10 ایده برای تغییر دکوراسیون خانه های قدیمی؛ لازم نیست زیاد دست‌به‌جیب شوید

    کد خبر :982002

خانه‌تان قدیمی است و نمی‌دانید چطور و چگونه، دستی به سر و رویش بکشید؟ نگران نباشید؛ راه‌های مختلف و ایده‌های فراوانی برای تغییر دکوراسیون خانه‌های قدیمی وجود دارد. شاید فکر کنید که پای تحمیل هزینه‌ای کلان به‌میان است اما اصلاً این‌طور نیست. با کمی دقت، الهام‌گرفتن از ایده‌های جذاب و آشنایی با فروشگاه‌های تهیه ابزارها و مصالح لازم برای تغییری مقرون‌به‌صرفه می‌توانید همه‌چیز را دیدنی، چشم‌گیر و دلخواه کنید. با ما همراه باشید تا بیشتر برایتان بگوییم.

عناصر طبیعی جادو می‌کنند

یکی از بهترین ایده‌ها برای تغییر دکوراسیون خانه ‌های قدیمی هم استفاده از عناصر طبیعی در فضا است. خانه‌های قدیمی معمولاً سازگاری زیادی با وسایل چوبی یا گلدان‌ها و گیاهان دارند. برای اینکه تغییری شگفت‌انگیز ایجاد کنید و هزینه زیادی هم در این مسیر به شما تحمیل نشود، امکان این وجود دارد که از عناصر و وسایلی از جنس طبیعت بهره ببرید. وسایل چوبی یا دکوراسیونی از این جنس را به فضا اضافه کنید و از قراردادن گلدان‌های سبزی بهره‌مند شوید که می‌توانند محیط را شاداب و تازه کنند.

گل‌ها و گیاهان باید متناسب با هر محیط و فضا انتخاب شوند. برای اینکه بتوانید گلدان‌هایی زیبا در منزل پرورش بدهید، لازم است که با نور و خاک مناسب و شرایط نگهداری گل‌ها در فضای منزلتان آشنا باشید. بهتر است به‌سراغ گلدان‌های سبزی با برگ‌های پهن بروید که می‌توانند به یک‌باره، فضا را سبز، شاداب و باشکوه کنند. فضای خانه‌های قدیمی معمولاً وسیع‌تر و بازتر از سازه‌ها و ساختمان‌های جدید است. این موضوع به شما اجازه می‌دهد که بتوانید از عناصر تزئینی بزرگ و باشکوه برای فضا کمک بگیرید.

کاغذ دیواری کلید حل مشکلات است

استفاده از کاغذ دیواری‌ یا پوستر دیواری ها راهی برای حل مشکل رنگ‌کاری خانه‌های قدیمی است. کاغذ دیواری هم می‌تواند جایگزینی جذاب برای رنگ‌کردن باشد و هم از ابتدا به ساکن، ایده نابی است که با آن می‌توانید فضای هر محیطی را به‌شدت تغییر بدهید. در واقع، این ابزارها و مصالح می‌توانند از بهترین گزینه‌ها برای تغییر دکوراسیون خانه های قدیمی باشند. این روزها، فروشگاه‌های حرفه‌ای و تخصصی درجه‌یکی مانند فروشگاه آنلاین پوستر دیواری و کاغذ دیواری والینو در بازار مشغول به فعالیت هستند که به شما در انتخاب و خرید آسان بهترین پوستر دیواری و کاغذ دیواری ها کمک می‌کنند.

کاغذ دیواری‌ها طرح‌های گوناگونی دارند. برای نوسازی دیوارهایی قدیمی از کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های ساده و رنگ‌های خنثی یا پاستلی استفاده کنید. منظور از رنگ‌های پاستلی هم طیف کم‌رنگ هر رنگ است. رنگ‌هایی مانند سبز نعنایی، آبی آسمانی و زرد کم‌رنگ در همین دسته‌بندی قرار می‌گیرند. با انتخاب از میان طرح‌های مختلف و البته جنس‌های باکیفیت در قیمت‌های متنوع، دیوار منزلتان را کاغذ دیواری کنید.

پرده‌ها رازهایتان را فاش نمی‌کنند

برای خانه‌ای قدیمی از پرده‌هایی مناسب استفاده کنید. در بیشتر موارد، چنین فضاها و خانه‌هایی دارای پنجره‌هایی کهنه یا با مدلی قدیمی هستند. برای اینکه این مورد را پنهان کنید، به‌سراغ انتخاب پرده‌های مناسب بروید. بنا به اینکه پنجره‌ها چه شکلی هستند و در چه نقطه‌ای از منزل قرار گرفته‌اند، به‌سادگی می‌توانید درباره انتخاب پرده‌ای تصمیم بگیرید که آشفتگی یا مشکلات قدمت پنجره و شیشه‌هایش را می‌پوشانند.

اگر پنجره‌های خانه طرح قدیمی و جنسی بسیار کهنه پیدا کرده‌اند و بودجه لازم برای تغییرشان را ندارید، از پرده‌هایی مناسب با طراحی زیبا و مدرن کمک بگیرید. سعی کنید، پرده‌ای برای چنین فضایی انتخاب کنید که پوشش‌دهی خوبی به قاب کهنه و قدیمی پنجره می‌دهند. دستتان در انتخاب چنین چیزی کاملا باز است. دنیای پرده‌ها بسیار متنوع است و خوشبختانه هزینه لازم برای صرف تغییرات آنها بسیار کمتر از مخارجی است که تعمیرات و تعویض پنجره‌های قدیمی برایتان دارند.

فضا را تقسیم‌بندی کنید

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، خانه‌های قدیمی معمولاً فضاهای بزرگی در هر بخش دارند و خبری از جزئیات و فضاهای کوچک و بزرگ متعدد در آنها نیست. اگر منزل و فضای تحت اختیار شما هم همین ویژگی‌ها را دارد، برای ایجاد تغییر در آن می‌توانید، فضاها را تقسیم‌بندی کنید. این کار هزینه زیادی در پی ندارد و فقط کمی خلاقیت در چیدمان می‌خواهد. برای مثال، می‌توانید با قراردادن مبل‌های مختلف در شکل و شمایلی تازه، فضایی یک‌دست و بزرگ را به چند بخش کوچک بشکنید و تقسیم کنید. این کار می‌تواند راهی برای ایجاد استایلی مدرن در منزلتان باشد. یکی از بهترین ایده ها برای تزیین خانه های کوچک استفاده از پوستر دیواری و کاغذ دیواری مخصوص است، در مقاله بهترین کاغذ دیواری های مناسب خانه کوچک معرفی شده پس آن را برسی کنید.

با نگاهی به طراحی خانه‌های مدرن و در نظرگرفتن مشخصات فضای تحت اختیار خود، به الهامات لازم برای شکل‌گیری ایده‌های ناب برسید. این کار، هزینه‌ای ندارد. البته می‌توانید از دیوارهای کاذب یا پرده‌ها هم در بعضی از موارد کمک بگیرید و فضا را با آنها تقسیم‌بندی کنید. ایده‌ها در این زمینه تا حد زیادی وابسته به نقشه منزلتان هستند. هرچقدر که بیشتر به عکس‌های موجود در اینترنت دقت کنید و از روی دست حرفه‌ای‌ها نگاه کنید، خروجی کارتان بهتر می‌شود.

عناصر مدرن و کلاسیک را تلفیق کنید

برای اینکه فضای کهنه یا قدیمی خانه‌تان تغییری اساسی را تجربه کند، حتما به تلفیق وسایل و چیدمان کلاسیک و مدرن دقت داشته باشید. حتی می‌توانید از تلفیقی استفاده کنید که فضا را از کلاسیک و قدیمی‌بودن به سمت آوانگاردشدن می‌برد. منظور چیست؟ منظور از دکوراسیون و استایل آوانگارد، سبکی است که در آن عناصری پیش‌رو و متفاوت از ایده‌های قدیمی وجود دارد. طرفداران سبک آوانگارد از کنار هم گذاشتن رنگ‌ها، طرح‌ها، بافت‌ها و مدل‌های مختلف واهمه‌ای ندارند. آنها بی‌محابا به‌سوی خلاقیت می‌شتابند و از خلق تجربه‌های تازه در دکوراسیون فرار نمی‌کنند.

برای مثال، ایده گذاشتن سماوری قدیمی و کلاسیک روی میزی با طراحی کاملا پست‌مدرن و امروزی می‌تواند فضا را جذاب کند و استایلی آوانگارد را برای دکوراسیون و چیدمان خانه‌تان به‌همراه بیاورد. قاب‌کردن قالیچه‌ای قدیمی با بافتی سنتی در قابی که طراحی خاص و رنگی امروزی دارد هم یکی دیگر از مثال‌هایی است که در آن، دو عنصر سنتی و جدید در کنار هم می‌نشینند و در لفافه‌ای از ایده‌های پیش‌رو، چیدمان و دکور منزلی قدیمی را امروزی می‌کنند.

نقاشی و تصاویر مدرن آویزان کنید

ساده‌ترین روش اضافه‌کردن حال‌وهوایی تازه به فضای خانه‌ای کهنه و تغییر دکوراسیون خانه های قدیمی مختلف، استفاده از نقاشی‌ها و تصاویر مدرن است. لازم نیست که تابلویی گران‌قیمت بخرید. این روزها، امکان چاپ پوستر کاغذی وجود دارد. تابلوهای مختلفی با وجود چنین امکانی در اختیارتان قرار می‌گیرند. تصویری مناسب و مدرن را از اینترنت پیدا کنید و آن را در ابعاد بزرگ روی پوستری کاغذی چاپ کنید. پوسترهای کاغذی چاپی مختلفی هم در بازار موجود هستند. این پوسترها دارای طرح‌های مدرن فراوانی‌اند. از میان آنها انتخاب کنید و برای نصب‌کردن روی بخشی از دیوار تصمیم بگیرید. چنین ایده‌ای به‌سادگی و با هزینه‌ای مقرون‌به‌صرفه به تغییر فضا و محیط منزلتان کمک می‌کند.

نورپردازی را جدی بگیرید

شاید خودتان به این نکته واقف هستید اما گوشزدکردن آن بار دیگر خالی از لطف نیست. نور در هر فضایی نقش پررنگی در ایجاد حال‌وهوایی خاص بازی می‌کند. نورپردازی از وجود منبع نور هم مهم‌تر است. بسیاری از خانه‌ها، نور خوبی از پنجره‌هایشان می‌گیرند اما از آنجا که در طراحی و دکوراسیونشان به مقوله نورپردازی دقت نشده، فضای جذابی ندارند. برای نورپردازی باید بدانید که در هر نقطه از فضا چه نور و لامپ‌هایی با چه لوستر و دکوری اضافه کنید. گاهی لازم است که لامپی در قالب دیوارکوب به یک نقطه از فضا بیافزایید.

با این کار ساده، زوایا و حس‌وحالی در نمای فضا به وجود می‌آید که به‌سادگی باعث زیباترشدن آن می‌شود. برای اینکه بدانید از چه لوسترها، لامپ‌ها و مدل‌هایی در این زمینه استفاده کنید، نیاز به تحقیق و بررسی در اینترنت و کمک‌گرفتن از افرادی دارید که در این زمینه خوش‌سلیقه و حرفه‌ای هستند. اگر فضایی که در اختیار دارید، تاریک است و همین موضوع روی انعکاس قدیمی‌بودن محیط اثری مضاعف گذاشته، حتما حواستان به نورپردازی باشد و نگران نشوید. بدانید که با ایده‌هایی مناسب در این زمینه، با صرف هزینه‌ای اندک، همه‌چیز جذاب‌تر و بهتر خواهد شد.

از شلوغی بپرهیزید

اگر می‌خواهید که تغییری شگفت‌انگیز در فضای خانه قدیمی‌تان به‌وجود بیاورید، باید از شلوغ‌کردن فضا بپرهیزید. منظور چیست؟ یعنی اتاق‌های مختلف و محیط‌های در دسترس را پر از اسباب و اثاثیه نکنید یا از طرح‌های بسیار شلوغ و پر از جزئیات کمک نگیرید. شلوغی فضا را آشفته می‌کند و ایرادهایش را بیشتر از همیشه نشان می‌دهد. کهنگی در محیطی نامنظم بیشتر هم به چشم می‌آید. برای اینکه فضا شلوغ و به‌هم‌ریخته نشود، به‌سراغ طراحی‌های مینیمال برای خانه بروید. منظور از طراحی مینیمال چیست؟ به استایلی منیمال می‌گویند که ایده‌های طراحی و سبک کلاسیک را به سبک و شیوه‌ای جدید پیاده‌سازی می‌کند.

در این سبک از طراحی و چیدمان خبری از شلوغی نیست. با کمترین میزان از ابزار و وسایل، تغییری مهم در فضا به‌وجود می‌آید. برای مثال، با رنگ‌کردن دیوارها با رنگی پاستلی می‌توانید تغییری اساسی و مینیمال در فضا به‌وجود بیاورید. شاید چنین ایده‌ای برای خانه‌های قدیمی آنچنان هم کاربردی نباشد. چرا؟‌ چون فضاهای قدیمی معمولا دیوارهایی دارند که برای رنگ‌کاری‌شان نیاز به زیرسازی پیچیده و پرهزینه وجود دارد. در چنین شرایطی، رنگ‌کردن دیوارها با رنگ‌های روشن کار آسانی نخواهد بود. برای رفع این مشکل، استفاده از کاغذ دیواری یا پوستر دیواری پیشنهاد می شود.

ایده‌های مختلفی برای نوسازی دکوراسیون خانه‌ای قدیمی مطرح کردیم. یکی از جذاب‌ترین پیشنهاداتمان هم معطوف به خرید کاغذ دیواری و پوستر دیواری بود، اگر نمی داند چه طرحی مناسب شماست مقاله جدیدترین کاغذ دیواری های روز دنیا را بخوانید. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، کاغذ دیواری‌ها می‌توانند در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف و با کیفیت‌های گوناگون خریداری شوند و محیط منزلتان را تغییر بدهند. زندگی در زمانه تازه به ایده‌های نو هم نیاز دارد که در این مقاله ایده های متنوعی را معرفی کردیم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید