جدیدترین اخبار
26 آذر 1398 ساعت 13:19 اجتماعی کد خبر :661941

چوب حراج «سن بازنشستگی» به منابع صندوق‌ها

چوب حراج «سن بازنشستگی» به منابع صندوق‌ها

معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری «سن بازنشستگی پایین در کشور» را چوب حراج به منابع پایدار صندوقها عنوان و آن را از جمله موانع جدی در مسیر اصلاح نظام بازنشستگی در کشور عنوان کرد.

 

محمدعلی ابراهیم زاده در نشست تخصصی «موانع اصلاحات در صندوق های بازنشستگی» که با حضور کارشناسان و مدیران صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح برگزار شد، اظهارکرد: صندوق های بازنشستگی از نظر اجتماعی و اقتصادی کارکردهای مهمی دارند؛ البته در حوزه اجتماعی این کارکردها پررنگ تر است.

ابراهیم زاده تصریح کرد: هر نهادی به محض تولد به تدریج با مسائل و آثار و ابعاد مختلفی روبرو می شود که این موضوع در مورد صندوق بازنشستگی کشوری نیز صادق است. چون این صندوق قدیمی‌ترین صندوق بازنشستگی در کشور است، به تدریج این ابعاد نمایان تر می شود.

 

وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی به معنای علمی و استاندارد آن بین سالهای ۱۳۰۱ که اولین قوانین و مقررات استخدامی و به تبع آن بازنشستگی در کشور تصویب شد تا سال ۱۳۴۵ که این قوانین جامع تر دیده شد، وجود نداشت، گفت: نظام حاکم بر این صندوق محدود به پرداخت مستمری به بازنشستگان است و بهره‌برداری از کسور بازنشستگی به شکلی که امروزه در مدیریت صندوقها به آن نگاه می شود، در گذشته وجود نداشت.

 

ابراهیم زاده یادآور شد: این روند تا سال ۱۳۵۴ که سازمان بازنشستگی کشوری رسما تاسیس شد ادامه داشت؛ اما همان زمان «صندوق داری» مبتنی بر اصول بیمهای همچنان معنا و مفهومی نداشت. در دهه ۶۰ تغییر تدریجی ورودی و خروجی صندوق موجب شد تا مدیران و تصمیم گیران به فکر اصلاح وضعیت موجود افتادند.

 

وی با بیان اینکه حداقل باید ۲۵ سال از زمان تاسیس یک صندوق بازنشستگی بگذرد تا اولین ثمره ها و کارکرد آن نمایان شود، تاکید کرد: چرایی ایجاد این شرایط به نوع نگاه کوتاه مدت تصمیم گیران و حتی مدیران صندوق بازمی گردد که در زمان جوانی صندوق که ورودی زیاد بوده و خروجی اندک، نگاهی دوراندیشانه به ایفای تعهدات میان مدت و بلندمدت نداشتند.

 

معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: بنابراین یکی از موانع اصلاح صندوق‌های بازنشستگی و به طور مشخص درباره صندوق بازنشستگی کشوری، تجمیع تدریجی این تعهدات طی سالهای مختلف بوده است. در چارچوب این رویکرد، از اواسط دهه ۶۰ با تشکیل معاونت اقتصادی در این صندوق، اقدامات جدی برای حرکت به سمت مدیریت منابع مالی و اقتصادی آغاز شد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، ابراهیم زاده مهم ترین عامل پویایی صندوق های بازنشستگی را «منابع پایدار» عنوان کرد و افزود: این مهم ترین مساله در صندوق های بازنشستگی در دنیا است و همه صندوق های بازنشستگی این اصل را پذیرفته اند که صندوق ها می بایست دارای منابع مالی پایدار باشند تا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند، این در حالی است که طی دو دهه اخیر شرایط تصویب قوانین بازنشستگی به گونه ای پیش رفته که وابستگی صندوق به دولت ها افزایش چشمگیری یافته است.

