کمیسیون اروپا: اوکراین روزی عضو اتحادیه اروپا خواهد شد

    کد خبر :891618
کمیسیون اروپا: اوکراین روزی عضو اتحادیه اروپا خواهد شد

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی اختصاصی با یورونیوز ضمن استقبال از مذاکرات اوکراین با روسیه گفت که دیگر به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه «هیچ اعتمادی» نیست.

به گزارش یورونیوز، اورزولا فون درلاین، همچنین موافقت طرف اوکراینی با مذاکرات صلح و پذیرش شرایط گفت‌وگو از سوی کی‌یف را «بااهمیت» ارزیابی کرد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در بخشی از این گفت‌وگو درباره جنگ در اوکراین گفت: «ما هرگز خواستار این جنگ نبودیم. اوکراین هم نبود. رئیس‌جمهور پوتین این جنگ را آغاز کرد و آن را هدایت می‌کند.»

اورزولا فون درلاین درباره روند عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا گفت که بروکسل در «درازمدت» خواستار عضویت اوکراین در این اتحادیه است و اوکراین را «یکی از جمع خود» می‌داند. او همچنین به همکاری‌های «تنگاتنگ» با کی‌یف در حوزه اقتصادی و به ویژه انرژی اشاره کرد.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا افزود که توقیف اموال بانک مرکزی روسیه و قطع دسترسی برخی بانک‌های روس به سامانه مبادلات بانکی سوئیفت از جمله مفاد بسته سوم تحریم‌های پیشنهادی به سران اتحادیه اروپا است.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا دقایقی پیش از این گفت‌وگو اعلام کرده بود که ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا حریم هوایی خود را بر روی هواپیماهای روسی می‌بندند.

او همچنین اعلام کرد که رسانه‌های روسی هوادار کرملین از جمله «راشا تودی» و «اسپوتنیک» دیگر اجازه ندارند به پخش «تبلیغات سمی و مخرب» خود در اتحادیه اروپا بپردازند.

اورزولا فون درلاین با اشاره به وضع تحریم‌های جدید علیه حکومت الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس گفت تحریم‌ها علیه مینسک مشابه تحریم‌های علیه روسیه است تا راهی برای «دور زدن» این تحریم‌ها وجود نداشته باشد.

وی با اشاره به حمایت مالی و نظامی از اوکراین و پذیرش پناهجویان از این کشور اظهار داشت که همبستگی با اوکراین در سطح اتحادیه اروپا «قوی» است. اورزولا فون درلاین افزود: «آنها ارزش‌های مشترکی با ما دارند و از اصول ما دفاع می‌کنند.»

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا تاکید کرد که بروکسل طی چند هفته برای پذیرش پناهجویان از اوکراین برنامه‌ریزی کرده است زیرا برای گزینه‌های مختلف آماده شده بود.

عصر ایران

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید