کدام استان‌ها بیشتر در معرض شیوع تب دنگی هستند؟

    کد خبر :1077495
شیوع تب دنگی

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نسبت به خطر آلودگی پشه آئدس، به ویروس تب دنگی و همه‌گیری بیماری در کشور هشدار داد.

تب دنگی، یک عفونت ویروسی است که توسط پشه‌های آئدس منتقل می‌شود؛ این بیماری اخیراً در ایران شیوع یافته و به گفته وزیر بهداشت، از امارات به ایران وارد شده و تاکنون 80 بیمار شناسایی شده‌اند.

شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، امروز (سه‌شنبه، 12 تیر) در نشست خبری با موضوع وضعیت شیوع تب دنگی در ایران که در وزارت بهداشت برگزار شد گفت: سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان جزو استان‌های پرخطر ابتلا به بیماری به شمار می‌روند؛ در استان گیلان آلودگی وجود دارد و مازندران و گلستان در معرض رشد پشه هستند.

وی افزود: از آن‌جا که رفت‌و‌آمد به کشورهایی مانند امارات زیاد است و پشه آئدس در این کشور وجود داشته، پشه‌های موجود در کشور ما نیز آلوده شده‌اند و وقتی پشه‌های آلوده وجود دارند دیر یا زود، سایر استان‌ها نیز مستعد ابتلا و شیوع بیماری هستند و اپیدمی (همه‌گیری) بیماری را شاهد خواهیم بود.

آنطور که تسنیم گزارش داده، تخم پشه آئدس از طریق تایرهای فرسوده می‌تواند به همه جا منتقل شود اما بُرد پشه نهایتا ۵۰۰ متر است و مسافران باید در جزایر جنوبی و مراکز توریستی جنوب کشور مراقب این بیماری باشند.

به گفته عرشی، در شهرهایی مانند قزوین و در دانشگاه‌های علوم پزشکی شهید بهشتی، مشهد و قم نیز این بیماری شناسایی شده است اما انتقال محلی بیماری وجود نداشته است.

برای پیشگیری از این بیماری، وزارت بهداشت اقداماتی همچون سم‌پاشی محیط، تولید کیت‌های تشخیص سریع و صدور سند «ملی مبارزه با پشه آئدس» را انجام داده است.

همچنین تلاش‌هایی برای تولید واکسن داخلی صورت گرفته و لازم به ذکر است که برای جلوگیری از گزش پشه‌ها، از پوشش مناسب، توری در پنجره‌ها و تخلیه آب‌های راکد استفاده شود.

به گزارش اکوایران، علائم تب دنگی شامل تب، تهوع، سردرد، درد عضلانی و مفاصل و بثورات پوستی است؛ افراد با علائم شدید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید