید ملت، یک جلد قرآن کریم و متن سوگندنامه آنها گذاشته بود و جایگاه هیئت رئیسه هم با رنگ‌های سبز، سفید و قرمز گل‌آرایی شده بود.

ورود میهمانان بهارستان

اولین میهمانی که خود را به جلسه افتتاحیه مجلس یازدهم رساند، سردار اشتری فرمانده نیروی انتظامی بود که با ورود به صحن علنی با جمعی از منتخبان مجلس یازدهم خوش و بش کرد و سپس روی یکی از صندلی هایی که برای میهمانان در جلوی صندلی منتخبان تعبیه شده بود، نشست.

به گزارش مهر،محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ساعت ۸.۱۰ دقیقه به عنوان اولین وزیر وارد خانه ملت شد و پس از وی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور خیلی سریع خود را به صحن مجلس رساند که البته وی یکی از سخنرانان نخستین جلسه مجلس یازدهم است.

سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش هم جزو مسئولانی بود که خیلی سریع خود را به صحن علنی مجلس رساند و پس از وی نیز عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان وارد بهارستان شد که دقایقی بعد به سمت سردار اشتری رفت و با وی و همچنین جمعی از منتخبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به گفت‌گو و خوش و بش پرداخت.

ساعت ۸:۳۰ بود که علی لاریجانی رئیس سه دوره مجلس شورای اسلامی به همراه سید حسن خمینی و سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح وارد صحن علنی مجلس شدند.

در ادامه آیت‌الله رئیسی رئیس قوه قضائیه و حجت‌الاسلام محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری وارد خانه ملت شدند.

روحانی وارد مجلس شد

ساعت ۸:۳۲ بود که حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور به همراه محمود واعظی و علوی وزیر اطلاعات وارد صحن علنی مجلس شد که با ورود وی به مجلس، صدای فلش دوربین عکاسان بلند شد.

بالاخره نوای سرود جمهوری اسلامی ایران در خانه ملت طنین‌انداز شد تا جلسه رسمیت پیدا کند.

غلامعلی حداد عادل رئیس مجلس هفتم و رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی هم وارد بهارستان شد و ناطق نوری هم از دیگر روسای سابق مجلس بود که امروز در صحن علنی مجلس حضور یافت.

در ادامه جلسه، اسامی هیئت رئیسه سنی مجلس یازدهم اعلام شد و بر این اساس سیدرضا تقوی به عنوان رئیس، مصطفی میرسلیم به عنوان نایب رئیس، روح الله نجابت و محسن فتحی به عنوان دبیران هیئت رئیسه سنی مجلس اعلام شدند و رئیس و دبیران هیئت رئیسه در جایگاه خود قرار گرفتند.

ساعت ۸:۴۰ دقیقه بود که اولین زنگ آغاز جلسه مجلس یازدهم توسط ریش سفید بهارستان نواخته شد و سیدرضا تقوی با اعلام اینکه جلسه با حضور ۲۶۸ نفر رسمی است، از دبیر هیئت رئیسه یعنی روح الله نجابت خواست تا اولین دستور جلسه علنی مجلس یازدهم را قرائت کند که وی دستور امروز مجلس را اعلام کرد و سپس آیات ۳۶ تا ۴۲ سوره شوری قرائت شد.

در ادامه جلسه، غلامرضا نوری قلزچه معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و از محمدعلی رمضانی و فاطمه رهبر دو تن از منتخبان مجلس یازدهم که به دلیل بیماری کرونا به دیار حق شتافتند یاد کرد و از نکات قابل توجه در مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم آن بود که روی دو صندلی سبز بهارستان عکس این دو منتخب مرحوم گذاشته شده بود.

نطق کوبنده «تقوی»

سپس نوبت به نطق رئیس سنی مجلس رسید و در وهله اول سیدرضا تقوی اظهار تاسف کرد که به علت کرونا امکان این فراهم نشد که میهمانان بیشتری در مراسم افتتاحیه ایندوره مجلس حضور یابند.

وی تاکید کرد که مجلس یازدهم می خواهد تحول را از خودش آغاز کند و البته وی گذری هم به مسائل بین المللی زد و گفت نرمش در مقابل غربی ها و آمریکا راه به جایی نمی برد که پس از اظهارات کوبنده رئیس سنی مجلس، منتخبان مجلس شعار الله اکبر و «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

پس از سخنان سیدرضا تقوی، منتخبان مجلس یازدهم چندین بار «احسنت، احسنت» گفتند و به نوعی نطق رئیس سنی مجلس را مورد تایید قرار دادند.

در ادامه رئیس سنی مجلس از حجت الاسلام محمد محمدی گلپایگانی درخواست کرد پشت تریبون مجلس قرار گیرد تا متن پیام مقام معظم رهبری به منتخبان مجلس یازدهم را قرائت کند.

سپس نوبت به سخنرانی عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور رسید که وی گزارشی درباره روند انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی داد و تاکید کرد که قانون انتخابات نیاز به بازنگری دارد و لازم است لایحه اصلاح قانون انتخابات در این مجلس بررسی و تصویب شود.

دست برادری روحانی به مجلس یازدهم

ساعت ۹.۴۰ دقیقه بود که نوبت به سخنرانی رئیس جمهور رسید.

روحانی در این سخنرانی تاکید زیادی به همکاری دولت و مجلس کرد و صراحتا گفت که درخواست من این است که در سال پایانی دولت و آغازین مجلس، بتوانیم دوران پیوند و پیروزی را شکل دهیم. رئیس جمهور البته گفت منظور ما این نیست که مجلس از وظایف نظارتی خود کوتاه آید اما رابطه دولت و مجلس باید به گونه ای باشد که بتوانیم کشور را در این شرایط سخت اداره کنیم.

روحانی گفت: دولت دست خود را به سمت نمایندگان مجلس یازدهم دراز می کند و ما از مجلس اخوت می خواهیم.

لابی‌ها برای انتخابات هیئت رئیسه کلید خورد

جلسه افتتاحیه مجلس شورای اسلامی در حال برگزاری بود، که رایزنی ها برای انتخابات هیئت رئیسه مجلس آغاز شد.

نامزد های نائب رئیسی و دبیری هیئت رئیسه هم زمان با سخنرانی رئیس جمهور رایزنی ها خود را آغاز کردند. از سوی دیگر هم رفت و آمد ها به صندلی محل استقرار محمد باقر قالیباف نامزد ریاست مجلس افزایش یافت.

پس از پایان سخنرانی نیم ساعته روحانی بلافاصله صحن مجلس را در ساعت ۱۰.۱۵ دقیقه ترک کرد این در حالی بود که رئیس سنی مجلس از وی درخواست کرد اجازه دهد مراسم تحلیف نمایندگان انجام شود و سپس مجلس را ترک کند که روحانی به این مساله توجهی نکرد و از مجلس خارج شد.

تحلیف منتخبان با کتب آسمانی

بالاخره مراسم تحلیف نمایندگان مجلس یازدهم برگزار شد و رئیس سنی مجلس پیش از برگزاری این مراسم گفت یک نسخه سوگندنامه در کنار همه منتخبان وجود دارد که منتخبان مسلمان با قران و اقلیت های مذهبی با کتاب آسمانی خود مراسم را به جا آورند.

در ادامه منتخبان مجلس یازدهم از جای خود برخاستند و سوگندنامه را قرائت و سپس به درخواست رئیس سنی مجلس آن را امضا کردند.

ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه بود که همه مهمانان افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جلسه مجلس را ترک کردند و رئیس سنی مجلس گفت: منتخبان برای انجام قرعه کشی شعب، روی صندلی های خود بنشینند که بر این اساس ۱۵ شعبه برای بررسی اعتبار نامه منتخبان مجلس تعیین شد.

سیدرضا تقوی پس از اینکه ۱۵ شعبه بررسی اعتبارنامه های منتخبان مشخص شد، خطاب به آنان گفت: ان شاءالله که شعب خود را نوشتید که مدام نیایید بگویید که در کدام شعبه هستید.

رئیس سنی مجلس در ادامه خطاب به منتخبان، گفت: برخی از منتخبان خواستار آن هستند که مجلس فردا جلسه علنی داشته باشد که هرچه سریعتر هیئت رئیسه دائم مشخص شود و بر این اساس رأی استمزاجی می گیریم که اکثر منتخبان قیام کردند و بر این اساس قرار شد که مجلس برای تعیین هیئت رئیسه جلسه علنی داشته باشد.

