پیش بینی کاهش رشد اقتصاد چین به ۵.۷ درصد در ۲۰۲۰

    کد خبر :630598

صندوق بین المللی پول در گزارش دورنمای اقتصاد جهان اعلام کرد اقتصاد چین سال آینده رشدی معادل ۵.۷ درصد خواهد داشت که کندتر از پیش بینی ۶.۱ درصد برای سال ۲۰۱۹ است.

 

به گزارش بازتاب به نقل از سی ان بی سی، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می کند علیرغم احتمال سرعت گرفتن رشد اقتصاد جهان، رشد اقتصاد چین در 2020 کند تر می شود.

 

صندوق بین المللی پول در گزارش دورنمای اقتصاد جهان اعلام کرد اقتصاد چین سال آینده رشدی معادل 5.7 درصد خواهد داشت که کندتر از پیش بینی 6.1 درصد برای سال 2019 است. چین سال گذشته 6.6 درصد رشد داشت.

 

تائو ژانگ، نایب رئیس صندوق بین المللی پول در اجلاس سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن گفت:« اقتصاد چین در حال کند شدن است و این روند چندین سال پیش آغاز شد».

 

وی اضافه کرد:« اتفاقاتی که در چند سال اخیر در جهان افتاده مثل درگیری های تجاری، فشارهای ژئوپلیتیکی و بی ثباتی های سراسر جهان بر اقتصاد چین تاثیر گذاشته است».

 

« ولی این نرخ رشد هنوز هم منطقی است چون چین در حال بازسازی اقتصاد خود است تا آن را به شیوه ای پایدارتر توسعه دهد. یعنی وابستگی کمتر به بدهی برای رشد اقتصاد و تمرکز بیشتر بر مصرف داخلی».

 

طبق گفته ژانگ این تغییرات باعث رشد کندتر ولی کارآمدتر اقتصاد چین می شود.

 

چین روز جمعه اعلام کرد اقتصادش در سه ماهه سوم سال جاری میلادی 6 درصد رشد داشته که کند ترین حالت از سه ماهه اول 1992 است.

 

ژانگ گفت:« نمی توان انتظار داشت هر اقتصادی با هر اندازه ای که باشد به طور مداوم 10 درصد، 7 درصد یا 8 درصد رشد کند. بنابراین ما در مورد یک رشد با کیفیت بهتر و تداوم بیشتر صحبت می کنیم. به نظر من، 5.8 درصد و هر رقم دیگری در این حدود منطقی به نظر می‌رسد».

پیش بینی کند شدن رشد اقتصادی چین در سال آینده در تضاد با پیش بینی صندوق بین المللی پول برای بهبود رشد اقتصاد جهان است.

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد که رشد اقتصاد جهان در 2020 ، 3.4 خواهد بود در حالی که قبلاً آن را 3 درصد اعلام کرده بود. هر دوی این ارقام کمتر از 3.6 درصد رشد اقتصادی سال گذشته است که دلیل آن هم بی ثباتی های به وجود آمده توسط جنگ تجاری آمریکا و چین است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید