پشت پرده اجرای مخفیانه قانون کاتسا در ایران

پشت پرده اجرای مخفیانه قانون کاتسا در ایران

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به پشت پرده اجرای مخفیانه قانون کاتسا در ایران، از اجرای مخفیانه اف.ای.تی. اف در ایران خبر داد.

جواد کریمی‌قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی‌با اشاره به بند 16 پیوست برجام گفت: در این قسمت در بحث تعلیق روابط پولی و بانکی برای ایران تضمین شده بود که اگر بانک مرکزی جمهوری اسلامی‌ایران با یکی از شرکت‌‌‌های خارجی طرف باشد، گشایش مالی و پولی صورت می‌گیرد اما این بخش از برجام در قانون کاتسا نقض شده است.

وی افزود: با اجرای قانون کاتسا بانک مرکزی نمی‌تواند ضمانت و تضمین کند بلکه هر نهاد و شرکت ایرانی که ذینفع است، باید خود وارد شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه آقایان قبول کردند تا پایان سال جاری میلادی و آغاز سال جدید 30 مورد از تعهدات در رابطه با اف. ای. تی. اف را اجرایی کنند، افزود: آقایان ایران را متعهد کردند تا به این درخواست‌ها تن دهند.

کریمی‌قدوسی تاکید کرد: اجرای این 30 خواسته یعنی همان اجرای قانون کاتسا در ایران.

وی افزود: فردی به اسم احمدآبادی مسئول واحد اطلاعات مالی در وزارت اقتصاد و دارایی در کانون اجرای این خواسته اف. ای. تی. اف قرار دارد و مورد به مورد از رئیس جمهور دستور می‌گیرد.

چهره شاخص مجلس گفت: جالب است که وقتی موسسه اف. ای. تی. اف هر وقت مکاتبه ای انجام می‌دهد، به احمدآبادی رونوشت می‌زند.

کریمی‌قدوسی گفت: ما با دست خود داریم قانون کاتسا را اجرا می‌کنیم.

در گفتگو با افکار نیوز وی با اشاره به سفر سیف رئیس کل بانک مرکزی و برخی مقامات به چین در روزهای گذشته، گفت: مقامات چینی در رابطه با وضعیت اقتصادی ایران و انجام مراودات به آقایان می‌گویند شما در آینده نزدیک در وضعیت اقتصادی خود با مشکل مواجه می‌شوید چون اف. ای. تی. اف را عملا پذیرفتید.

قانون کاتسا قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم است که بر اساس آن ایران، کره شمالی و روسیه هدف قرار گرفته شده است.

این قانون راهبرد منطقه ای مقابله با تهدیدهای متعارف و غیرمتوازن ایران در خاورمیانه و شمال آفریقا، اعمال تحریم‌‌‌های بیشتر در پاسخ به برنامه موشک‌‌‌های بالستیک ایران، اعمال تحریم‌‌‌های مرتبط با تروریسم در رابطه با سپاه پاسداران، اعمال تحریم‌‌‌های بیشتر در رابطه با اشخاص مسئول در نقض حقوق بشر، اعمال تحریم‌‌‌های تسلیحاتی، تداوم تاثیر تحریم‌‌‌های مرتبط با حمایت ایران از تروریسم، گزارش درباره هماهنگی تحریم‌ها میان ایالات متحده و اتحادیه اروپا و گزارش درباره شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران را شامل می‌شود.

قانون کاتسا چهارم مرداد 96 در مجلس نمایندگان آمریکا تصویب شد و 11 مرداد ماه توسط ترامپ امضا شد. بر اساس این قانون دولت آمریکا موظف است ظرف 90 روز این تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کند.