چند دلیل تاری دید

چند دلیل تاری دید

دید تار غیرشفاف و نامتمرکز یکی از شایع‌ترین مشکلات مربوط به بینایی است و به طور معمول، دلیلی برای نگرانی محسوب نمی شود.

تاری دید می تواند تنها نشانه ای از نیاز به بروزرسانی نمره عینک یا لنز تماسی مورد استفاده شما باشد. هر فردی هر از گاهی در طول زندگی خود تاری دید را تجربه می کند، اما گاهی اوقات این شرایط می تواند به مساله ای جدی‌تر اشاره داشته باشد.

به گزارش عصر ایران،همواره دلیل تاری را بررسی کنید. بینایی یکی از حواس ارزشمند انسان است و محافظت از سلامت چشم ها که اندام هایی ظریف و حساس محسوب می شوند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در ادامه با برخی از دلایل شایع تاری دید بیشتر آشنا می شویم.

به استفاده از عینک یا بروزرسانی نسخه عینک خود نیاز دارید

نزدیک بینی (میوپیا)، دوربینی (هایپروپیا) و آستیگماتیسم از عیوب انکساری و شایع‌ترین دلایل تاری دید محسوب می شوند. آنها زمانی رخ می دهند که انحنای چشم بر چگونگی متمرکز شدن نور روی شبکیه تاثیر می گذارد. شبکیه پرتوهای نور را به سیگنال هایی قابل خواندن برای مغز تبدیل می کند.

افزون بر گسترده بودن، عیوب انکساری ممکن است ساده‌ترین موارد برای درمان باشند و شاید همه آنچه نیاز دارید نسخه ای از یک اپتومتریست یا چشم پزشک برای دریافت عینک یا لنز تماسی است. عمل جراحی لیزیک نیز می تواند در برخی افراد به تغییر شکل قرنیه برای اصلاح مشکل کمک کند.

به عینک مطالعه نیاز دارید

پیرچشمی یا پرسبیوپیا نیز از عیوب انکساری محسوب می شود اما بیشتر پس از 40 سالگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. پیرچشمی می تواند موجب دشواری در تمرکز روی چیزهایی شود که در نزدیکی شما قرار دارند و به عنوان مثال مطالعه را دشوار سازد. اگر برای مطالعه کتاب، روزنامه یا منو رستوران باید آنها را دورتر از صورت خود نگه دارید، پیرچشمی می تواند دلیل تاری دید باشد.

همانند دیگر عیوب انکساری، استفاده از عینک، لنز تماسی، و عمل جراحی می تواند به دید بهتر فرد کمک کند. اگر دور بین یا نزدیک بین نبوده و به آستیگماتیسم مبتلا نیستید، عینک های مطالعه که در داروخانه ها به فروش می رسند ممکن است برای رفع مشکل شما کافی باشند.

به ورم ملتحمه مبتلا شده اید

ورم ملتحمه که به نام چشم صورتی نیز شناخته می شود، معمولا به واسطه آدنوویروس ها، ویروس هایی که می توانند موجب سرماخوردگی، برونشیت، و گلو درد نیز شوند، رخ می دهد. اگرچه به طور معمول جدی نیست، ورم ملتحمه می تواند از فردی به فرد دیگر سرایت کند. ذرات ویروس می توانند روی سطوح برای حدود دو هفته نیز زنده باقی بمانند.

ورم ملتحمه به طور معمول طی یک تا دو هفته بی نیاز از درمانی خاص بهبود می یابد، اما اگر با علائم شدید مواجه هستید، برای مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروس با پزشک خود مشورت کنید. در همین حال، شما می توانید کمپرس های سرد را برای تسکین خارش، کمپرس های گرم را برای تسکین تورم یا قطره های چشم بدون نسخه را برای کمک به کاهش تحریک و سوزش چشم استفاده کنید.

شستشوی منظم کالای خواب، به ویژه روبالشی ها، و دست ها اغلب به پیشگیری از گسترش میکروب ها کمک می کند.

بدون خارج کردن لنزهای تماسی خود خوابیده اید

لنزهای تماسی می توانند دید شما را اصلاح کنند، اما در صورت استفاده نادرست می توانند به بروز عفونت نیز منجر شوند.

لنزهای تماسی با هر بار پلک زدن روی چشم حرکت کرده و می توانند موجب بروز خراش هایی ریز روی سطح چشم شما شوند. میکروارگانیزم های مسبب عفونت می توانند زیر لنزها گرفتار شده و وارد این خراش های ریز شوند.

خوابیدن بدون خارج کردن لنزهای تماسی از چشم شرایط مناسبی را برای رشد این ارگانیزم ها و بروز زخم های قرنیه که می توانند موجب تاری دید شوند، ایجاد می کند. همواره پیش از خواب لنزهای تماسی را از چشم های خود خارج کنید یا از لنزهای یک بار مصرف استفاده کرده و در پایان روز آنها را دور بیندازید.

به یک عفونت چشم مبتلا شده اید

ابتلا به عفونت های چشم تنها به واسطه استفاده از لنزهای تماسی و آسیب دیدن قرنیه رخ نمی دهد.

هرپس کراتیت یک عفونت چشمی است که به واسطه ویروس هرپس یا تبخال ایجاد می شود. شما می توانید به واسطه لمس یک تبخال روی لب ها و سپس لمس چشم ها با دست آلوده موجب عفونت چشم خود شوید. باکتری ها و قارچ هایی که پس از یک آسیب دیدگی چشم وارد این اندام می شوند نیز می توانند موجب عفونت شوند. روش های درمان مانند قطره های چشم و داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها به طور معمول برای عفونت های باکتریایی مفید هستند، اما پیشگیری بهترین گزینه محافظت در برابر عفونت های چشم است.

به آب مروارید مبتلا شده اید

آب مروارید یکی از بیماری های چشم است که به واسطه افزایش سن رخ می دهد. این شرایط در افراد مسن شایع است. در این بیماری عدسی چشم کدر شده و ورود نور به چشم و رسیدن آن به شبکیه را دچار مشکل می کند.

آب مروارید به مرور زمان شکل می گیرد و موجب درد یا علائم دیگر نمی شود. برخی موارد آب مروارید کوچک باقی مانده و موجب مشکلات چندانی نمی شود. مواردی که رشد می کنند و در دید فرد اختلال ایجاد می کنند، اغلب از طریق عمل جراحی و تعویض عدسی آسیب دیده با یک عدسی جدید درمان می شوند.

به آب سیاه مبتلا شده اید

آب سیاه یکی دیگر از بیماری های چشم مرتبط با افزایش سن است که به واسطه فشار اضافه در چشم که به عصب بینایی آسیب وارد می کند، رخ می دهد. همانند آب مروراید، آب سیاه به طور معمول با گذشت زمان توسعه می یابد.

بیماران مبتلا به آب سیاه حتی ممکن است از ابتلا به این شرایط آگاه نباشند زیرا از دست دادن می تواند طی گذشت چند دهه رخ دهد. معاینه منظم چشم ها می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.

پس از تشخیص آب سیاه، داروهای تجویزی، لیزر درمانی، و عمل جراحی می توانند به بهبود آن کمک کنند.

به انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن مبتلا شده اید

با افزایش سن، به ویژه پس از 60 سالگی، خطر آسیب دیدگی ماکولا، بخشی در نزدیکی مرکز شبکیه که به مشاهده جزئیات و اشیایی که مستقیم روبروی فرد قرار دارند، کمک می کند، افزایش می یابد. انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن به از دست دادن دید مرکزی منجر می شود که می تواند فعالیت های روزانه مانند رانندگی و مطالعه را چالش برانگیز کند.

درمانی برای انحطاط ماکولای مرتبط با افزایش سن وجود ندارد، اگرچه دوزهای بالای ویتامین ها و مواد معدنی خاص می تواند سرعت آسیب را کاهش دهد.

شما می توانید با انجام ورزش، حفظ سطوح سالم فشار خون و کلسترول، پرهیز از سیگار و مصرف سبزیجات برگدار سبز و ماهی خطر ابتلا به این شرایط را کاهش دهید.

به دیابت مبتلا شده اید

اگر به دیابت نوع 1 یا نوع 2 تشخیص داده نشده مبتلا باشید یا وضعیت بیماری خود را کنترل نکنید، خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی افزایش می یابد. این شرایط زمانی که رگ های خونی آسیب دیده نشت می کنند یا رگ های خونی اضافه در پشت چشم رشد کرده و دچار خونریزی می شوند، رخ می دهد.