20 بیماری مختلف در کمین بهبود یافتگان کرونا

    کد خبر :901550
آمار جهانی کرونا در شبانه روز گذشته

بر اساس مطالعات جدید ویروس کرونا ممکن است ناهنجاری‌های مرتبط با مغز در بیمارانی را که به شدت از این بیماری رنج می‌برند افزایش دهد. طبق این گزارش بیشترین آسیب در ناحیه‌ای از مغز که مربوط به بویایی است اتفاق خواهد افتاد. با این وجود ویروس می‌تواند در سراسر سیستم عصبی منتشر شود.

محققان متوجه شدند افراد کرونا مثبت احتمالا در معرض خطر ۲۰ بیماری مختلف از جمله سکته مغزی، نارسایی قلبی و ایست قلبی قرار خواهند گرفت.

دانشمندان تغییرات در مغز ۷۸۵ شرکت‌کننده در بانک زیستی انگلستان، پایگاه داده زیست پزشکی و منبع تحقیقاتی در مقیاس بزرگ را مورد بررسی قرار دادند.

دو اسکن مغزی به‌طور متوسط ‌به فاصله ۳۸ ماه همچنین آزمایش‌های شناختی بر روی شرکت‌کنندگان ۵۱ تا ۸۱ ساله انجام شد که در مجموع آزمایش کرونای ۴۰۱ شرکت‌کننده بین دو اسکن مثبت شد که ۱۵ نفر از بیماران در بیمارستان بستری شدند.

۳۸۴ نفر باقی‌مانده که مبتلا به ویروس کرونا نشدند به عنوان گروه کنترل استفاده شدند، ۴ ماه و نیم پس از عفونت، محققان متوجه کاهش بیشتر ضخامت ماده خاکستری در مناطقی از مغز مرتبط با بویایی (قشر اوربیتوفرونتال و شکنج پاراهیپوکامپ) و کاهش اندازه کل مغز شدند.

 مشاهده شد کاهش شناختی شرکت‌کنندگان مبتلا به کووید، بین دو اسکن بیشتر است که ارتباط مستقیمی با کوچک شدن بخش خاصی از مخچه (مغز عقبی) مرتبط با شناخت ارتباط داشت.

با اعلام پروفسور استفن اسمیت، محقق ارشد این تحقیق از نقاط مثبت این مطالعه این است که افراد یکسان را در دو زمان مختلف بررسی می شوند، نکته قابل توجه این است که اولین اسکن شرکت‌کنندگان در بانک زیستی انگلستان قبل از ابتلا به سارس-کوو-۲ و اسکن دوم پس از عفونت انجام شد».

ا اسکن قبل از عفونت موجب می شود تغییرات مغزی مربوط به عفونت را از تفاوت‌هایی که احتمالا از قبل در مغز افراد وجود داشته، شناسایی شوند.

 مطالعه کنونی ربا این روندمنحصربه‌فرد می‌شود از این رو ما ممکن است متوجه دلیل مشکلات مرتبط با کووید-۱۹ یعنی اختلال در حس بویایی، التهاب یا پاسخ ایمنی سیستم عصبی شده باشیم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید