گوایدو نخستین حکم «ریاست جمهوری‌اش» را امضا کرد

    کد خبر :493337
گوایدو

خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا و “رئیس جمهور خودخوانده” براساس اعلام صفحه‌اش در توئیتر اقدام به امضای نخستین سند ریاست جمهوری به شماره ۰۰۱ کرده و به موجب آن اجازه تحویل کمک‌های انسان دوستانه خارجی به ونزوئلا داده است.

به گزارش بازتاب، به نقل از اسپوتنیک، در متن این حکم که از سوی صفحه توئیتر خوان گوایدو، “رئیس جمهور خود خوانده” مخالفان ونزوئلا منتشر شده آمده است: من به عنوان فرمانده کل قوای ارتش ونزوئلا تصمیم خود برای اجازه دادن به ورود کمک‌های انسان دوستانه به داخل خاک ونزوئلا تأیید می‌نمایم و بنابراین به عناصر مختلف این نیروهای مسلح دستور می‌دهم هم راستا با این حکم اقدام نمایند.

این در حالی است که به گزارش بلومبرگ سه اتوبوس حامل قانونگذاران حامی گوایدو عازم شهری در مرز ونزوئلا با کلمبیا شد که قرار است کانونی برای ورود این کمک‌ها باشد اما مقام‌های دولت ونزوئلا در ایالت کاربوبو آنها را متوقف کردند.

همچنین به گفته ادوارد رودریگز، سخنگوی گوایدو، این “رئیس جمهور خود خوانده” نیز هنگامی که جداگانه به دلایل امنیتی عازم شده بود از سوی خودروهای ارتش که تونلی در شرق پایتخت را مسدود کرده بودند متوقف شده است.

گوایدو روز شنبه را برای ورود کمک‌های خارجی به ونزوئلا تعیین کرده و گفت: به دنبال بسیج یک میلیون داوطلب برای شروع توزیع کمک‌ها میان نیازمندان است.

خود مادورو نیز دستور به توزیع هزاران بسته مواد غذایی به مردم مناطق ساکن مرز ونزوئلا با کلمبیا را داده است و به گفته لویس مدینا رامیرز وزیر غذا در دولت ونزوئلا ۲۰۶۰۰ جعبه مواد غذایی به مناطق مرزی با کلمبیا فرستاده شده است.

این در حالی است که اعلام شده فرستاده ویژه آمریکا برای ونزوئلا نیز به کلمبیا سفر می‌کند تا فرآیند تحویل کمک‌ها به ونزوئلا را پشتیبانی کند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این فرستاده ویژه در تاریخ‌های ۲۱-۲۲ فوریه به شهر کوکوتا واقع در کلمبیا در نزدیکی مرز سفر می‌کند تا تحویل کمک‌های انسان دوستانه را پشتیبانی کند.

این در حالی است که برخی از منابع گزارش دادند کاروانی از اتوبوس‌ها و خودروها در منطقه ماریارا در غرب کاراکاس شکل گرفته تا به تحویل گرفتن این کمک‌ها کمک کند و میان اعضای این کاروان و نیروهای امنیتی درگیری پراکنده پیش آمده اما این کاروان توانسته به حرکت خود ادامه دهد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید