جدیدترین اخبار
9 آبان 1400 ساعت 10:22 سبک زندگی کد خبر :857517
برای چاپ کلیک کنید

کنترل بوی نامطبوع بدن با ۸ فرمول طبیعی

کنترل بوی نامطبوع بدن با ۸ فرمول طبیعی

دئودورانت‌های عادی به طور معمول سرشار از مواد شیمیایی مختلف از جمله پارابن‌ها، فرمالدهید، تری‌کلوسان و آلومینیوم هستند. این قبیل مواد هم برای انسان و هم محیط زیست ممکن است مضر باشند. با در نظر گرفتن این مساله، استفاده از دئودورانت‌های دست‌ساز و حاوی مواد طبیعی می‌تواند ایده خوبی باشد.

به گزارش عصر ایران، ساخت دئوردورانت در خانه به این معنی است که می‌توانید بر میزان و نوع مواد تشکیل دهنده کنترل داشته، از مواد طبیعی استفاده کرده و رایحه آن را مطابق با سلیقه خود شخصی‌سازی کنید. این روند می‌تواند به پیچیدگی آماده کردن ترکیبی سفارشی از مواد مختلف یا به سادگی مالیدن آب لیموترش در قسمت زیربغل باشد.

چطور لکه زرد عرق را از روی لباس پاک کنیم؟

با وجود این، مدیریت انتظارات هنگام استفاده از دئودورانت‌های دست‌ساز اهمیت دارد. آلومینیوم از جمله مواد شناخته ضد تعریق است، از این رو دئودورانت‌های طبیعی به طور معمول از تعریق پیشگیری نمی‌کنند؛ اما برخی مواد خاص می‌توانند به جذب هرچه بیشتر رطوبت و پوشش دادن بوی بد بدن کمک کنند. در ادامه با چند نمونه از دئودورانت‌های طبیعی دست‌ساز بیشتر آشنا می‌شویم.

دئودورانت جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین به عنوان یک دئودورانت روشی ساده و عاری از مواد شیمیایی برای مبارزه با بوی بد بدن است. جوش شیرین به جذب رطوبت نیز کمک می کند اما میزان بیش از حد آن می‌تواند موجب تحریک پوست شود. برای ساخت یک دئودورانت ملایم جوش شیرین در خانه می‌توانید یک هشتم یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین را با اندکی آب ترکیب کنید. بدون حل کردن جوش شیرین در آب این ترکیب را روی زیر بغل خود بمالید.

نشاسته ذرت یکی دیگر از مواد طبیعی جذب کننده عرق است. با مخلوط کردن این دو ماده می‌توانید قدرت جذب را هرچه بیشتر افزایش دهید. یک سهم جوش شیرین را با شش سهم نشاسته ذرت ترکیب کنید و اندکی از آن را زیر بغل خود بپاشید یا از یک پد برای اعمال این ترکیب روی زیربغل استفاده کنید.

آب لیموترش

آب لیمو ترش سرشار از اسید سیتریک است که به از بین بردن باکتری‌های مولد بوی بد کمک می کند. شما می‌توانید به سادگی یک برش لیمو ترش را زیر بغل خود بکشید یا از یک پد که با آب لیمو ترش مرطوب شده است برای این کار استفاده کنید.

توجه: آب لیمو ترش را روی پوستی که به تازگی اصلاح شده استفاده نکنید. همچنین اگر قرار است زیر بغل شما در معرض نور خورشید قرار بگیرد، پیش از آن از آب لیمو ترش استفاده نکنید. لیموها فوتوتوکسیک هستند و پوست را در مواجهه با نور فرابنفش مستعد سوختگی می‌سازند.

الکل مالشی

الکل مالشی یکی دیگر از گزینه‌هایی است که می توانید به عنوان یک دئودورانت ارزان و راحت استفاده کنید. الکل مالشی به از بین بردن باکتری‌های مولد بوی بد کمک می‌کند. الکل مالشی را می‌توانید در یک بطری اسپری ریخته و آن را زیر بغل خود اسپری کنید. همچنین می‌توانید چند قطره از روغن اساسی دلخواه خود را به آن اضافه کنید تا عطر و بوی بهتری به خود بگیرد.

فندق افسونگر یکی از روغن‌های جاذب است و از ویژگی جمع کنندگی ملایم برخوردار است. روغن درخت چای نیز به واسطه خواص ضد باکتری و ضد قارچ خود می تواند به از بین بردن بوی بد بدن کمک کند.

دئودورانت روغن نارگیل

اگر به حالت کرمی دئودورانت های عادی علاقه دارید، می‌توانید احساسی مشابه را با استفاده از روغن نارگیل تجربه کنید که یک ماده ضد باکتری ملایم نیز است. تنها مشکل روغن نارگیل این است که در مواجهه با دمای بالا ذوب شده و به مایع تبدیل می‌شود که احتمالا در زیر بغل این اتفاق رخ می دهد. راه حل این است که آن را با نشاسته ذرت و جوش شیرین که دو ماده جاذب هستند، ترکیب کنید.

یک‌چهارم فنجان جوش شیرین و یک چهارم فنجان نشاسته ذرت را در یک ظرف با چنگال با هم ترکیب کنید. روغن نارگیل را به تدریج اضافه کنید تا زمانی که خمیری سفت شکل بگیرد. این ترکیب را در یک ظرف در دار یا در یک ظرف خالی دئودورانت نگهداری کنید.

دئودورانت شی باتر و کره کاکائو

برای آماده کردن این دئودورانت به مواد زیر نیاز است:

۳ قاشق غذاخوری شی باتر

۳ قاشق غذاخوری جوش شیرین

۲ قاشق غذاخوری نشاسته ذرت

۲ قاشق غذاخوری کره کاکائو

روغن دو کپسول ویتامین E

روغن اساسی در صورت تمایل

روشی دیگر برای تجربه حالت کرمی دئودورانت‌های عادی استفاده از کره کاکائو و شی باتر است. آنها با تراکم بالای ویتامین‌ها و اسیدهای چرب خود و به ویژه زمانی که با ویتامین E ترکیب شوند، موجب نرمی پوست می شوند. افزودن جوش شیرین و نشاسته ذرت به کاهش میزان رطوبت کمک می کند.

ابتدا تمام مواد به جز ویتامین E را ترکیب کرده و بهم بزنید تا ذوب شوند. پس از ذوب شدن و ترکیب شدن مواد، محتوای دو کپسول ویتامین E و روغن اساسی دلخواه خود را اضافه کنید. این ترکیب را در یک ظرف در دار ریخته و در یخچال نگهداری کنید.

دئودوارنت جامد خانگی

برای آماده کردن این دئودورانت به مواد زیر نیاز است:

یک‌چهارم فنجان موم کندلیلا

نصف فنجان روغن جوجوبا

یک‌سوم فنجان پودر پیکان‌ریشه

یک‌هشتم فنجان جوش شیرین

نصف فنجان شی باتر

روغن اساسی در صورت تمایل

برای افرادی که علاقه ای به دئودورانت‌های کرمی ندارند، موم کندلیلا گزینه خوبی است. با قوامی شبیه به موم عسل، موم کندلیلا به یکپارچه نگه داشتن مواد تشکیل دهنده در کنار هم در حالتی جامد کمک می کند. این روش به رقیق شدن برخی از مواد تشکیل دهنده قوی‌تر کمک می کند، از این رو پوست را تحت تاثیر قرار نمی دهند.

روغن جوجوبا، پودر پیکان‌ریشه، و جوش شیرین را در یک ظرف با هم ترکیب کنید. با استفاده از روش بن ماری موم کندلیلا را ذوب کنید. سپس ترکیب روغن جوجوبا، جوشی شیرین و پودر پیکان‌ریشه را به آن اضافه کنید. زمانی که همه چیز حالت مایع به خود گرفت، شی باتر را اضافه کنید. اجازه دهید این ترکیب سرد شود و پیش از آن که کاملا سفت شود آن را در ظرف دئودورانت خود بریزید.

سرکه سیب

سرکه سیب ویژگی‌های مختلفی را ارائه می کند و یکی از مواد تشکیل دهنده در برخی روش‌های طبیعی مراقبت از پوست است. سرکه سیب ضد التهاب، سرشار از اسیدهای لایه‌بردار (اسید استیک و اسید آلفا هیدروکسی)، باگرداننده pH، ضد باکتری و ضد قارچ است. خواص ضد باکتری آن به ویژه در پیشگیری از بوی بد بدن موثر است زیرا این بو به واسطه فعالیت باکتری هنگام تعریق و نه خود عرق شکل می‌گیرد.

به عنوان یک دئودورانت طبیعی، شما می‌توانید یک پارچه را در سرکه سیب خیس کرده و آن را روی زیر بغل خود بکشید. ابتدا بوی قوی سرکه احساس می شود اما پس از خشک شدن تقریبا بی‌بو خواهد بود.

