جدیدترین اخبار
19 مرداد 1400 ساعت 09:13 روی خط خبر کد خبر :834863
برای چاپ کلیک کنید

پاسخ قاطع ایران به اتهام‌زنی‌های آمریکا و انگلیس

پاسخ قاطع ایران به اتهام‌زنی‌های آمریکا و انگلیس

نمایندگی ایران در سازمان ملل «اتهام‌های اثبات‌نشده» و «اظهارات مبتنی بر اغراض سیاسی» آمریکا و انگلیس را در نشست روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل قاطعانه رد کرد و گفت: این اتهام‌ها تکرار ادعاهای ساختگی رژیم اسرائیل است و هیچ مدرک قابل تأیید و قطعی برای اثبات آنها وجود ندارد.

زهرا ارشادی سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد روز دوشنبه به وقت محلی در پاسخ به اتهام‌پراکنی‌های وزیر امور خارجه آمریکا و وزیر دفاع انگلیس در نشست روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل با عنوان «حفظ صلح و امنیت بین المللی؛ امنیت دریایی» افزود: در مورد اظهارات مبتنی بر اغراض سیاسی آمریکا و انگلیس در این جلسه علیه ایران در مورد حادثه کشتی مرسر استریت، من یک بار دیگر این ادعاهای اثبات نشده را قاطعانه رد می‌کنم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی‌ایران تصریح کرد: حضور گسترده نیروهای نظامی‌این کشورها از جمله در خلیج فارس و دریای عمان همواره منبع اصلی ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه بوده و اخبار ساختگی و عملیات‌های دروغین از جمله توسط اسرائیل برای توجیه چنین حضور غیرقابل قبولی یا حمله به کشورهای منطقه مورد استفاده قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: طی روزهای اخیر یکی از منابع ارشد نظامی‌این کشورها گفته است که «همه چیز به پرتاب پهپاد از یمن اشاره می‌کند» و پس از آن نیز آن‌ها نیروهای ویژه خود را به یمن اعزام کردند تا به ظاهر «تروریست‌های مسئول آن حمله را هدف قرار دهند». همه چیز کاملاً گویا و روشن است. بعلاوه، این نشان می‌دهد که این کشورها هنوز از شکست خود در تجاوز به یمن درس نگرفته‌اند.

ارشادی تصریح کرد: همه این اتهامات تکرار ادعاهای ساختگی توسط رژیم اسرائیل است، هیچ مدرک قابل تأیید و قطعی برای اثبات این اتهام وجود ندارد. چیزی که آن‌ها سعی می‌کنند به عنوان شواهد قطعی به تصویر بکشند، فقط چند عکس است که چیزی را هم ثابت نمی‌کند.

وی تاکید کرد: چنین اتهاماتی به هیچ وجه نمی‌تواند بر اقدامات تروریستی رژیم اسرائیل علیه ناوبری تجاری سرپوش بگذارد. تنها در کمتر از دو سال، این رژیم به بیش از ۱۰ کشتی تجاری حامل نفت یا کالاهای بشردوستانه در دریاهای منطقه‌ای حمله کرده است.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد اظهار داشت: جار و جنجال اسرائیل در مورد حادثه کشتی مرسر استریت نمی‌تواند اذهان را از دیگر فعالیت‌های بی‌ثبات کننده و ماجراجویانه رژیم اسرائیل در منطقه منحرف کند. علاوه بر سیاست فریب و دروغ پراکنی، اسرائیل در انجام عملیاتهای دروغین نیز استاد است.

ارشادی گفت: رژیم اسرائیل بجای مظلوم‌نمائی و نیز بدنام کردن دیگران باید فوراً به تمام سیاستهای غیرمسئولانه، تجاوزات و جنایات خود و همچنین رفتارهای غیرقانونی و غیر انسانی‌اش که از دیرباز منبع اصلی تهدید، بی‌ثباتی و ناامنی در منطقه حساس خاورمیانه و فراتر از آن بوده، پایان دهد.

دیپلمات جمهوری اسلامی‌ایران تصریح کرد: همچنین شورای امنیت باید به مسئولیت‌های خود طبق منشور عمل کند، به انفعال و تعلل دیرینه‌اش در برابر نقض نظام‌مند قوانین بین‌المللی توسط رژیم اسرائیل و فعالیتهای جنایتکارانه و بی‌ثبات کننده آن پایان دهد و آن رژیم را در قبال تمام رفتارهای غیرقانونی‌اش، شامل ارتکاب هر چهار جنایت اصلی بین‌المللی، مسئول بشناسد.

