یافتن آب در ماه به لطف کاوشگر چینی!

    کد خبر :878171

اخیراً یک تیم بین‌المللی از دانشمندان به سرپرستی محققان آکادمی علوم چین در پکن اذعان داشتند که با استفاده از داده‌هایی که سازمان ملی فضایی چین از فرودگر Chang’e-5 این کشور ارائه کرده است، در زیر سطح ماه آب پیدا کرده‌اند.

«بازتاب»؛ مهتاب جهاندار_این می‌تواند به تنهایی یک دستاورد فنی خیره‌کننده به عنوان اولین مأموریت بازگشت نمونه از سطح ماه پس از مأموریت لونا 24 اتحاد جماهیر شوروی در سال 1976 شناخته شود. بر اساس مقاله‌ای که این هفته در مجله Science Advances با همکاری محققان مرکز ملی علوم فضایی CAS، دانشگاه هاوایی در مانوآ، موسسه فیزیک فنی شانگهای CAS و دانشگاه نانجینگ منتشر شد، این تیم از یک دوربین پانوراما، طیف‌سنج کانی‌شناسی ماه (LMS) و رادار نافذ در ماه برای جستجوی شواهدی از آب استفاده کردند.

بر اساس بیانیه‌ای که به دست آمده،Lin Honglei ، نویسنده اصلی و محقق آکادمی علوم چین، اظهار داشت:

این مانند یک «سفر میدانی» در ماه است؛ اولین فرصت برای تشخیص نشانه‌های آب در فاصله نزدیک و وضوح بالا در سطح ماه.

 

 

این تیم سیگنال‌هایی را مشاهده کرده که نشان دهنده وجود آب در داده‌های طیفی بازتابی است که توسط فرودگر Chang’e-5 به دست آمده بود. بر اساس گزارشSCMP، تئوری پشت پرده در کشف آب درون نمونه سطح ماه این است که باد خورشیدی به تدریج اتم‌های هیدروژن را به سمت ماه می‌برد.

البته باید گفت در ادعاهای فضای چین معمولاً کمی شک و شبه وجود دارد؛ برای مثال چندی پیش بود که یک جسم مکعب شکل توسط ماه نورد چینی در سطح ماه مشاهده گردید که در ابتدا به فرازمینی‌ها و غیره نسبت داده شد. پس از گذشت حدود یک ماه کاوشگر چینی توانست به این جسم نزدیک شده و تصاویر ارسالی جدید نشان داد که تنها با یک تکه سنگ مواجه بودیم.

با این وجود اگر یخ یا آب همانگونه که دانشمندان پیش‌بینی کرده بودند در ماه وجود داشته باشد، می‌تواند به دلیل عمده‌ای برای سفر انسان و حضور طولانی مدت آن روی این کره بدل شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید