پیاده‌روی فضایی ناسا به پایان رسید/ عکس

    کد خبر :896002
پیاده‌روی فضایی ناسا به پایان رسید

دو فضانورد ایستگاه فضایی بین‌المللی با موفقیت یک پیاده‌روی فضایی ۷ ساعته را به اتمام رساندند.

“کایلا بارون”(Kayla Barron) و “راجا چاری”(Raja Chari) روز سه‌شنبه ۱۵ مارس پیاده‌روی فضایی تقریبا هفت ساعته خود را در ساعت ۸:۰۵ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۵:۳۵ به وقت ایران) آغاز کردند و پس از گذشت شش ساعت و ۵۴ دقیقه آن را به پایان رساندند.

این پیاده‌روی فضایی برای کمک به هموار کردن راه برای ارتقای آرایه‌های خورشیدی آتی ایستگاه فضایی انجام گرفت. ناسا می‌گوید این دو فضانورد، به سراغ یک ساختار خرپایی به نام “Starboard-۴” می‌روند و کیت‌های اصلاحی را روی آن نصب می‌کنند که ایستگاه فضایی را برای نصب سومین آرایه خورشیدی آماده می‌سازد.

تاکنون دو آرایه از شش آرایه خورشیدی ایستگاه فضایی موسوم به “iROSA” در این ایستگاه نصب شده‌اند. ناسا می‌گوید قرار است دو آرایه بعدی در پاییز امسال با یک کپسول باری “دراگون” متعلق به شرکت “اسپیس‌ایکس” به این آزمایشگاه مداری برده شود.


نصب هر شش آرایه “iROSA” مجموع توان ایستگاه فضایی را از ۱۶۰ کیلووات به ۲۱۵ کیلووات افزایش می‌دهد.

گفتنی است که پیاده‌روی فضایی امروز، دومین پیاده‌روی فضایی “بارون” و اولین پیاده‌روی فضایی “چاری” خواهد بود.

این پیاده‌روی فضایی دویست و چهل و هفتمین پیاده‌روی فضایی ایستگاه فضایی بین‌المللی و دومین پیاده‌روی در این آزمایشگاه مداری در سال ۲۰۲۲ بود. به طور کلی مدت زمانی که در این ایستگاه صرف پیاده‌روی فضایی شده است ۶۵ روز و یک ساعت و ۳۱ دقیقه است.

“بارون” تا کنون دو پیاده‌روی فضایی انجام داده است و به طور کلی ۱۳ ساعت و ۲۶ دقیقه را خارج از ایستگاه فضایی گذرانده است. “چاری” نیز با گذراندن این پیاده‌روی به مدت ۶ ساعت و ۵۴ دقیقه خارج از فضای داخلی ایستگاه قرار گرفت و اولین ماموریت اینچنینی خود را رقم زد.

ناسا یک پیاده‌روی فضایی دیگر نیز برای تاریخ ۲۳ مارس برنامه‌ریزی کرده است که هنوز نام خدمه انجام دهنده آن اعلام نشده است.

ایسنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید