جدیدترین اخبار
18 دی 1399 ساعت 15:41 آرشیو کد خبر :775398

۱۸ دلیل درد‌های شکمی

۱۸ دلیل درد‌های شکمی دردهای شکمی

درد‌های شکمی اصولا زودگذر هستند یا پس از صرف غذا سراغ فرد می‌آیند. این نوع درد‌ها دلایل متنوعی دارند و ما چندین نمونه از آن‌ها را برایتان نام برده ایم.

همه انسان‌ها به گونه‌ای شکم درد یا معده درد را تجربه کرده اند. درد‌های شکمی اصولا زودگذر هستند یا پس از صرف غذا سراغ فرد می‌آیند. این نوع درد‌ها دلایل متنوعی دارند و ما چندین نمونه از آن‌ها را برایتان نام برده ایم.

این نوع درد‌ها دلایل متنوعی دارند و ما چندین نمونه از آن‌ها را برایتان نام برده ایم.

۱. مسومیت غذایی

مسومیت‌های غذایی که در نتیجه باکتری‌ها به وجود می‌آیند، به درد‌های معده، اسهال و استفراغ منجر می‌شوند. حتی در موارد نادر مشاهده شده است فرد در نتیجه باکتری‌های غذای مسموم جان خود را از دست داده است. نشانه‌های مسمومیت غذایی یک تا دو روز در بدن باقی می‌مانند.

۲. عوارض جانبی دارو

تقریبا همه دارو‌ها عوارض جانبی دارند که یکی از آن‌ها درد‌های شکمی است. برخی از دارو‌ها همچون آن‌هایی که برای جلوگیری از پوکی استخوان هستند، می‌تواند باعث درد‌های شکمی بشوند. دارو‌هایی که با نام NSAID می‌شناسید همچون ایبوپروفن و آسپرین‌ها نیز ممکن است ورم معده و یا حتی زخم معده را موجب بشوند.

۳. آماس لوزالمعده

تورم لوزالمعده می‌تواند باعث ایجاد سوزش در معده و شکم بشود. حتی برخی از بیماران در نتیجه این ورم، دردی را متحمل می‌شوند که از پشت کمرشان تیر می‌کشد.

بهتر است بیمار در این حالت به کمر دراز بکشد تا درد، حالت تهوع و استفراغ کاهش پیدا کنند.

۴. رفلاکس

رفلاکس یا به اصطلاح ترش کردن معده باعث ایجاد درد در بالای معده و پایین سینه می‌شود. رفلاکس چگونه به وجود می‌آید؟ وقتی دریچه‌ای که معده را از مری جدا می‌کند، ضعیف عمل کند غذا و اسید‌های معده از معده وارد مری می‌شوند و فرد سوزش شدیدی را در ناحیه زیر سینه احساس می‌کند که بسیار ناراحت کننده است.

درست غذا نخوردن یا مصرف غذا‌های نامناسب (چرب) می‌تواند موجب ایجاد رفلاکس شود. برای برطرف کردن آن همیشه مراقب نوع غذایی که میل می‌کنید باشید. دارو‌های خنثی کننده اسید یا بلوکه کننده H۲ هم می‌توانند در کم کردن این درد موثر باشند.

۵. حساسیت به لاکتوز

در سراسر جهان مردم بسیاری هستند که به لاکتوز شیر حساسیت دارند. این حساسیت می‌تواند منجر به درد‌های معده، نفخ شکم، اسهال، تولید گاز معده و هضم نشدن غذا بشود. برای درمان یا پیشگیری از این درد باید مصرف لبنیات و به ویژه شیر و پنیر را ترک کنید.

۶. سنگ کیسه صفرا

صفرا یک عضو کوچک بدن است که زیر کبد قرار دارد و ممکن است سنگ‌ساز باشد. این سنگ‌ها می‌توانند موجب درد‌های شکمی بشوند و راه روده‌ها را مسدود کنند و نتیجه آن دردی است که بیمار متحمل می‌شود. درد کیسه صفرا در سمت راست و بالای شکم احساس می‌شود و بیشتر پس از مصرف غذا‌های چرب سراغ بیمار می‌آید.

۷. دیورتیکول

بیماری دیورتیکول یا در نتیجه تورم آماس دیورتیکول یا کیسه‌هایی است که در روده بزرگ وجود دارند. نشانه‌های این بیماری شامل گرفتگی عضلات شکم است که شاید در واکنش به آنتی بیوتیک انجام شود. رژیم‌های غذایی که فیبر زیادی دارند می‌توانند کمک کننده باشند. در انواع بسیار شدید این درد می‌تواند شامل آبسه، خونریزی و حتی ایجاد حفره بشود که باید آن را جراحی کرد.

۸. حساسیت به گلوتن

برخی از مردم به گلوتن واکنش‌های بدی نشان می‌دهند. گلوتن در گندم و دانه چاودار موجود است. حالت شدید حساسیت به گلوتن، بیماری سلیاک نام دارد.

گلوتن موجب آسیب دیدن روده کوچک و مانع از عملکرد درست آن می‌شود. در این حالت روده نمی‌تواند مواد غذایی را جذب کند. سلیاک می‌تواند منجر به گاز، نفخ و درد‌هایی همچون خستگی عمومی بدن می‌شود.

عدم توانایی روده کوچک در جذب مواد غذایی به استفراغ، کاهش وزن و حتی سوء تغذیه منجر می‌شود.

۹. اندومتروز

این بیماری فقط مختص خانم‌ها است. اندومتروز زمانی به وجود می‌آید که بافت‌های درون رحم در بخش‌های دیگری از بدن و عموما در لگن رشد می‌کنند. درد‌های شدید، خونریزی غیرمعمول و ناباروری از جمله صدمه‌های اندومتروز هستند.

از آنجا که این بیماری فقط بخش کوچکی از بدن را تخریب می‌کند، با جراحی می‌توان آن را برطرف کرد. البته روش‌های درمانی دیگری همچون هورمون تراپی نیز می‌تواند باعث کاهش درد شود.

۱۰. بیماری تیروئید

با اینکه غده تیروئید در گلو قرار دارد، اما می‌تواند موجب درد معده و شکم بشود. تیروئید پرکار موجب ترشح هورمون زیادی می‌شود که توسط فرایند هضم تشدید می‌شود و منجر به درد‌های شکمی می‌شود. تیروئید کم کار هم موجب کاهش روند هضم می‌شود و به تولید گاز و ایجاد نفخ منجر می‌شود.

۱۱. انگل

هیچ فردی دوست ندارد تصور کند درد‌های شکم و معده او در نتیجه وجود کرم و انگل در بدن او است. اما این مساله می‌تواند حقیقت داشته باشد و انواع و اقسام کرم و انگل وجود دارند که به واسطه استخر یا آب رودخانه و دریا یا در نتیجه نوشیدن آب‌های تصفیه نشده وارد بدن و باعث دل درد شدید، دل پیچه، اسهال و استفراغ می‌شوند.

۱۲. آپاندیس

افرادی که آپاندیس دارند به طور ناگهان دردی شدید در سمت راست شکم خود احساس می‌کنند که باید فرد را فورا به بیمارستان رساند.

این بیماری بیشتر در کودکان و جوانان شایع است. اگر آپادنیس برداشته نشود می‌تواند منجر به مرگ بیمار بشود.

۱۳. زخم معده

زخم معده یکی از رایج‌ترین درد‌های شکمی است. این درد اصولا در قسمت نیمه بالایی شکم فرد ایجاد و معمولا هم پس از غذا دردش شدیدتر می‌شود. افرادی که دچار زخم معده هستند ممکن است حتی نیمه‌های شب در اثر درد معده از خواب بی خواب شوند.

برای درمان این بیماری از انواع آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود.

۱۴. استفاده بیش از اندازه آدامس‌های بدون قند

اگر بیش از اندازه سوربیتول استفاده کنید دچار دل درد و اسهال خواهید شد. این ماده در آدامس‌های بدون قند زیاد موجود است. شاید جالب باشد بدانید، خانمی ۲۱ ساله به دلیل جویدن روزانه ۱۶ آدامس بدون قند، به طور ناگهانی ۵ کیلوگرم از وزن خود را از دست داد و دچار درد‌های شدید معده و اسهال شد.

۱۵. استرس

استرس منجر به سردرد، فشار خون بالا، بی خوابی و درد‌های معده و شکم می‌شود. افسردگی نیز با گوارش و درد‌های شکمی رابطه مستقیم دارد. بنابراین، اگر به طور دایم از درد معده در عذاب هستید شاید دلیل آن اضطراب‌های شدید باشد. باید سعی کنید تا حد امکان به مسایلی که در زندگی پیش می‌آیند اهمیت ندهید.

۱۶. ورم روده

ورم روده در روده بزرگ یا کوچک ایجاد و باعث درد در ناحیه شکم فرد می‌شود. این بیماری می‌تواند خطرناک و با خونریزی روده یا اسهال همراه باشد.

درد‌های شکمی خود را جدی بگیرید، زیرا خونریزی و التهاب روده می‌تواند به بیماری‌های خطرناک‌تر منجر شود.

۱۷. سندروم حساسیت روده

این بیماری با درد زیاد همراه است و گاهی سال‌ها ادامه دارد. البته همچون ورم روده با خونریزی یا اسهال همراه نیست. خانم‌ها بیشتر از مرد‌ها به این بیماری دچار می‌شوند.

۱۸. سرطان

شاید کمی غیرمعمول به نظر برسد، اما سرطان نیز می‌تواند یکی از دلایل درد‌های ناحیه شکم باشد. سرطان می‌توان در کبد، پانکراس، معده، کیسه صفرا یا تخمدان به وجود بیاید و باعث درد شود.

دست دادن اشتها، کاهش وزن، حالت‌های تهوع دایمی، ورم زیاد و … نشانه‌های دیگری از وجود سرطان هستند. یا مثلا اگر فردی عادت داشته است روزی یک بار دستشویی برود و اکنون روزی سه تا چهار بار دستشویی می‌رود، ممکن است روده او دچار مشکل شده باشد.

منبع: برترین‌ها

Ad

روی خط خبر

 • «پیکی بلایندرز» با فصل ششم به پایان می‌رسد
 • فرهاد دژپسند: بورس با قیمت گذاری میانه خوبی ندارد؛ اظهارات وزیر صنعت درباره فولاد ایجاد نگرانی کرد
 • آخرین وضعیت کیفی خودروهای داخلی اعلام شد
 • چرا آمار افسردگی و اعتیاد در میان کارگران بالاست؟!
 • پیام طالبان به بایدن یک روز پیش از تحلیف
 • مشکلات عراق برای خرید انرژی از ایران
 • نسخه آلمانی ویروس کرونا آمد
 • رئیس بورس استعفا داد
 • انگلیس: شهرک‌سازی‌های اسرائیل تهدید برای راهکار “2 کشوری” است
 • کاهش قیمت طلا و سکه در بازار امروز
 • علی ربیعی:برخی به نام انتقاد از دولت، چشم خود را به روی رفتارهای مجرمانه آمریکا بستند
 • ترامپ خرید تجهیزات پهپادی از ایران، روسیه و چین را ممنوع کرد
 • هیات داوران رادیوتئاتر جشنواره تئاتر فجر معرفی شدند
 • آمار‌های جدید از کشور‌هایی که بیشتر به ویروس کرونا آلوده هستند/ جدول
 • کاهش ۲۰ درصدی آلایندگی با تولید موتور سه‌استوانه ایرانی
 • بورس ۱۹ هزار واحد افت کرد
 • ملانیا ترامپ خداحافظی کرد
 • زلزله ۶/۸ ریشتری آرژانتین را لرزاند
 • فرمانده سپاه: به نیابت از ملت ایران دستمان روی ماشه است
 • شهردار تهران: حل مشکل آلودگی هوا و ترافیک تهران حاکمیتی است
 • شکایت مجلس از رئیس جمهور بر اساس آیین نامه/ متن کامل
 • حقوق ۵۲ میلیون تومانی مدیران و دستمزد ۴ میلیون تومانی کارگران
 • اعتراض سازمان جهانی بهداشت به توزیع واکسن کرونا: جهان در آستانه شکست اخلاقی فاجعه‌بار است
 • کارت زرد مجلس به ظریف / نمایندگان از پاسخ‌های وزیر امور خارجه درباره‌ مصاحبه‌اش با مجله اشپیگل قانع نشدند
 • سفرهای نوروزی محدود می‌شود؟
 • تکذیب درگذشت آیت‌الله مصباح‌یزدی پس از تزریق واکسن فایزر
 • عرضه ماسک‌های پارچه‌ای ضد ویروس با قابلیت ۱۰۰بار شست‌وشو به بازار کشور
 • سهمیه بنزین بهمن ماه امشب واریز می‌شود
 • نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک دستگیر شد
 • استارت موتور یک لیتری سه‌استوانه ایران‌خودرو
 • Ad