 

وی بخشهای حمایتی، بیمه پایه و بیمه تکمیلی را سه بخش تعریف شده در نظام چندلایه تامین اجتماعی برشمرد و گفت: تداخل بخش بیمه پایه و بخش حمایتی یک معضل اساسی برای صندوق بازنشستگی کشوری است که سایر صندوقها نیز با آن درگیر هستند؛ چراکه اصول محاسباتی بخش بیمه و بخش حمایت باهم متفاوت است.

 

ابراهیم زاده ادامه داد: به تدریج و طی سالهای مختلف، وظایف حمایتی که دولتها متقبل آن هستند به سمت صندوقها سوق داده شده و همین سبب شده تا ارائه خدمات بیمهای با خدمات حمایتی در هم آمیخته و مشکلات عدیدهای ایجاد کند که طی سالهای اخیر این معضلات بیشتر شده است.

 

این مسوول حوزه بیمه و بازنشستگی کاهش سن بازنشستگی به ویژه در میان خانمها، بازنشستگی پیش از موعد را از جمله مشکلات رو به افزایش در صندوق بازنشستگی کشوری عنوان و تصریح کرد: حمایت از اقشار آسیب پذیر برعهده دولت و نهادهای مرتبط است که متاسفانه این وظیفه به تدریج به صندوقها که نهادهای بیمهای هستند منتقل شده و به یکی از موانع اصلاح تبدیل شده است.

 

ابراهیم زاده یادآور شد: در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۳ صندوق ها بحث مهم نظام چندلایه تامین اجتماعی مطرح شد که در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قوانین برنامه پنجم و ششم نیز مورد توجه و تاکید قرار گرفته، اما تاکنون به دلایل مختلف عملیاتی نشده است.

 

وی با بیان اینکه حقوق بازنشستگان در دو دهه اخیر حداقل بیش از هشت بار ترمیم شده اما رضایتمندی ایجاد نکرده است، گفت: دلیل مهم بی اثر ماندن سیاست ترمیم حقوق، تورم در برخی سالها بوده است؛ که افزایش حقوق انجام شده، اما با رشد تورم آثار افزایش حقوق از بین رفته است و عملا رضایتمندی لازم را ایجاد نکرده است.

 

ابراهیم زاده اظهار کرد: نمونه این سیاست، افزایش تدریجی و پلکانی حقوق بازنشستگان طی سال های اخیر بوده که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و اجرایی هم شد، اما به دلیل نرخ بالای تورم، اثرگذاری آن از میان رفت و تمام تلاش ها درعمل کم رنگ شد و موجب شد کارکردها و اقدامات صندوق ناکارآمد جلوه داده شود.

 

وی بکارگیری مدیران ناآشنا به حوزه بازنشستگی و محاسبات بیمهای را از دیگر موانع اصلاحات صندوق ها دانست و افزود: مدیران غیرمتخصص و ناآشنا با مدیریت صندوقهای بازنشستگی به دلیل عدم شناخت نظام بازنشستگی، عدم شناخت جامعه بازنشستگان، نداشتن تخصص در حوزه بیمه و بازنشستگی، عدم درک شرایط جامعه، بی توجهی به پایداری صندوق و غیره خود به یکی از موانع اصلاح صندوق ها تبدیل شدهاند.

 

ابراهیم زاده پایین بودن سن بازنشستگی را یکی از عوامل عمده در بروز مشکل در صندوقهای بازنشستگی عنوان کرد و گفت: در خصوص سن بازنشستگی هنگام برقراری حقوق که در صندوق بازنشستگی کشوری حدود ۵۱ سال است، به اصطلاح چوب حراج به منابع صندوق ها می زند و خسارتهای جبران ناپذیری از این ناحیه به صندوقها وارد می شود.

 

وی تصریح کرد: طی سالهای مختلف دولتها، مجلس شورای اسلامی، مدیران صندوق ها و بسیاری از نهادهای تصمیم گیر در عدم موفقیت اصلاحات صندوقهای بازنشستگی و همچنین ناکارآمدی آنها دخالت داشتهاند.

 

به گزارش ایسنا، معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری، جزیرهای عمل کردن دستگاههای اجرایی به ویژه در حوزه صندوق بازنشستگی کشوری را از دیگر عوامل خسارت به منابع این صندوقها برشمرد و افزود: دستگاههای اجرایی نفوذ بسیار زیادی در این حوزه دارند و تصمیم گیریهای جزیره ای دستگاهها به خصوص در مورد تعیین حقوق دستمزد شاغلین سبب شده تا تبعیض بین شاغل و بازنشسته و حتی بازنشسته یک دستگاه با دستگاه دیگر و بازنشستگان در یک دستگاه که از قوانین یکسانی تبعیت می کنند، بسیار افزایش یافته و این تبعیضها به نارضایتی دامن زده است.

 

در این نشست که به همت موسسه پژوهشی راهبردهای بازنشستگی صبا و با همکاری اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد، کارشناسانی از صندوق های بازنشستگی نیروهای مسلح و سازمان تامین اجتماعی به بیان موانع اصلاحات و مشکلات موجود در این صندوق ها پرداختند.

Ad

روی خط خبر

 • نفوذ به مرورگر فایرفاکس در اندروید از طریق یک آسیب‌پذیری بحرانی
 • محیط زیست بروجن نسبت به احتمال آنفلونزای پرندگان مهاجر هشدار داد
 • تخلیه روستاهای مرزی آذربایجان غربی صحت ندارد
 • انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود
 • ظریف: تحریم‌های آمریکا مصداق «تروریسم پزشکی» است
 • گاردین: بایدن از اشتباهات کلینتون درس بگیرد
 • آموزش مجازی پیش دبستانی ها رایگان شد
 • تقدیر جشنواره پلودیف از عکاسان ایرانی
 • بیانیه ستادکل نیروهای مسلح درباره تهدیدات سایبری
 • خودکشی هنرپیشگان جوان ژاپنی ادامه دارد
 • میکروب مرگبار در آب شرب آمریکا؛ وضعیت ۸ شهر تگزاس به مرحله هشدار رسید
 • پاسخ حاجی‌میرزایی به علت رایگان نشدن هزینه اینترنت شاد
 • نمکی: دیگر گلایه نمی‌‌کنم/ اجازه نمی‌‌دهم در عرصه مقابله با کرونا از سایر کشورها عقب بیفتیم
 • قراردادهای اجاره تا پایان دی‌ماه می‌توانند وام ودیعه بگیرند
 • فعال‌سازی نقطه‌ای 5G برای کاربران خانگی؛ تا اسفند ماه
 • افزایش تولید ایران خودرو ۵۰ درصدی شد
 • خدمات غیرحضوری یا نقض حریم خصوصی؟
 • بیمه معلم 4200 میلیاردی شد
 • آسان‌ترین روش ممکن برای جلوگیری از ابتلا به کرونای شدید
 • اعمال جریمه برای افراد کرونایی که قرنطینه خانگی را رعایت نمی‌کنند
 • اطلاعیه معاونت حمل و نقل و ترافیک درباره کارت بلیت خبرنگاران
 • واکنش‌ها به شاهنامه‌خوانی فراستی در تلویزیون
 • مهران رجبی: به خاطر سلفی گرفتن کرونایی شدم!
 • نمایشگاه دائمی توانمندی‌های نیروی هوافضای سپاه افتتاح شد
 • قیمت لحظه ای دلار امروز چند است؟
 • اظهارات مهم فرمانده کل ارتش از تریبون مجلس
 • نمایش ۵ اثر ایرانی در جشنواره شرقی ژنو
 • هجوم خودرو به میان جمعیت هواداران ترامپ در کالیفرنیا
 • تصمیمات بانک مرکزی درباره کالا‌های دپو شده در گمرک
 • تمدید مهلت واریز آورده اولیه مسکن ملی تا 11 مهر
 • Ad