پوتین: هدف سازمان شانگهای رویارویی با دیگر کشور‌ها نیست اما از هر زمانی قوی‌تریم

    کد خبر :297116

ولادیمیر پوتین’ رییس جمهوری روسیه گفت: هدف سازمان همکاری شانگ‌های رویارویی با دیگر کشور‌ها نیست، اما این سازمان از هر زمانی متحدتر و قوی‌تر است.

به گزارش ایرنا وی امروز پنجشنبه در مصاحبه اختصاصی با گروه رسانه‌ای چین خاطر نشان کرد ما شرایطی برای این سازمان ایجاد کرده ایم که بتواند با دیگر کشور‌های غیر عضو سازمان نیز تعاملات گسترده‌ای داشته باشد.
پوتین که برای نخستین بار در دوره ریاست جمهوری جدید به چین سفر می‌کند، گفت که بی تردید نفوذ منطقه‌ای این سازمان در حال افزایش است، اما رویکرد‌ها برای این نفوذ بسیار مثبت است.
وی افزود که از سال ۲۰۱۳ میلادی رهبران روسیه و چین ۲۰ بار با یکدیگر دیدار کرده اند که این نشان می‌دهد تبادلات در حال افزایش است و در زمینه تجارت نیز تعاملات دو طرف در سال ۲۰۱۷ میلادی به بالاتر از ۸۷ میلیارد دلار رسیده است.
رییس جمهور روسیه تاکید کرد که سازمان همکاری شانگ‌های و همچنین ارتباطات روسیه و چین در حال گسترش است و با حضور پاکستان و هند قدرت بیشتری به این سازمان داده شده است.
وی گفت که روسیه و چین در سال‌های اخیر بر همکاری‌های بیشتر در زمینه حمل و نقل، انرژی و هوا و فضا متمرکز شده اند.
رییس جمهوری روسیه در باره مساله هسته‌ای شبه جزیره کره نیز مواضع کشورش را تشریح کرد، اما گروه رسانه‌ای چین حاضر به تشریح اظهارات پوتین در این باره نشده است.
وزارت خارجه چین اعلام کرد پوتین از هشتم تا دهم ژوئن (۱۸ تا ۲۰ خرداد) به چین سفر می‌کند و در اجلاس سران شانگ‌های در شهر چینگ دائو شرکت خواهد کرد و قرارداد‌هایی نیز میان چین و روسیه به امضا خواهد رسید.
‘حسن روحانی’ رییس جمهوری ایران نیز به دعوت ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین در این اجلاس حضور دارد علاوه بر ایران، روسای جمهوری روسیه، قزاقستان و قرقیزستان نیز به طور رسمی در این نشست شرکت خواهند کرد.
سازمان همکاری شانگ‌های یک سازمان بین‌المللی است که در ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شهر «شانگهای» توسط قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.
در نشست این سازمان در سال ۲۰۱۶ میلادی در «تاشکند»، نمایندگان هند و پاکستان یادداشت‌هایی را برای عضویت ثابت در سازمان همکاری شانگهای امضا کردند و در هفدهمین نشست در آستانه قزاقستان این دو کشور به عضویت کامل این سازمان پذیرفته شدند.
اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند.
این سازمان با افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر و پهنه سرزمینی به ۳۵ میلیون و ۹۷۲ هزار کیلومتر مربع به یکی از بزرگ‌ترین قدرت‌های منطقه‌ای جهان تبدیل شده است که منافع دو جانبه و چندجانبه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی برای اعضا و شرکای اقتصادی غیر عضو دارد.
در اجلاس هفدهم، ریاست سازمان همکاری شانگ‌های از قزاقستان به چین واگذار و نشست هجدهم این سازمان روز‌های ۱۹ و ۲۰ خرداد امسال در شهر ‘چینگ دائو’ واقع در استان ‘شاندونگ’ در شرق چین برگزار می‌شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید