جدیدترین اخبار
12 خرداد 1400 ساعت 17:01 تیتر یک کد خبر :814661
برای چاپ کلیک کنید

گریزی بر شعارهای اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری/ آیاوعده‌‌‌های اقتصادی نامزدها ضمانت اجرا دارد؟

وعده های انتخاباتی

در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری هستیم و بازار شعارهای انتخاباتی داغ است، نامزدها برای کسب محبوبیت بیشتر در طرح وعده‌‌‌های فریبنده از پرداخت 500 میلیون تومان وام به زوج‌‌‌های جوان گرفته تا تامین 90 درصد هزینه خرید مسکن از هم سبقت می‌گیرند.

«بازتاب»؛ زهره علامی- کمتر از 20 روز دیگر انتخابات ریاست جمهوری است و 7 نامزد تصدی این پست به دنبال ارائه برنامه‌‌‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… خود به مردم هستند، اگرچه تجربه سال‌‌‌های گذشته نشان داده نمی‌توان به شعارها و برنامه‌‌‌های پیش از انتخابات کاندیداها، دلخوش کرد.

حسن روحانی در سال 92 به مردم وعده داد که علاوه بر چرخ سانتریفیوژ چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد اما در 8 سال گذشته نه تنها هیچ کدام از این چرخ‌ها به درستی نچرخید بلکه در ماه‌‌‌های پایانی ریاست جمهوری روحانی در شرایطی به سر می‌بریم که نرخ رشد اقتصادی منفی شده، نقدینگی به شدت رشد کرده، فضای نااطمینانی بر کسب و کار و سرمایه گذاری حاکم شده و وضعیت بورس هم نابسامان شده است.

حالا در این شرایط نامناسب اقتصادی، نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری وعده هایی می‌دهند که امکان اجرایی شدن آنها تقریبا نزدیک به صفر است، ضمن اینکه چگونگی اجرای این برنامه‌ها و همچنین محل تامین منابع مالی طرح‌‌‌های اقتصادی خود را هم اعلام نمی‌کنند، درواقع به نظر می‌رسد‌ کاندیداها از عدم پیگیری وعده هایشان توسط مردم مطمئن هستند، برای همین همچنان شاهد انتشار شعارهای عامه‌پسند هستیم.

پرداخت یارانه 450 هزار تومانی

درحالی که بازار سرمایه طی ماه‌‌‌های گذشته مسیری نزولی را در پیش گرفته است و شاخص کل در کانال یک میلیون و 140 هزار واحد قرار گرفته و اعتماد مردم و سرمایه گذاران هم به بورس از میان رفته است، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، یکی از 7 نامزد انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده که سه روزه می‌تواند مشکل بازار سرمایه را حل کند.

سوال این است که اگر حل مشکل بازار سرمایه در سه روز امکان پذیر است، چرا قاضی زاده هاشمی‌به عنوان نماینده مجلس شورای اسلامی‌تاکنون تلاشی برای حل این مشکل نکرده است؟ اما اگر حل این مشکل دور از دسترس است چرا چنین وعده ای را به مردم می‌دهد؟

دیگر وعده ای که او به مردم داده این است که به هر زوج جوان 500 میلیون تومان برای اشتغال، ازدواج و مسکن وام پرداخت می‌کند، به گفته او در صورت پیروزی در انتخابات، پیش از اسفند 1400، دستور تشکیل فوری صندوق رفاه جوانان را صادر و سپس وام در اختیار جوانان قرار می‌گیرد.

جالب اینجاست بانک‌‌‌های کشور با داشتن پشتوانه مالی در پرداخت وام 100 میلیون تومانی به زوج‌‌‌های جوان همکاری نمی‌کنند و هزاران اما و اگر در پرداخت تسهیلات ازدواج می‌آورند چطور می‌توان امید داشت که صندوق رفاه جوانان که هنوز محل تأمین منابع مالی آن به درستی مشخص نیست، بتواند چنین انتظاری را برآورده کند.

البته دادن وعده‌‌‌های فریبنده اقتصادی فقط مختص قاضی زاده هاشمی‌نیست، محسن رضایی دیگر نامزد کرسی ریاست جمهوری هم قول داده که پول ایران بعد از دلار و یورو به با ارزش‌ترین پول منطقه تبدیل می‌شود، ضمن اینکه به مردم یارانه 450 هزار تومانی می‌دهد و 90 درصد هزینه خرید مسکن را هم بانک‌ها می‌پردازند.

ضمن اینکه در زمان تصدی او بر پست ریاست جمهوری زنان خانه دار هم باید حقوق دریافت کنند، او همچنین به مال‌باختگان بورس وعده داده که صندوقی برای جبران زیان آنها راه اندازی می‌کند.

استدلال رضایی برای پرداخت یارانه 450 هزار تومانی این است که منابع مالی این تصمیم از صرفه‌جویی به دست می‌آید و تورم به همراه ندارد، به گفته او اگر دو تا 4 میلیارد دلارصرفه‌جویی کنیم، با این 8 میلیارد دلار به 40 میلیون فرد ایرانی ماهانه 450 هزار تومان به صورت نقد یارانه داده می‌شود که با توجه به شرایط سخت اقتصادی کشور، اجرای این وعده با موانع بسیاری روبروست.

نکته دیگر درباره تبدیل پول ایران به سومین پول قوی منطقه است، با توجه به اینکه مهمترین عامل در بحث ارزش پول به مناسبات پولی و تورمی‌یک کشور مربوط است و به صورت دستوری کنترل نمی‌شود و نسبت به سایر کشورها ارزیابی می‌شود، بنابراین نمی‌توان چنین وعده ای به مردم داد مگر اینکه دولت اقدام به ارزپاشی کند که این موضوع هم تبعات سنگینی برای اقتصاد کشور به همراه دارد.

بحث پرداخت حقوق به زنان خانه دار و همچنین تشکیل صندوقی برای جبران زیان مالی سرمایه گذاران بورسی هم از موضوعاتی است که رضایی مطرح کرده اما توضیح دقیقی درباره نحوه اجرا و منابع مالی این طرح‌ها ارائه نداده است.

ساخت 4 میلیون واحد مسکونی و ایجاد یک میلیون شغل

ابراهیم رییسی، دیگر نامزد این دوره از انتخابات ریاست جمهوری که شانس بیشتری هم نسبت به سایر رقبا برای پیروزی دارد، وعده ساخت 4 میلیون مسکن در دوره‌ی چهارساله‌ی ریاست‌جمهوری، ایجاد یک میلیون شغل و تک رقمی‌شدن نرخ تورم را داده است.

وعده‌‌‌های اقتصادی رییسی بسیار شبیه به وعده‌‌‌های روحانی در 8 سال گذشته است، نخستین وعده او یعنی ساخت 4 میلیون واحد مسکونی طی 4 سال یادآور تجربه ساخت 2.5 میلیون واحد مسکونی در طرح مسکن مهر است، واقعیت این است که اجرای پروژه‌‌‌های ساخت و ساز با تصدی گری دولت موفق نبوده نمونه آن طرح مسکن مهر است که با گذشت یک دهه همچنان به اتمام نرسیده است.

برنامه دیگر رییسی پس از روی کار آمدن به عنوان رییس جمهوری، تک رقمی‌کردن نرخ تورم است، به گفته او با افزایش تولید و برنامه ریزی می‌توان به این هدف دست پیدا کرد، البته ناگفته نماند که دولت یازدهم هم سعی کرد تا نرخ تورم را از نزدیک به 35 درصد، تک رقمی‌کند و موفق هم شد اما گلایه ای که مردم داشتند این بود که چرا کاهش نرخ تورم را در زندگی خود احساس نمی‌کنند، درواقع بهبود معیشت مردم در کنار تک رقمی‌شدن نرخ تورم، مهم و ضروری است.

ایجاد یک میلیون شغل، وعده دیگری است که رییسی آن را مطرح کرده است، با توجه به گزارش‌‌‌های منتشر شده، ایجاد هر شغل حداقل 60 میلیون تومان هزینه می‌برد بنابراین فراهم کردن یک میلیون شغل به 60 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که با توجه به شرایط فعلی اقتصاد ایران، تأمین این میزان منبع مالی کار سخت و دشواری است.

سعید جلیلی، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری است که در شعارهای انتخاباتی خود اعلام کرده که اگر تولید مسکن در کشور را با اعطای زمین دولتی به تعاونی‌‌‌های مسکن واگذار کند، مشکل مسکن حل می‌شود این درحالی است که ساخت مسکن توسط تعاونی‌ها در پروژه مسکن مهر یکی از تلخ ترین تجربه‌‌‌های مسکن سازی در سال‌‌‌های گذشته بوده و تداعی کننده پروژه‌‌‌های نیمه تمام، بدون پایان کار یا سند است.

وعده بعدی جلیلی اجرای برنامه سفر 3 روزه برای تمام خانواده‌ها و 5 روزه برای تمام زوج‌‌‌های جوان است که توضیح خاصی درباره دلیل و نحوه اجرای آن ارائه نشده است.

اما وعده و وعیدهای سه نامزد دیگر یعنی علیرضا زاکانی، محسن مهر علیزاده و عبدالناصر همتی بیشتر کلی است، این سه نفر سعی کرده اند از ارائه برنامه هایی با عدد و رقم مشخص مثلا پرداخت 450 هزار تومان یارانه به هر فرد یا پرداخت وام 500 میلیون تومانی دوری کنند اگرچه به طور کلی بررسی وعده‌‌‌های اقتصادی نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در شرایط کنونی کشور، حکایت از آن دارد که اجرایی شدن اغلب آنها امکان پذیر نیست.

درواقع بیشتر این شعارها و برنامه‌ها برای کسب رای بیشتر مطرح شده و دلیل آن هم این است که نظارتی بر تحقق یا عدم تحقق این وعده‌ها وجود ندارد بنابراین کاندیداها امکان طرح هر گونه شعار و وعده ای را دارند.


Ad

روی خط خبر

 • افزایش قیمت ۲۱ ارز در بازار بین بانکی
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
 • بیت کوین ۹ درصد جهش کرد
 • امنیت مهم‌ترین رکن انتخابات است
 • وضعیت اقتصاد ایران از دید بانک جهانی/ وضعیت همسایگان
 • نمایندگی ایران در سازمان ملل: سایت مشکوک ادعایی فاکس‌نیوز، لوکیشن فیلمبرداری سریال «نون خ» بود
 • ادعای یک مقام یمنی علیه ایران
 • روحانی: دولت با شجاعت پاسخگوی عملکرد خود خواهد بود
 • وام اجاره ۷۰ میلیون تومان شد
 • محسن هاشمی: نیمی‌از اعضای شورای شهر فعلی رد صلاحیت شدند
 • پاسخ دولت به نامزدهای انتخاباتی درباره اصلاح قیمت بنزین در آبان ۹۸
 • مهلت ثبت‌ نام در سامانه املاک و اسکان تا ۴ ماه دیگر تمدید شد
 • پشت پرده بیانیه اخیر سه کشور اروپایی علیه ایران
 • افزایش قیمت طلا، سکه و ارز ۲۳ خرداد ۱۴۰۰
 • بازداشت شهروند ایرانی-آمریکایی در پاکستان
 • انفجار در مرکز چین؛ ۱۱ کشته و بیش از ۱۴۰ نفر مصدوم/ فیلم
 • «ارتش مردگان» در لیست ۱۰ فیلم پرفروش نتفلیکس
 • توقف قطار متروی تهران در پی نقص فنی
 • صدور کارت بانکی بریل برای نابینایان
 • واکسیناسیون کرونا با واکسن‌های ایرانی در خرداد
 • هشدار به زنان بارداری که استامینوفن مصرف می‌کنند!
 • کیهان:انتخابات ریاست جمهوری رفراندوم است
 • جدول پخش برنامه‌های تبلیغاتی نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری در روز یکشنبه ۲۳ خرداد
 • ابلاغ لغو روادید متقابل بین ایران و عراق
 • مشروح آخرین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
 • منع استفاده از واکسن آسترازنکا برای افراد زیر 60 سال در ایتالیا
 • تعمیر لباسشویی ال جی و اسنوا در تهران را به کدام مجموعه بسپارم؟!
 • مهلت ثبت نام در سامانه املاک و اسکان تمدید شد
 • مرگ 5 عضو خانواده در تصادف
 • تمام جزییات وام بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰
 • Ad