یک نشانه خطرناک در مدفوع که باید به آن حساس باشید

  • آرشیو
  • پنجشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۹ ۱۵:۱۰
    کد خبر :777183

سرطان روده سومین سرطان کشنده و چهارمین سرطان شایع در دنیاست. در سال 2018 حدود 2 میلیون مورد جدید ابتلا به این سرطان گزارش شد و قریب یک میلیون نیز مرگ ناشی از این بیماری در همان سال به ثبت رسید.

سرطان روده بخشی از سیستم گوارشی شامل روده و مقعد را شامل می شود. معمول ترین علائم این بیماری، تغییر در عادت اجابت مزاج است اما مساله مهمی که تشخیص این بیماری را به تأخیر می اندازد، احساس خجالت افراد از مراجعه به پزشک و طرح مشکل است و معمولا دوست ندارند درباره عادات اجابت مزاج خود صحبت کنند. اما افراد باید توجه داشته باشند که با امتناع از بیان این نکات، ممکن است سلامت خود را به خطر بیاندازند.

بهترین تشخیص اولیه

 

در حال حاضر بسیاری از مردم جهان از دستمال های توالت استفاده می کنند و این می تواند به تشخیص زودهنگام سرطان روده کمک کند. وجود خون روشن در مدفوع یا خونی که موقع استفاده از دستمال توالت روی آن ظاهر می شود، اهمیت زیادی دارد و می تواند نشانه اولیه ابتلا به سرطان روده باشد.
به گزارش express، البته به این نکته توجه داشته باشید که وجود خون روشن در مدفوع می تواند با وجود هموروئید هم ارتباط داشته باشد اما چنانچه مشاهده این خون به طور مستمر در افراد بالای 50 سال وجود داشته باشد، حتما باید نسبت به احتمال ابتلا به سرطان روده تحت نظر پزشک قرار گیرید.

به گفته محققان، اگر مدفوع قرمز تیره، سیاه یا قیرمانند باشد، نشانه این است که مشکلی وجود دارد. البته به این نکته توجه کنید که مصرف برخی موادغذایی و نیز مصرف آهن می تواند مدفوع را تیره رنگ کند. همچنین خونریزی در مجاری گوارشی هم ممکن است باعث سیاه شدن مدفوع شود که باید با بررسی وضعیت بیمار، علت اصلی را تشخیص داد. اما مسئله مهم، تشخیص زودهنگام بیماری و آغاز درمان در کوتاه ترین زمان ممکن است.

در میان گروه های سنی مختلف، جوانان 18 تا 24 سال معمولا جزء بیشترین گروه هایی هستند که از بیان علائم خود و حرف زدن درباره آن با پزشک خودداری می کنند. اما افراد بالای 55 سال راحت تر درباره علائم خود با پزشک حرف می زنند.
به گفته محققان، تنها بیان علائم نیست که مانع از مراجعه بیماران به پزشک می شود، بلکه آنها بیشتر از تبعات مراجعه به پزشک و احتمال انجام کولونوسکوپی نگران هستند.

 

به این علائم حساس باشید

با مشاهده خون در مدفوع، تغییر در اجابت مزاج، نفخ یا درد شکمی بعد از غذا خوردن در کوتاه ترین زمان ممکن به متخصص گوارش مراجعه کنید. توجه به این علائم و تشخیص زودهنگام بیماری تا حد قابل توجهی می تواند به درمان بیماری کمک کرده و جان بیمار را از خطر مرگ نجات دهد.

عوامل خطر را بشناسید

معمولا ابتلا به سرطان روده به عوامل مختلفی چون سن، ژنتیک و سبک زندگی فرد بستگی دارد. مصرف برخی موادغذایی از قبیل مصرف زیاد گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده تأثیر زیادی در ابتلا به سرطان روده دارد.
از دیگر عوامل پرخطر هم می توان به اضافه وزن و چاقی، فعالیت بدنی کم، مصرف دخانیات و مشروبات الکلی، سن، سابقه خانوادگی، وجود کولیت و بیماری کرون، سابقه سرطان قبلی، وضعیت پزشکی خاصی، وجود پولیپ خوش خیم در روده، قرار گرفتن در معرض تشعشعات و نیز وجود عفونت اشاره کرد.

منبع: سیناپرس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید