کدخدایی: در تعریف جزئیات رجل سیاسی همه قصور داشته ایم

  • سیاسی
  • یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۶ ۱۳:۱۷

سخنگوی شورای نگهبان گفت: در تعریف جزئیات رجل سیاسی همه قصور داشته ایم و امیدواریم بعد از انتخابات 96 دولت و مجلس در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

عباسعلی کدخدایی روز یکشنبه و در حاشیه مراسم افتتاح رسمی ستاد مرکزی هیات نظارت بر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات میان دوره‌ای دهمین دوره مجلس شورای سلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که صبح امروز رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از ثبت نام جمع کثیری از مردم در انتخابات ریاست جمهوری و این که شورای نگهبان رجل سیاسی را تعریف نکرده است، اظهار داشت: طبق بند 9 اصل 110 قانون اساسی تشخیص صلاحیت ها بر عهده شورای نگهبان است و بر اساس اصل 115 نیز تشخیص صلاحیت ها بر عهده این شورا بوده و این نظر گذشته و امروز ما است.
وی افزود: در گذشته که دوستان مجلس اقداماتی انجام دادند از نظر شورای نگهبان تداخل در وظایف این شورا بوده و اعضا با آن مخالفت کرده اند که به استناد بند 9 اصل 110 قانون اساسی بوده است.
سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: انتظار ما این بود که بعد از ابلاغ سیاست های کلی انتخابات از سوی رهبر معظم انقلاب، دولت و مجلس همت می کردند و مقررات و مصوبات لازم را در این زمینه تنظیم می کردند که البته بخشی از آن بر عهده شورای نگهبان بوده است.
کدخدایی ادامه داد: شورای نگهبان همیشه در جلسات خود درهنگام بررسی صلاحیت ها شرایط را مد نظر قرار داده است و مقررات جزئی تر بر عهده دوستان ما در مجلس و دولت بوده است.
وی ابراز امیدواری کرد: بعد از انتخابات این کار انجام شود که البته باید بپذیریم همه قصور داشته ایم.
سخنگوی شورای نگهبان همچنین در پاسخ به این سوال که شورای نگهبان مصادیق رجل سیاسی را طبق سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در زمینه انتخابات مشخص نکرده است، اظهار داشت: ما در دور گذشته انتخابات آئین نامه ای را مورد بررسی و تصویب کرده بودیم و این آئین نامه به عنوان دستور العملی مبنا قرار گرفته است و در این دوره هم بر اساس همین آئین نامه بررسی صلاحیت ها را آغاز کرده ایم.

علی لاریجانی رئیس مجلس درابتدای جلسه علنی امروز مجلس درمورد تعریف رجل سیاسی اظهارداشت: قانون اساسی شرایطی را برای نامزدهای ریاست جمهوری تعیین کرده است، جدای از ایرانی الاصل و متدین بودن، چند ویژگی دیگر نیز اعلام شده است؛ اول این که نامزد، مدیر و مدبر بوده و جزو رجال سیاسی و مذهبی باشد.
وی تصریح کرد: بحثی در رسانه ها مبنی بر اینکه چرا قانون در این زمینه شفاف نیست، وجود دارد که آیت الله مکارم شیرازی نیز بیاناتی داشتند که چرا طوری شده است گاهی افراد برای ثبت نام می آیند و وقتی از آنها سوال می شود آیا شما شرایط را دارید، می گویند ما می دانیم شرایط را نداریم اما برای اینکه هیجان را حس کنیم، آمده ایم.
رئیس مجلس با تاکید بر این که این وهن انتخابات ریاست جمهوری است، افزود: اما باید این نکته را متذکر شوم که مشکل به مجلس وارد نیست و ما در این زمینه قانون مفصلی را تصویب کردیم که شرایط مدیر و مدبر بودن و رجال سیاسی تعیین شد.
لاریجانی با بیان این که مجلس شورای اسلامی در دوره قبل قانون مفصلی در این زمینه نوشته و به شورای نگهبان داد، اظهار داشت: اما شورای نگهبان آن را رد کرد و استدلال شان این بود که این تشخیص بر عهده شورای نگهبان است و حتی آیت الله جنتی به من گفتند که من همه این را قبول دارم اما ما این قانون را به صورت آیین نامه در شورای نگهبان تصویب می کنیم چون شورای نگهبان طبق قانون اساسی مسئول این کار است اما متاسفانه این کار را هم انجام نداده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید