واشنگتن پست:

چین پهپاد‌های جاسوسی مافوق صوت می سازد

    کد خبر :988801
چین پهپاد‌های جاسوسی مافوق صوت

نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین، پهپاد مافوق صوت خود WZ-8 را در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی هوانوردی و هوافضای چین به نمایش گذاشت.

واشنگتن پست روز سه‌شنبه نوشت، ارتش چین قصد دارد به زودی یک پهپاد جاسوسی به ارتفاع بالا بفرستد که سرعتش حداقل سه برابر سرعت صوت است.

این روزنامه با استناد به یک سند محرمانه درز پیدا کرده از آژانس ملی اطلاعات جغرافیایی آمریکا این گزارش را نوشته است.

این سند که به نوشته یورونیوز نمی‌توان آن را به صورت مستقل تایید کرد، دارای تصاویر ماهواره‌ای است که در تاریخ ۹ اوت ثبت شده است. در این تصاویر دو پهپاد شناسایی با پیشرانه موشکی «دبلیو.زد-۸» در یک پایگاه هوایی در شرق چین، در حدود ۳۵۰ مایلی (۵۶۰ کیلومتری) از شانگهای نشان داده می‌شود.

پهپاد مافوق صوت چین

این تصویر بخشی از مطالب طبقه بندی شده فاش شده است که به دست واشنگتن پست رسیده است. این روزنامه به وزارت دفاع اطلاع داد که خبر این تصویر منتشر خواهد شد. این تصویر قابلیت‌ها و مسیرهای پروازی فرضی پهپاد شناسایی مافوق صوت چین را به همراه تصاویر ماهواره‌ای از پایگاه اصلی آن در فرودگاه لیوان نشان می‌دهد.

ارزیابی‌‌های ایالات متحده در این سند نشان می‌دهد که ارتش آزادیبخش خلق چین «تقریباً به طور قطع» اولین واحد هوایی بدون سرنشین خود را در این پایگاه ایجاد کرده است.

تا کنون وزارت دفاع ایالات متحده و مقامات چینی در این‌باره اظهار نظری نکرده‌‌اند.

واشنگتن پست گفته است این اطلاعات را از میان ده‌ها سند محرمانه‌ نظامی آمریکا یافته که در هفته‌‌های گذشته توسط یکی از اعضای گارد ملی هوایی ماساچوست در فضای مجازی منتشر شد.

پهپاد مافوق صوت چینی

اف‌بی‌آی روز پنجشنبه جک تیشیرا ۲۱ ساله را به دلیل افشای این اسناد دستگیر کرد.

واشنگتن از آسیب‌هایی که ممکن است از طریق درز این اطلاعات محرمانه ایجاد شده باشد، به شدت نگران است.

در سال‌های اخیر چین بارها تلاش کرده است اطلاعاتی را از کشورهای دیگر جمع آوری کند.

در ماه‌های گذشته مقامات ایالات متحده از وجود یک بالن جاسوسی چینی در آسمان این کشور خبر دادند. هرچند آن زمان پکن ادعا کرد این یک بالن هواشناسی بود که مصارف علمی و تحقیقاتی داشت اما مقامات آمریکایی آن را وسیله‌ای برای جاسوسی دانستند و در نهایت آن را توسط یک جنگنده سرنگون کردند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید