پیگیری مرگ ۱۷۰ فوک خزری از طریق وزارت خارجه

    کد خبر :810459
فوک خزری

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم‌های دریایی و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: چندی پیش لاشه ۱۷۰ فوک خزری به ساحل آمد که از طریق وزارت امور خارجه در حال مذاکره با روسیه هستیم تا علت تلف شدن این تعداد فوک را به صورت رسمی دریافت کنیم.

داود میرشکار با اشاره به اینکه چند سالی است شاهد مرگ و میر تعداد زیادی فوک خزری هستیم، افزود: اخیرا نیز لاشه ۱۷۰ فوک به ساحل آمده است که در حال پیگیری علت مرگ فوک ها و به مذاکره با روسیه از طریق وزارت امور خارجه هستیم، در واقع از طریق وزارت امور خارجه موضوع را پیگیری و با روسیه مکاتبه می کنیم تا علل و دلایل این اتفاق را به صورت رسمی دریافت کنیم.

وی ابراز امیدواری کرد که روسیه پاسخ مناسب را سریع تر ارائه دهد.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از تدوین برنامه اقدام ملی برای حفاظت از فوک خزری که گونه ای در معرض انقراض است، خبر داد.

وی با تاکید بر اینکه هدف از تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از فوک خزری، این است که اقدامات مربوط به حفاظت از این گونه در معرض انقراض به صورت یکپارچه در کشور صورت گیرد، اظهار داشت: در صدد هستیم تا از موازی کاری بین ارگان ها و سازمان های مردم نهاد خودداری کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه اقدام ملی با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری و تلاش سازمان های مردم نهاد و همه ارگان های ذیربط انجام می شود، افزود: فوک خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر محسوب می شود و این گونه در سال های اخیر به شدت در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد چالش های موجود بر شرایط زندگی فوک خزری، گفت: متاسفانه در دریای خزر با چالش هایی مانند فعالیت های صید و صیادی، ورود آلاینده های خشکی به دریا، ورود عوامل بیماری زا به ویژه بیماری ویروسی، شکار فوک خزری در شمال دریای خزر، کاهش سطح یخ و تردد یخ شکن ها در مناطقی که فوک های خزری زادآوری می کنند و دوران نوزادی را می گذرانند، نداشتن سواحل حفاظت شده برای ساحل گذرانی فوک خزری و عدم شناخت صیادان از اهمیت این گونه مواجه هستیم.

میرشکار همچنین با تاکید بر تلاش سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر حفاظت از زیست بوم های دریایی و سواحل دریایی در راستای توانمند سازی سازمان های مردم نهاد برای فوک خزری در معرض خطر انقراض، تصریح کرد: یک مرکزی به نام مرکز امداد و نجات فوک خزری نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح منطقه ای فعال است و اعم فعالیت های آن انجام هماهنگی های منطقه ای برای حفاظت از فوک خزری است.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری کارگاه ها و دوره های آموزشی برای جامعه هدف متفاوت ازجمله دانش آموزان، کارشناسان، مدیران، ارگان های نظامی و انتظامی و ایجاد معیشت جایگزین برای حفاظت از فوک خزری و توانمندسازی بانوان خانه دار که در حوزه خزر هستند، در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایرنا، در آمار سال ۲۰۰۶، تعداد فوک های خزری ۱۰۰ هزار برآورد شده بود اما گفته می شود که از ابتدای قرن بیستم جمعیت این گونه کاهش ۹۰ درصدی داشته و اکنون در معرض انقراض است، فوک های خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر هستند و در تعادل اکولوژیک و سلامت اکوسیستم نقش بسزایی دارند.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید