۷ نشانه که می گوید سرماخوردگی شما جدی تر از آن است که فکر می کنید

    کد خبر :484633
سرماخوردگی

سرماخوردگی گاهی با نشانه هایی همراه است که باید جدی گرفته شوند. در این مقاله به چند نشانه جدی سرماخوردگی اشاره می کنیم

به گزارش بهداشت نیوز، اگر هنگام سرماخوردگی این علایم را تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه نمایید. به گفته دکتر شانا لوین Shanna Levine، از بیمارستانکوه سینا Mount Sinai در نیویورک، هنگامی که صحبت از سرماخوردگی به میان می آید، افراد به دو دسته تقسیم می شوند، ” افرادی که ۴۸ ساعت بعد از سرفه کردن سراغ آنتی بیوتیک می روند چون می خواهند هرچه زودتر از شرش خلاص شوند…. و کسانی که آن را نادیده گرفته و فقط می گویند انگار چیزی در گلویشان است.”

شاید وسوسه شوید که هر سرفه قدیمی را جدی نگرفته و بگویید سرماخوردگی است و چیز جدی ای نیست! و سعی کنید بدون رفتن به دکتر آن را پشت سر بگذارید. یک نظر سنجی که در *موسسه ZocDoc در سال ۲۰۱۵ انجام شد نشان داد که ۴۳ درصد از پاسخ دهندگان ترجیح می دهند به جای مراجعه به پزشک خود درمانی کنند ولی ممکن است مهارت شما در این زمینه کافی نباشد.

به همین دلیل از پزشکان در مورد نشانه هایی از سرماخوردگی پرسیدیم که در صورت مشاهده آنها لازم است به جای جستجوی روش های درمانی در گوگل، به یک پزشک واقعی مراجعه کنید و این نشانه ها را در این مقاله با شما به اشتراک می گذاریم.

۱ اگر سرماخوردگی شما بیش از ۳ هفته طول کشیده
اگرچه ۳ هفته مدتی طولانی به نظر می رسد، به گفته لوین طول کشیدن سرماخوردگی به مدت ۲۱ روز کاملا طبیعی است. “اگر سرفه شما بیش از ۳ هفته طول کشید زمان نگران شدن است، این علایم طولانی مدت هشداری برای آسم، پنومونی pneumonia یا انواع مختلف آسیب شناسی ریه است. از آن گذشته بعد از گذشت ۳ هفته نه تنها باید علایمتان ثابت شده باشند بلکه باید برطرف هم شده باشند.”

۲ . اگر علائم سرماخوردگی برگشته و بدتر از قبل هم شده
گاهی اوقات حس می کنید حالتان رو به بهبود است ولی یک باره به وضعیت قبل برگشته و حالتان بدتر می شود. به گفته دکتر کری سنت Cary Sennett،مدیرعامل بنیاد آسم و آلرژی آمریکا Asthma and Allergy Foundation of America، “برخی علایم اضطراری وجود دارد که به مراقبت های پزشکی فوری نیازمند است. یکی از آنها نشانه های مشابه نشانه های آنفولانزاست که به نظر می رسد در حال بهبود هستند ولی با تب و سرفه ای بدتر از قبل باز می گردند. به گفته پزشکان سایت مایو کلینیک Mayo Clinic، ممکن است دچار عفونت ثانویه شده باشید که می تواند هر چیزی باشد از برونشیت گرفته تا پنومونی. به هر حال باید برای اطمینان به پزشک مراجعه نمایید.

۳ اگر خلط گلوی شما رنگی است
وجود ترشحات غلیظ هنگام سرماخوردگی طبیعی است ولی اگر خلطتان رنگ عجیبی داشت یعنی اتفاقی در بدنتان در حال رخ دادن است. به گفته لوین، ” آن ها گلبول های سفید هستند که در حال مقابله با عفونتند بنابراین اگر شاهد رنگ هایی مثل زرد، قهوه ای، سبز یا حتی خون بودید باید نگران شوید.”

۴ اگر چشمهایتان دچار آبریزش یا خارش و سوزش شده اند
اگر بدون وقفه چشمتان آبریزش دارد – دلیلش حساسیت به حیوانات نیست – ممکن است به جای سرماخوردگی معمولی نوعی حساسیت به چیزهای دیگر باشد. گاهی اوقات تشخیص تفاوت این دو کار سختی است. به گفته سنت، “بیش از صد زنجیره ویروس سرماخوردگی وجود دارد. هر کدام در زمانی خاص از سال شیوع پیدا می کنند بنابراین ممکن است سرماخوردگی را به جای حساسیت فصلی اشتباه بگیرید.”
طبق بنیاد آسم و آلرژِی امریکا، سایر علایم آلرژی عبارتند از:
کهیر
تورم زبان
احساس سرگیجه
گرفتگی معده

۵ اگر وزن از دست داده اید
به گفته لوین: “اگر به خاطر کم غذا خوردن وزن کم کرده اید، مشکلی نیست، ولی اگر مانند قبل غذا می خورید و همچنان در حال کاهش وزن هستید، کمی نگران کننده است. باید بدانید که کاهش وزن ناخواسته به همراه علایم سرماخوردگی می تواند نشانه پرکاری تیروئید، سرطان بد خیم، عفونت باکتریایی یا حتی ایدز باشد. “

۶ اگر خس خس سینه دارید
به گفته سنت، “با این که سرفه یکی از علایم شایع سرماخوردگی است ولی اگر سرفه شما همراه با خس خس و تنگی قفسه سینه همراه بود ممکن است دچار حمله آسم شده باشید.” در زمان حملات آسم، غشاء راه هوایی متورم شده و با مخاط مسدود می شود و بر اثرانقباض عضلات تنگ می شود. نفس کشیدن سخت می شود انگار که سعی می کنید با یک نی که از پنبه پر شده نفس بکشید.” اگر از این علایم رنج می برید با پزشکتان مشورت نمایید.

۷ اگر فشار شدیدی احساس می کنید
اگر در معرض درد یا فشار در قسمت خاصی از بدن هستید باید مراقب باشید. به عنوان مثال، واضح است که گلودرد استرپتوکوکی strep throat ( عفونت و التهاب حلق به وسیله باکتری‌های استرپتوکوکی) باعث درد در ناحیه گلو می شود. عفونت سینوسی می تواند مسیر بینی یا حتی دندان هایتان را تحت تاثیر قرار دهد. و البته عفونت گوش هم مسئله دیگری است. به گفته لوین، اگر هر کدام از این علایم را تجربه کردید، ” افت شنوایی، درد شدید در گوش ( مثل درد در اثر لمس کردن ) و مشاهده بیرون آمدن ترشحات از داخل گوش، قطعا دلیل خوبی برای مراجعه به دکتر خواهید داشت.”

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید