چرا همیشه سردمان می شود؟

    کد خبر :943780
سرد بود ن بدن

سرد بودن مداوم بدن می تواند ناشی از تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله دیابت باشد. متأسفانه برخی از عوارض جسمی باعث می شود فرد همیشه احساس سرما کند.

برخی از افراد به طور طبیعی و بدون هیچ دلیل قابل تشخیصی نسبت به بقیه احساس سردی بیشتری در بدن خود دارند.

عدم تحمل سرما زمانی است که فرد نسبت به سرما حساسیت داشته باشد. به عنوان مثال، زنان بیشتر مستعد احساس سرما هستند، که این موضوع بیشتر به داشتن وزن کمتر مربوط می شود. آنها بافت عضلانی کمتری نیز برای کمک به تولید گرما دارند.

هورمون ها نیز نقش مهمی دارند زیرا استروژن تأثیر زیادی دارد. استروژن خون را کمی غلیظ کند و در نتیجه جریان خون را به مویرگ های کوچک تامین‌کننده اندام ها کاهش می دهد.

دیابت

دیابت می تواند باعث کم خونی، مشکلات کلیوی و گردش خون شود و در نتیجه، افراد احساس سرمای بیشتری کنند.

ابتلا به این بیماری باعث می شود سطح قند خون بالا به پوشش رگ های خونی کوچک آسیب برساند و گردش خون فرد را مختل کند.

یکی دیگر از دلایل سرماخوردگی دیابتی، بیماری شریان محیطی (PAD) است.

این بیماری باعث می شود رسوبات چربی رگ های خونی را باریک کرده و باعث ایجاد احساس سرما به ویژه در پاها شود.

کم خونی فقر آهن

کم خونی زمانی رخ می دهد که گلبول های قرمز سالم کافی برای حمل اکسیژن به اندام های بدن شما وجود نداشته باشد. در نتیجه، احساس سرما و علائم خستگی یا ضعف رایج است. کم خونی ناشی از فقر آهن باعث سردی بدن مخصوصا در دست و پا می شود.

کم کاری تیروئید

عارضه کم کاری تیروئید متابولیسم فرد را کند می کند و منجر به کاهش دمای مرکزی بدن می شود.

به این ترتیب، برخی از افراد با سطوح پایین هورمون تیروئید ممکن است همیشه احساس سرما کنند یا تحمل کمی نسبت به سرما داشته باشند.

غده تیروئید معادل ترموستات بدن است. بنابراین، وقتی عملکرد تیروئید به خطر بیفتد، بدن سیگنال مناسبی برای افزایش تولید گرما دریافت نمی کند.

کمبود ویتامین B12

بدون ویتامین B12 کافی، ممکن است گلبول های قرمز سالم کافی برای انتقال اکسیژن در بدن خود نداشته باشید (کم خونی). همین مشکل می تواند باعث لرز و سردی شما به خصوص در دست و پا شود.

در صورت مشاهده علائم کم خونی کمبود فولات یا ویتامین B12 در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. کم خونی کمبود ویتامین B12 یا فولات باید در اسرع وقت تشخیص داده و درمان شود.

گردش ضعیف خون

کاهش جریان خون به دلیل گردش خون ضعیف باعث می شود اندام های شما مانند انگشتان دست، انگشتان پا، دست ها و پاها بسیار سردتر از بقیه بدن شما احساس کنند.

این مشکل می تواند به دلیل یک فرآیند طبیعی رخ دهد و خون نتواند با سرعت طبیعی در بدن شما جریان یابد.

کمبود خواب

نداشتن خواب کافی مستقیماً بر دمای بدن شما تأثیر می گذارد و باعث سردی بدن می شود. در نیمه شب در حالی که خواب هستید دمای بدن شما به پایین ترین حد خود می رسد. بنابراین، اگر کم خواب هستید، ممکن است دمای بدنتان کاهش یابد.

اتاق خواب خود را در شب خنک نگه دارید زیرا محیط های گرم خواب را مختل می کند و باعث می شود روز بعد احساس سردی بیشتری داشته باشید.

کم آبی بدن

هنگامی که بدن مایعات کافی نداشته باشد، حفظ دمای بدن به طور منظم دشوار می شود و این می تواند منجر به هایپرترمی شود؛ به عبارت دیگر، علائمی شبیه تب مانند لرز ایجاد کند.

کم آبی شدید می تواند باعث سردی بدن و لکه دار شدن دست ها و پاها شود.

علائمی که نشان می دهد ممکن است کم آب شده باشید عبارتند از: ادرار زرد تیره، احساس سرگیجه، خستگی یا خشکی دهان و لب ها.

اگر مدام احساس سرما می کنید و نگران هستید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید