40 درصد مشترکان تهرانی مشمول پاداش صرفه جویی برق شدند

    کد خبر :1002820
سرانه+مصرف+برق+در+ایران+چقدر+بالاست؟
 علی اکبر محرابیان در حاشیه افتتاح رصد خانه برق و انرژی شهر تهران در جمع خبرنگاران افزود: این خبر خوبی است که البته هرچه هوا گرم تر شود ظرفیت صرفه جویی هم بیشتر خواهد شد. انتطار می رود در روزها، هفته ها و ماه های آینده تعداد بیشتری از مشترکان مشمول پاداش شوند.خرداد ماه امسال درجه حرارت ۳ تا ۶ درجه نسبت به سال های گدشته افزایش دما داشتیم، با این حال کاهش مصرف قابل توجه رخ داد.

محرابیان در باره رصد خانه برق و انرژی شهر تهران تصریح کرد: اقدام های زیادی در این رصد خانه می توان پیگیری کرد اما مهمترین اقدام مدیریت مصرف است.مدیریت مصرف کمک خواهد کرد از کمترین انرژی بیشترین بهره را گرفت و به این ترتیب از توان نیروگاهی حداکثر استفاده را داشت.

وزیر نیرو افزود: رصدخانه به ما نشان داد وقتی ساعت کار اداری تغییر کرد بار مصرفی بخش اداری تهران کاهش پیدا می کند. این موضوع مانند یک الگو ابلاغ می‌شود و اداره ها کنترل می‌شوند. دستگاه هایی که رعایت می کنند به مدیریت مصرف کمک می‌کنند و دستگاه هایی که رعایت نمی‌کنند به آنها تذکر داده شده و از طریق مرکز کنترل برق آنها کنترل می‌شود.

وی در باره میزان صرفه جویی ادامه داد: صرفه جویی برای بخش های مختلف در نظر گرفته شده که یکهزار مگاوات مربوط به بخش اداری است که معادل سه نیروگاه سیکل ترکیبی ۵۰۰ مگاواتی است که می‌توانند این هزار مگاوات را تولید کنند.برای بخش خانگی هم با اجرای طرح پاداش صرفه جویی، ۲ هزار مگاوات کاهش مصرف پیش بینی شده است.

محرابیان در باره اینکه قبل از این رصد خانه کنترل چگونه صورت می گرفت، افزود: قبلاً هم از روش های مختلف رصد مصرف صورت می گرفت اما مهمترین خوبی این رصد خانه آن است که از طریق اطلاعات برخط کنتور های هوشمند انجام می شود. تقریبا ۴۵ درصد مصارف تهران از طریق کنتورهای هوشمند به صورت برخط انجام می شود و این ۴۵ درصد یک الگوی خوب برای کل مصارف در بخش های خانگی، اداری و صنایع است

وزیر نیرو در باره وضعیت صنایع گفت: اطلاعات مصرف صنایع به صورت ۱۰۰ در درصد از طریق کنتورهای هوشمند رصد شده و ثبت می شود.

محرابیان در باره اعلام اسامی اداره های متخلف در مدیریت مصرف برق افزود: به طور حتم این کار انجام می شود اما باید این نوید را داد که در بخش اداری تا کنون بیش از ۵۰ درصد صرفه جویی که هدف‌گذاری کرده بودیم محقق شده است.

وی درباره وضعیت ناترازی تولید و مصرف برق هم گفت: ۱۲ هزار مگاوات ناترازی وجود دارد که با برنامه ریزی های انجام شده اگر دقیق اجرا شوند، مشکلات به حداقل خواهد رسید.

وزیر نیرو درباره احتمال خاموشی ادامه داد: نیازمند همکاری مردم در زمینه خاموشی هستیم و چنانچه مردم همانند سال گذشته مشارکت کنند امید است کمترین مشکل را داشته باشیم و مصرف را مدیریت کنیم.

محرابیان درباره وضعیت مصرف در صنایع افزود: مصرف صنایع نسبت به سال گذشته رشد چشمگیری داشته که خبر خوبی است.
مصرف در بخش صنعت هرچه بیشتر باشد به نفع است.

وزیر نیرو درباره کارایی نیروگاهی گفت: سال گذشته رشد یک درصدی در افزایش کارایی نیروگاهی داشتیم. هر چقدر بتوانیم سرعت ساخت نیروگاه را افزایش بدهیم کارایی نیز افزایش پیدا می‌کند. اتفاق خوبی که سال گذشته افتاد این بود که بیش از ۱۳۰ مگاوات نیروگاه بخار به مدار آوردیم که باعث افزایش کارایی شد.

ایرنا/

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید