به نوشته رکنا، در روزهای اخیر بخش هایی از جنگل های ارسباران در شهرستان های «کلیبر» و «خداآفرین» استان آذربایجان شرقی دچار آتش سوزی شد که البته اکنون با تلاش نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی، یگان حفاظت محیط زیست، هلال احمر، سپاه، بسیج و نیروهای مردمی و با حضور بالگرد آب پاش در منطقه این آتش سوزی ها به طور کامل اطفا شده است.

سرهنگ رضا اکبری، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در توضیح بیشتر درباره این آتش سوزی ها به خبرنگار رکنا گفت: از حدود ساعت 23 روز پنجشنبه 10 شهریور 1401 بخشی از جنگل های ارسباران در شهرستان خداآفرین استان آذربایجان شرقی دچار حریق شد که این آتش سوزی حدود دو روز طول کشید. البته حریق یک بار به مدت چند ساعته خاموش شده بود، اما به دلیل وزش باد شدید، حریق مجددا شعله ور شد و در نهایت عصر روز شنبه آتش سوزی در جنگل های خداآفرین به طور کامل مهار شد.

وی افزود: حریق منطقه خداآفرین در مجموع حدود 10 هکتار از جنگل های ارسباران را درگیر کرد. در حدود 48 ساعت مدت وقوع این آتش سوزی نیز حدود 80 نفر از نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی به همراه حدود 120 نفر از نیروهای محیط زیست، هلال احمر، سپاه، بسیج و نیروهای مردمی در اطفای این حریق نقش داشتند. همچنین در اطفای حریق جنگل های خداآفرین یک فروند بالگرد آب پاش به منطقه اعزام شد.

اکبری ادامه داد: از حدود ساعت 20 روز شنبه 12 شهریور نیز بخشی از جنگل های ارسباران در شهرستان کلیبر استان آذربایجان شرقی دچار حریق شد که این آتش سوزی نیز با حضور بالگرد آب پاش و با همت پرسنل یگان حفاظت منابع طبیعی، نیروهای مردمی و سایر دستگاه های امدادی در کمتر از سه ساعت خاموش شد. آتش سوزی در جنگل های کلیبر مجموعا حدود 5 هکتار از این جنگل ها را درگیر کرد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور تاکید کرد: با توجه به این که پیش از وقوع آتش سوزی در جنگل های کلیبر، یک فروند بالگرد آب پاش برای اطفای حریق جنگل های خداآفرین در استان آذربایجان شرقی حضور یافته بود، به سرعت هماهنگی های لازم صورت گرفت و همان بالگرد به منطقه کلیبر اعزام شد و در اطفای حریق کمک کرد.

وی در پایان تصریح کرد: خوشبختانه اکنون آتش سوزی در هر دو منطقه خداآفرین و کلیبر به طور کامل مهار شده و لکه گیری و پایش کامل آتش سوزی ها نیز به پایان رسیده است. البته بررسی ها برای کشف علت وقوع این آتش سوزی ها همچنان ادامه دارد.