از دیگر نکات قابل توجه در افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آن بود که معمولاً پس از پایان افتتاحیه مجلس، منتخبان در حرم مطهر حضرت امام (ره) حضور می یافتند که امسال به دلیل محدودیت های بهداشتی محقق نشد و بر این اساس منتخبان مجلس یازدهم با حضور در گلزار شهدای گمنام در محوطه مجلس با آرمان های امام راحل و شهدا تجدید میثاق کردند.

روی خط خبر

 • واکنش سردبیر سابق کیهان به حکم اعدام ۳ نفر در رابطه با حوادث آبان ۹۸
 • قالیباف: به دنبال مچ‌گیری نیستیم؛ نمی‌خواهیم چوب لای چرخ دولت بگذاریم
 • روایت عجیب از دست‌کاری در پرونده سقوط آنتونف ۱۴۰ / دریافت رشوه در تأیید مجوز پرواز / قرار جلب یک مدیر سازمان هواپیمایی صادر شد
 • پس لرزه‌های رد اعتبارنامه تاجگردون / ادعای نمایندگان درباره حکم قضایی تاجگردون درست است؟ / تاجگردون: «دروغِ بزرگِ مدعیان دینداری» است
 • استیضاح قالیباف دوباره به جریان می‌افتد؟ / ۵۰ روز بلاتکلیفی کمیسیونی که سفر خارجی ندارد
 • دردسر تشابه اسمی یک سردار ربوده شده با جاسوسی که تازه اعدام شد
 • ‍‍‍ وزارت بهداشت فهرست کالاهای «تبلیغ ممنوع» را اعلام کرد
 • شهرداری‌های کدام مناطق تهران بیشتر گرفتار کرونا شده‌اند؟
 • عقب نشینی سازمان تبلیغات اسلامی درباره مراسم های مذهبی
 • امتحانات حضوری دانشگاه تهران لغو شد
 • تسریع در اعلام قیمت خودروها/ ایران خودرو پیشگام در جهش تولید
 • تاثیر کروناویروس بر عملکرد جنسی مردان
 • درگیری لفظی روحانی و قالیباف در جلسه سران قوا
 • زمان قطعی آغاز سال تحصیلی مدارس اعلام شد
 • افراد مشکوک به کرونا به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کنند
 • دوگانگی تعطیل و غیرتعطیل درست نکنیم
 • بلاتکلیفی مساجد در پی اعلام شب‌هنگام تعطیلی
 • حکم اعدام “رضا عسگری” جاسوس سیا اجرا شد
 • مرگ «مریم رجوی» بر اثر ابتلا به کرونا
 • قیمت سکه طرح جدید ۲۴ تیر۱۳۹۹ به ۱۰ میلیون و ۷۶۰ تومان رسید
 • یازدهمین جلسه محاکمه طبری و سایر متهمان / ماجرای نظارت طبری بر واحد VIP برج فلورا
 • 92 درصد از موارد ابتلا به کرونا از طریق دورهمی‌ها و خانواده/ استفاده از ماسک بهتر از واکسن است
 • چه مقدار زعفران در کشور تولید می شود؟/ هر کیلو زعفران چند؟
 • موضوع قرارداد ٢٥ ساله بین ایران و چین در چارچوب ضوابط است/ حکم مهدی جهانگیری صادر شد
 • ظریف: چینی‌ها پیش‌نویس خود را بر مبنای پیش‌نویس ما ارائه کردند
 • فعالیت اداری مدارس تهران تعطیل نیست
 • صادرکنندگان هنوز برای بازگشت ارزهای صادراتی فرصت دارند
 • رئیس‌جمهور استیضاح نمی‌شود؛ نمایندگان تنها حرف می‌زنند /در ایران رقبا یک نفس با رئیس‌جمهور پیروز مقابله می‌کنند تا او را از پا بیندازند
 • قیمت دلار ۲۴ تیر ۱۳۹۹ به ۲۲ هزار و ۷۵۰ تومان رسید
 • ماجرای دستگیر شدگان کرمان با پرونده طرح ترور سردار قاسم سلیمانی ارتباط دارد؟
 • Ad