پیش بینی کاهش یک و نیم درجه ای دمای کره زمین

    کد خبر :177177

درویش از تعهد کشورهای جهان برای کاهش میانگین دمای کره زمین تا پایان قرن حاضر خبر داد و گفت: دراجلاس پاریس پیش بینی شد که تا پایان قرن حاضر دمای کره زمین از 4 درجه به 2.5 درجه کاهش یابد.

محمد درویش کارشناس و فعال محیط زیست با اشاره به موضوع گرمایشی جهانو تغییرات اقلیمی وتاثیر آن بر روی زندگی نباتات و جانوران اظهار داشت :تغییر اقلیم سبب فرآیندی به نام «جهان گرمایی» می شود، یعنی میانگین دمای زمین افزایش پیدا می کند که این به معنی آن است که شرایط زیستن برای برخی از گونه های گیاهی ،جانوری و حشرات دشوارتر می شود .

وی با بیان اینکه تغییر اقلیم باعث تنش در زمان کوچ پرندگان مهاجر نیز شده است، افزود: تغییر اقلیم موجب مهاجرت زود هنگام پرندگان مهاجر از آمریکا به سمت اروپا شده که این مهاجرت زود هنگام موجب شده تا حشرات مورد تغذیه این پرندگان به حد مجاز نرسند و تمام این پرندگان مهاجر از بین بروند.

درویش با تاکید بر اینکه افزایش چند درجه ای دما می تواند تاثیر زیادی بر کاهش ذخیره یخ در کوهستان ها داشته باشد، اظهار کرد: تغییرات اقلیمی می تواند در کاهش ذخیره آب شیرین در کوهستان ها و آب شدن یخ های قطب شمال و جنوب تاثیر داشته باشد که این افزایش دما در چند قرن اخیر بی سابقه بوده ست.

وی ادامه داد: افزایش تغییرات اقلیمی باعث به زیر آب رفتن جزایر هند ، اقیانوس آرام و اطلس شده و همچنین در نواحی مرکزی نیم کره شمالی و جنوبی کره زمین باعث تشدید بیابان زایی و خشک شدن تالاب ها وهمچنین افزایش چشمه های گرد وخاک، تغییر رنگ برف در کوهستان ها می شود که هر چقدر رنگ برف تیره تر شود میزان جذب انرژی خورشیدی افزایش می یابد.

کارشناس وفعال محیط زیست با اشاره به اینکه تیرگی برف در کوهستان ها به سرعت آب شدن آنها می افزاید، گفت: برفی که تا اواخر تیرماه در کوهستان ها بود با روند تغییر اقلیم به سرعت آب شده و این موضوع باعث بروز سیل های ویرانگر در فصل بهار شده و از سوی دیگر در فصل تابستان در حوزه کشاورزی با کم آبی رو به رو می شویم که بسیاری از رودخانه ها با این روند خشک می شوند.

وی افزود: تغییر اقلیم بر روی کیفیت زیست انسانی ، گیاهی و جانوری آثار بسیار بدی داشته است.

درویش با بیان اینکه در اجلاس پاریس کشورهای جهان برای کاهش گازهای گلخانه ای متعهد شدند، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران دراجلاس پاریس متعهد شد که 4 درصد گاز های گلخانه ای خود را تا افق 2030 کاهش دهد .
پیش بینی کاهش یک و نیم درجه ای دمای کره زمین

وی از تعهد کشورهای جهان برای کاهش میانگین دمای کره زمین تا پایان قرن حاضر خبر داد و گفت: دراجلاس پاریس پیش بینی شد که تا پایان قرن حاضر دمای کره زمین از 4 درجه به 2.5 درجه کاهش یابد.

کارشناس و فعال محیط زیست با تاکید بر اینکه با برداشتن تحریم ها ، ایران تا 12.5 درصد گازهای گلخانه ای خود را کاهش خواهد داد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با به روز کردن سیستم های استحصال انرژی های فسیلی ، استفاده از انرژی خورشیدی ، بادی ،گرمایی و جزر و مدی می تواند انتشار گاز های گلخانه ای را کاهش دهد.

وی در رابطه با فرهنگ سازی مردم به دوچرخه سواری برای کاهش گازهای گلخانه ای افزود: ایران با افزایش کیفیت سوخت وساز خودروها و کاهش مصرف سوخت می تواند به تعهد خود در کاهش گازهای گلخانه در سازمان ملل عمل کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید