میدل ایست مانیتور:

کماندوهای آموزش دیده افغانستانی برای پوتین می جنگند

    کد خبر :978032
کماندو های افغانی در جنگ اوکراین

پایگاه خبری “میدل ایست مانیتور” در گزارشی به استخدام گسترده کماندوها و نیروهای ویژه ارتش سابق افغانستان به دست گروه نظامی روسی “واگنر” خبر داده است. موضوعی که سبب شده تا کرملین به نحو قابل توجهی روی کنشگری این دسته از نیروهای نظامی که آموزش های بهتر و بیشتری را توسط افسران آمریکایی و انگلیسی دیده اند، جهت فتح شهر باخموت اوکراین حساب کند. مساله ای که بار دیگر حاکی از این است که متحدان سابق آمریکا، به دشمنان امروز آن تبدیل شده اند.

بازتاب– تنها اندکی پس از حمله سراسری روسیه به اوکراین، گزارش های مختلفی دال بر این مساله منتشر شد که آن دسته از نیروهای ویژه افغانستانی که از دست طالبان فرار کرده‌اند، به نفع اوکراین و در ازای دریافت دستمزد وارد جبهه‌های جنگ با روسیه به ویژه جهت در کنترل گرفتن شهر “ماریوپل” شده اند. با این حال اکنون گزارش‌هایی منتشر شده‌اند که تاکید می‌کنند این نیروهای ویژه در حال جنگ به نفع روسیه هستند و در قالب طرح و برنامه های پوتین جهت تصرف شهر باخموت اوکراین ایفای نقش می کنند.

در جریان جنگ افغانستان، نیروهای بریتانیایی و آمریکایی منابع زیادی را جهت آموزشِ نیروهای ویژه افغانستانی اختصاص دادند. در واقع، ایجاد یک ارتش و نیروهای امنیتی کارآمد برای افغانستان جهت حراست از سازوکارهای حکمرانی که غرب در این کشور ایجاد کرده بود و در عین حال سعی داشت تا طالبان را نیز تحت فشار قرار دهد، یکی از اهداف اصلی ناتو پیش از خروج از افغانستان بود.

آمریکایی ها، نیروهای ویژه افغانستانی را بهتر از سربازان عادی ارتش افغانستان آموزش دادند با این حال، برخی واحدهای نیروهای ویژه افغانستان که رابطه‌ای تنگاتنگ با سازمان “سیا” داشتند، به دلیل انجام قتل و عام و اقدامات فراقانونی، از سابق و شهرت مثبتی برخوردار نبوده و نیستند.

بر اساس برخی گزارش های خبری، شماری از کماندوهای افغانستانی پس از تسلط مجدد طالبان بر افغانستان، توسط عوامل وابسته به روسیه به استخدام شرکت امنیتی روسی “واگنر” درآمده اند. شرکتی که به آن‌ها وعده اعطای حقوق و مزایای مالی قالب توجه و همچنین تسهیل روند اسکان خانواده‌هایشان در روسیه یا هر جای دیگری را داده است.

در اوایل جنگ اوکراین، کانال های تلگرامی وابسته و نزدیک به گروه واگنر، ویدئوهایی را به نمایش می گذاشتند که در آن‌ها نشان داده می‌شد هلی‌کوپترهای ارتش افغانستان که توسط آمریکا خریداری شده بودند، اکنون توسط ارتش اوکراین استفاده می شود.

با این حال، همزمان با تشدید تنش و درگیری‌ها پیرامون شهر باخموت اوکراین که به خط مقدم پیشروی‌های روسیه تبدیل شده، این گروه واگنر است که تا حد زیادی توانسته کماندوهای افغانستانی را به سمت خود جذب کند و البته که در شبکه‌های اجتماعی آگهی های استخدام بیشتر و گسترده‌تری را نیز در این زمینه منتشر می‌سازد.

ارتش آمریکا میلیاردها دلار را در زمینه ارائه آموزش به نیروهای ویژه افغانستانی هزینه کرده است. آن‌ها همچنین پول های هنگفتی را در زمینه آموزش نیروهای ارتش اوکراین از سال 2014 و در عین حال در جریان کلی جنگ اوکراین هزینه کرده اند. با این حال، در شرایط کنونی همچون زمانی که مجاهدینِ مورد حمایت آمریکا علیه شوروی می جنگیدند و در نهایت، آموزش ها و تسلیحات ارائه شده از سوی آمریکا را علیه خودِ آن(در جریان جنگ افغانستان و آمریکا) بکار گرفتند، بار دیگر اینطور به نظر می‌رسد که سناریوی مذکور با شکل و شمایلی جدید در جبهه های جنگ اوکراین خود را به نمایش گذاشته است. مساله‌ای که می‌تواند در ادامه راه چالش‌های سخت تری را برای آمریکا و متحدان بین‌المللی آن ایجاد کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید