پیروزی ترامپ در انتخابات می‌تواند منجر به انقلاب در آمریکا شود

پیروزی ترامپ در انتخابات می‌تواند منجر به انقلاب در آمریکا شود

«جان کری» وزیر خارجه اسبق آمریکا در نشست دموکراسی کپنهاگ با اعلام این مطلب در ادامه گفت: نادیده گرفتن حق رای دموکرات ها از سوی جمهوریخواهان امری تاریخی است و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات پیش رو می تواند منجر به وقوع انقلاب در آمریکا شود.

کری در ادامه افزود: اگر مردم دسترسی مناسب به صندوق های رای نداشته باشند آنگاه پایه هایی که انقلاب ها روی آنها شکل می گیرند بوجود می آید. شما دسترسی مردم به دموکراسی را محدود می کنید در حالیکه بنیانگذاران امریکا در بیانیه استقلال و قانون اساسی بر این نکته تاکید داشته اند و من بطور فزاینده ای نگران هستم که مردم در این رابطه ناامید شوند.

وی در ادامه با اشاره به شکست خود در انتخابات سال ۲۰۰۴ و همچنین شکست «ال گور» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ در برابر رقیبان جمهوریخواه، عنوان داشت که این موارد و حیله بازی هایی از این دست در شکل گیری این تفکر نقش داشته اند.

ال گور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۰ از سوی حزب دموکرات آمریکا نامزد بود ولی در انتخاباتی که یکی از نزدیک‌ترین رقابت‌های ریاست جمهوری در تاریخ بود، گور برندهٔ مجموع آرای مردمی، اما بازندهٔ کالج انتخاباتی با نسبت ۴ بر ۵ شد و در نتیجه انتخابات را به جورج بوش باخت.

به گزارش مهر،در انتخابات سال ۲۰۰۴ نیز جان کری موفق به کسب ۴۸.۳ درصد آرای مردمی شده بود.