دئودوارنت خاک رس بنتونیت

برای آماده کردن این دئودوارنت به مواد زیر نیاز است:

یک و نیم قاشق غذاخوری خاک رس بنتونیت

یک قاشق غذاخوری پودر پیکان‌ریشه

یک قاشق چای‌خوری خاک رس کائولین

یک و یک پنجم قاشق غذاخوری روغن نارگیل

یک قاشق چای‌خوری موم کندلیلا

روغن اساسی در صورت تمایل

خاک رس بنتونیت از خاکستر آتشفشانی کهنه تشکیل می‌شود. امروزه این ماده بیشتر به عنوان ماسک صورت کاربرد دارد. خاک رس بنتونیت سرشار از آهن، کلسیم، مس و روی است. همچنین، ماده‌ای با خواص جذب رطوبت قوی است و تصور می‌شود نسبت به جوش شیرین با پوست ملایم‌تر رفتار می‌کند.

برای آماده کردن دئودورانت خاک رس بنتونیت ابتدا آن را با پودر پیکان‌ریشه ترکیب کنید. با استفاده از روش بن ماری، موم کندلیلا را حرارت دهید، زمانی که موم تقریبا ذوب شده بود روغن نارگیل را به آن اضافه کنید. ترکیب خاک رس و پودر پیکان‌ریشه را به‌تدریج به ظرف اضافه کرده و مدام به هم بزنید تا توده‌های شکل گرفته از بین بروند و تا زمانی که ظرف را از روی حرارت برمی‌دارید به هم زدن ادامه دهید. اجازه دهید این ترکیب خنک شود. روغن اساسی را پیش از سفت شدن ترکیب اضافه کرده و آن را در یک ظرف در دار بریزید. پیش از استفاده حداقل یک ساعت صبر کنید.

روی خط خبر

 • دستور حذف آثار مهدی یراحی از سایت‌های داخلی!
 • اطلاعیه ناجا در پی انهدام “باند تروریستی” در خوزستان
 • کاهش ۴ هزار و ۱۸۳ واحدی شاخص کل
 • ژاپن تمامی مرزهای خود را بست
 • وزارت بهداشت: تعداد زنان مبتلا به ایدز افزایش پیدا کرده است
 • گمرک: گم شدن ۶۰ میلیون دلار ارز دولتی برای واردات کره
 • سویه اُمیکرون قطعا در آمریکا وجود دارد
 • انتخاب اسباب بازی دخترانه و پسرانه به سبک باغبانی کودک مریان
 • از کجا بفهمیم سکه تقلبی نیست؟
 • یکی از اعضای شورای شهر کرج بازداشت شد
 • توقیف تریلی حامل محموله قاچاق میلیاردی در تهران
 • اجرای طرح نظارت بر کالاهای اساسی از امروز
 • خطیب‌زاده: هیچ گفت‌وگوی دو جانبه‌ای با هیات آمریکایی در وین نخواهیم داشت
 • نماینده تهران تماشاگر دیدار رئال مادرید و سویا در اسپانیا /عکس
 • نحوه انتخاب بهترین آموزشگاه های زبان در ایران
 • اعمال پروتکل‌های جدید بهداشتی در سفرهای هوایی
 • برقراری مستمری از کار افتادگی «غیرحضوری» شد/ شرایط
 • عراق: خط انتقال برق از ایران کاملا قطع است
 • تیم مذاکره‌کننده ایرانی در وین چه کسانی هستند؟
 • نرخ رسمی ۱۷ ارز افزایش یافت
 • لفاظی وزرای خارجه انگلیس و رژیم صهیونیستی علیه ایران
 • این جاذبه های گردشگری، ایستگاه قطار هستند! /عکس
 • کشمش سیاه، یک میان وعده مفید
 • نشانه‌ها و علائم کمبود کلسیم در بدن /اینفوگرافیک
 • باقری: با اراده و تدارک قوی برای لغو تحریم‌ها وارد مذاکرات شده ایم
 • کاهش 30 درصدی حجم آب در مخازن سدهای کشور
 • تیم ملی هندبال زنان عازم اسپانیا می شود
 • امضای قرارداد سوآپ گاز بین ایران، ترکمنستان و آذربایجان
 • واکنش دستیار وزیر خارجه به برخی از حواشی در مورد تعداد اعضای تیم مذاکراتی
 • تاکید کمیته علمی بر تزریق دوز سوم واکسن کرونا برای افراد بالاتر از ۱۸ سال