جدیدترین اخبار
25 آذر 1398 ساعت 11:20 اقتصادی کد خبر :661152

تدوین بسته حمایت از تولید چادر مشکی

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بسته حمایت از تولید کنندگان چادر مشکی یک سال است که آماده شده و نیاز به تأمین مالی دارد.

 

افسانه محرابی، مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: در یک سال اخیر به صنعت نساجی به عنوان صنعت پیشران و اشتغالزا نگاه شده و برای تولید ۸۰ میلیون مترمربع چادر مشکی، ۸ طرح ۱۰ میلیون مترمربعی پیش‌بینی شده که نیازمند ۱۵۰ میلیون یورو و ۸۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری است.

 

وی افزود: در مذاکراتی که با بانکها انجام شده، به ما قول داده اند منابع این طرح تأمین شود؛ اما اینکه موضوع وجود مافیا در واردات چادر مطرح می‌شود، باید مستند اعلام شود.

 

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: در سال ۹۲ برای فرهنگ سازی استفاده از چادر، تعرفه واردات ۲۰ درصد بود و زمانی که قیمت ارز افزایش یافت ۱۰ درصد همه تعرفه های واردات ازجمله تعرفه واردات چادر مشکی کاهش یافت.

 

محرابی گفت: زمانی که کارخانه تولید چادر مشکی حجاب شهرکرد آغاز به کار کرد برای حمایت از این کارخانه تعرفه همه پارچه ها ۳۲ درصد افزایش یافت؛ اما اکنون بالاترین تعرفه برای چادر مشکی است.

 

وی اظهار داشت: کارخانه نای زرین فقط ۶۰ ماشین ساده بافت داشت که قرار بود چادرهایی که طرح دار هستند وارد و با رنگرزی آنها را تکمیل کند؛ در حالیکه اگر واحد تولیدی خوب کار کند و رقابت پذیر باشد و از فناوری و مواد اولیه و دانش فنی استفاده کند، می تواند نظر بازار را جلب و رقابت کند.

 

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بسته حمایتی از تولید کنندگان چادر مشکی یک سال است که آماده شده و نیاز به تأمین مالی دارد.

 

محرابی افزود: سه سرمایه گذار نیز برای تأمین کمبود چادر مشکی کشور پای کار آمده اند و در دو سال آینده در این محصول خودکفا خواهیم شد.

 

نظارتی در بخش چادر مشکی وجود ندارد

 

مدیرعامل انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب گفت : نظارتی بر محصولات مربوط به حجاب و چادر مشکی در کشور وجود ندارد .

 

اسدالله سلیمانی با بیان اینکه واردات چادر مشکی انحصاری است افزود: به جز این مسأله، نامناسب بودن فضای کسب و کار در کشور نیز تعطیلی کارخانجات تولید چادر مشکی را در پی داشته است.

 

وی گفت: اگر تولید در کشور به صرفه باشد، تجار این بخش خود کارخانه ایجاد می کنند اما اکنون به دلیل حمایت نکردن دولت، ۹۰ درصد چادر مشکی کشور از چین، کره و ژاپن که کارخانجات بسیاری با فناوری بالا ایجاد کرده اند وارد می شود.

 

سلیمانی افزود: اینکه دولت تعرفه واردات چادر مشکی را افزایش داده است، حمایت از تولید داخلی از جیب مردم است و این خسارتی است که گمرک آن را وارد کرده؛ این در حالی است که واردات چادر مشکی تعرفه نداشت اما چون پارچه های دیگر را در قالب چادر مشکی وارد می کردند گمرک برای اینکه کار خود را آسان کند به همه پارچه ها از جمله چادر مشکی نیز تعرفه بست.

 

مدیرعامل انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب افزود: امکان ندارد در دو سال آینده به خودکفایی در چادر مشکی برسیم و حرف ها در این زمینه به این دلیل است که وزارت صمت از یارانه ای که باید به چادر مشکی اختصاص دهد شانه خالی کند؛ در این میان برخی مسئولان به چادر مشکی حساسیت دارند و اگر محصول دیگری مانند شیلات بود، اکنون به داد ما رسیده بودند؛ اما چون اسم چادر روی آن است، از ما حمایت نمی کنند و نخواهند کرد.

 

وی افزود: ۴۰ هزار نفر در حوزه محصولات مربوط به حجاب شاغل هستند و۳۰ درصد شاغلان در این حوزه به دلیل نبود مواد اولیه بیکار شده اند؛ در این میان اگر برای حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز بازار چادر مشکی در کشور سرمایه گذاری شود ۱۰ هزار اشتغال ایجاد خواهد شد.

 

وی افزود: به اندازه کافی ماشین آلات و توان تولید چادر مشکی در کشور وجود دارد اما با برداشتن موانع کسب و کار نیاز به زنجیره تولید داریم.

 

نظارت بر تولید و واردات چادرمشکی صورت نمی‌گیرد

 

همچنین علی قلعه قوند، عضو هیات مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب نیز گفت: به دلیل نبود نظارت بر تولید و واردات و عرضه چادر مشکی، واحدهای تولیدی چادر مشکی در کشور تعطیل شده است.

 

وی افزود: بر فرض که وزارت صنایع می خواهد از تولید کنندگان چادر مشکی حمایت کند، پس چرا با وضع تعرفه ۳۲ درصدی این حمایت را از جیب مردم انجام می دهد.

 

قلعه قوند گفت: تولید چادر مشکی بخش های تولید نخ، بافت و تکمیل دارد که باید این زنجیره برای حمایت از تولید کنندگان ایجاد می شد اما وزارت صمت این کار را انجام نداد.

 

وی افزود: ماشین های ماکویی هنوز در دنیا فعالند و محصولی را تولید می کنند که هنوز در ایران پرمصرف ترین چادر است.

 

عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب گفت: تولید چادر به تجربه طولانی نیاز دارد و این طور نیست که دو ساله به خودکفایی در این عرصه برسیم.

 

قلعه قوند افزود: کارخانجات بافندگی در کشور ظرفیت های خالی دارند و اگر وزارت صمت بر قیمت چیپس های پلی استریل که در اختیار شرکت های تولید کننده نخ قرار می دهد نظارت کند حتماً در چادر مشکی کاهش قیمت خواهیم داشت.

 

وی گفت: چند نوع پارچه خاص گلدار ژاپنی و کره ای وجود دارد که واردات و فروش آن در انحصار چند نفر است و می توانند این پارچه ها را با هر قیمتی در بازار بفروشند.

 

قلعه قوند با بیان اینکه یکی از حلقه های مفقوده در تولید چادر مشکی؛ دانش فنی است افزود: از وزارت صمت تعجب می کنم چرا تا کنون سراغ شرکت های دانش بنیان نرفته است زیرا در رنگ و مواد شیمیایی برای چادر مشکی مشکل داریم.

 

وی با اشاره به اینکه چند شرکت داخلی نخ خوبی را تولید می کنند گفت: با سرمایه گذاری معادل واردات یک سال چادر مشکی تقریباً ۷۰ تا ۸۰ درصد نیاز بازار به این محصول تأمین می شود.

 

عضو هیأت مدیره انجمن تولید کنندگان محصولات حجاب افزود: باید با ایجاد بازار متشکل تولید و عرضه از بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید چادر مشکی حمایت شود.

 

محمدعلی شفیعی مدیرعامل شرکت نای زرین نیز در ارتباط با این برنامه گفت: در سال ۸۵ آخرین نوع ماشین های کِرِپ را وارد و چادر مشکی کلاسیک کرپ تولید کردیم.

 

وی افزود: در سال ۸۵ کارشناسان کره ای فناوری تولید چادر مشکی را به ما انتقال دادند و خط تولید این محصول را کامل وارد کردیم.

 

واردکنندگان چادر، سود ۵۰۰ درصدی دارند

 

مجید افتخاری عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک نیز در این برنامه گفت: قیمت هر متر پارچه چادر مشکی که در کشورهای کره، ژاپن و چین تولید می شود بین یک و نیم تا پنج دلار است.

 

وی افزود: اگر میانگین برای یک قواره چادری سه و نیم متر پارچه مصرف شود مشخص است واردکنندگان چادر با قیمتی که در بازار برای پارچه درجه یک وجود دارد سود ۴۰۰ تا ۵۰۰ درصدی دارند.

 

افتخاری گفت: وارد کننده چادر مشکی با سرمایه گذاری کوتاه مدت در دو سه ماه به این سود می رسد و با این سود دیگر کسی به تولید داخلی توجه نمی کند.

 

وی افزود: با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون دلاری می توان کارخانه ای که ۱۰ میلیون متر چادر مشکی تولید می کند تأسیس و با مبلغی حدود ۱۵۰ میلیون یورو کل نیاز داخلی به این محصول را تأمین کنیم.

 

عضو هیأت مدیره اتحادیه صنف فروشندگان و تولید کنندگان پوشاک گفت: با توجه به صرفه نبودن تولید در کشور و سود سپرده های بانکی، کمتر کسی راغب است که در زمینه چادر مشکی سرمایه گذاری کند.

 

افتخاری افزود: تعداد وارد کنندگان چادر مشکی محدود است و یکی از واردکنندگان، کارخانه تولیدی که توان تولید چادر مشکی را با این فضای کسب و کار ندارد خریده و تولید این واحد صفر است.

 

وی گفت: در صنعت پوشاک کشور ۳۰۰ هزار نفر شاغل هستند.

 

به گزارش مهر،همچنین سید هوشنگ قادریان مسئول بسیج نساجی و پوشاک کشور نیز در ارتباط با این برنامه گفت: به اندازه پارچه مورد نیاز چادر مشکی نخ در کشور تولید می شود و اکنون به فناوری مقدمات بافندگی و رنگرزی این محصول دست یافته ایم و مشکلی در این زمینه نداریم و به آسانی نساجی های کشور می توانند چادر مشکی تولید کنند.

Ad
Ad

روی خط خبر

 • بارش مجدد برف در کشور از جمعه
 • واکنش اردوغان به طرح معامله قرن
 • داماد ترامپ: تمام قدس پایتخت اسرائیل است
 • له شدن اتوبوس پس از تصادف با کامیون در آزادراه تبریز – زنجان (فیلم)
 • فهرست فیلم‌های رقابتی برلین ۲۰۲۰ اعلام شد
 • کشف ۲۵۰ کیلوگرم حشیش از یک تراکتور (فیلم)
 • فرانسه: رویکرد برجامی اروپا نشانه مخالفت با فشار حداکثری آمریکا است
 • مخاطب رئیس جمهوری مسئولان ایرانی بودند
 • جریمه شرکت هواپیمایی آمریکایی به دلیل تبعیض علیه مسلمانان
 • آخرین وضعیت دخترک گلفروش از زبان بهزیستی
 • دفترچه رشته‌های بدون کنکور پذیرش مهرماه ۹۹ منتشر شد
 • آشنا:در طرح «معامله قرن» فلسطینی‌ها موضوع معامله‌اند نه طرف معامله
 • آژانس امنیت پرواز اروپا هشدار عدم پرواز از آسمان ایران را لغو کرد
 • هنوز ۵۷ درصد پزشکان کارتخوان ندارند!
 • پنتاگون: 50 صدمه مغزی در اثر حمله موشکی ایران به پایگاه آمریکا
 • محمود عباس: قدس فروشی نیست
 • جهانگیری: فساد مثل موریانه به جان انقلاب افتاده است
 • کارخانه‌های تویوتا در چین تعطیل شد
 • حاشیه‌های سینمایی در آستانه برگزاری جشنواره فیلم فجر/ پدر داور دختر شد!
 • قیمت نفت بعد از پنج روز سقوط جهش کرد
 • هوتن شکیبا به الناز شاکردوست و پارسا پیروزفر در «تی تی» پیوست
 • سقوط بیش از ۲ درصدی سهام هنگ‌کنگ با بازگشت از تعطیلات
 • بازداشت تعدادی در ارتباط با پرونده “کیک‌های آلوده”
 • عباس عبدی: نتایجی عجیب‌تر از آنچه احمدی‌نژاد انجام داد را تجربه خواهیم کرد
 • امیر آقایی گنده لات و جواد عزتی قیصر! (عکس)
 • بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون درگذشت
 • هشدار انتخاباتی رئیس پلیس فتا به کاربران فضای مجازی
 • استاد شجریان به خانه باز می‌گردد
 • برنده جایزه کتاب سال «کاستا» مشخص شد
 • حزب الله لبنان: معامله قرن گام بسیار خطرناکی است
 • Ad