وی تاکید کرد: شورای امنیت همچنین باید کاملاً هوشیار باشد و در دام دروغ‌پراکنی‌های رژیم اسرائیل – که طبق معمول، کورکورانه توسط برخی کشورهای غربی عضو شورا حمایت می‌شود – نیفتد. این کشورها در هفت دهه گذشته مانع از هرگونه اقدام شورا علیه اعمال جنایتکارانه رژیم اسرائیل شده و موجب گردیده‌اند این رژیم جسورتر شده و با مصونیت کامل و با وحشیگری بیشتر جنایات افزونتری انجام دهد.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل افزود: سیاست اصولی و عزم قاطع جمهوری اسلامی‌ایران را در حفظ و تقویت امنیت دریایی در دریای خزر، خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان همانند گذشته و همچنین کمک به امنیت دریانوردی، تضمین آزادی ناوبری و مبارزه با جرایم دریایی از جمله دزدی دریایی در اقیانوس هند و مناطق مجاور تکرار می‌کنم. همچنین ما آماده همکاری فعال و سازنده با دولتهای ساحلی مناطق فوق برای تقویت صلح و امنیت منطقه‌ای هستیم.

سفیر و معان نمایندگی ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنانش افزود: اینکه طبق اعلام بانک جهانی، بیش از ۸۰ درصد تجارت بین‌المللی از طریق دریا حمل می‌شود و این رقم تا سال ۲۰۳۰ دو برابر و تا سال ۲۰۵۰ چهار برابر خواهد شد، به تنهایی اهمیت اقیانوس‌ها و دریاها در اقتصاد جهانی و ضرورت تقویت امنیت دریانوردی به عنوان نفع مشترک جهانی را مورد تأکید قرار می‌دهد.

وی گفت: جمهوری اسلامی‌ایران با برخورداری از طولانی‌ترین سواحل در آبراههای استراتژیکی مانند خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، دارا بودن ظرفیت بالای کشتیرانی و همچنین به عنوان یک کشور مهم تولید کننده نفت و گاز، دارای نفع چشمگیری در امنیت دریانوردی بوده و اهمیت زیادی برای آن قائل است.

ارشادی تاکید کرد: امنیت دریانوردی دارای نقشی حیاتی در تضمن آزادی ناوبری، تسهیل ارتباطات بین‌المللی، ترویج استفاده مسالمت‌آمیز از دریاها و اقیانوس‌ها و منابع آن‌ها، حفاظت از محیط زیست دریایی و همچنین ترویج پیشرفت اقتصادی و اجتماعی همه ملت‌ها و تقویت صلح، امنیت، همکاری و روابط دوستانه میان آن‌ها است.

وی اظهار داشت: به عنوان یک اصل، مسئولیت اولیه تضمین امنیت دریانوردی، از جمله از طریق مبارزه موثر با جرایم دریایی بویژه دزدی دریایی و سرقت مسلحانه در دریا، با دولت‌ها است که در صورت نیاز می‌تواند در سطح منطقه‌ای، با همکاری و مشارکت کشورهای منطقه مورد نظر، و در دریاهای آزاد، از طریق همکاریهای بین‌المللی تکمیل شود.

دیپلمات جمهوری اسلامی‌ایران ادامه داد: درعین حال، همه این گونه فعالیت‌ها باید در انطباق کامل با اصول اساسی حقوق بین الملل، بویژه احترام کامل به حاکمیت دولت‌ها و خودداری از تهدید یا استفاده از زور علیه تمامیت ارضی یا استقلال سیاسی آن‌ها انجام شود.

وی افزود: در حالی که ما دارای ظرفیت قابل توجهی در مبارزه با جرایم دریایی هستیم، اعمال تحریم‌های یکجانبه که مخالف حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل است، مانع دسترسی ما به فن آوری‌ها و تجهیزات جدید برای مقابله موثر با گروههای جنایتکار شده است.

ارشادی گفت: با این وجود، جمهوری اسلامی‌ایران، ضمن پای‌بندی به تعهدات بین‌المللی ذیربط خود، بطور قابل‌توجهی به ارتقای امنیت دریانوردی، شامل مبارزه با جرایم دریایی بویژه دزدی دریایی کمک کرده است.

وی افزود: بیش از یک دهه است که نیروی دریایی جمهوری اسلامی‌ایران در اقیانوس هند و مناطق مجاور آن برای حمایت از تلاش‌های بین‌المللی در مبارزه با دزدی دریایی مستقر شده اند. این موضوع بارها از سوی دبیرکل سازمان ملل در گزارش‌های مربوطه‌اش مورد اذعان قرار گرفته و توسط شورای امنیت در قطعنامه‌های متعدد آن مورد تقدیر قرار گرفته است.

سفیر و معاون نمایندگی ایران در سازمان ملل اضافه کرد: همچنین، ششمین سمپوزیوم نیروهای دریایی اقیانوس هند (آیونز) که متشکل از ۲۴ کشور عضو بوده و هدف آن افزایش همکاری میان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند است، از ۲۲ تا ۲۵ آوریل ۲۰۱۸ در تهران برگزار شد.

ارشادی ادامه داد: نیروی دریایی ما در طول سه سال ریاست خود بر آیونز و کارگروه امنیت دریانوردی آن، پیش‌نویس دستورالعمل امنیت دریانوردی را تنظیم کرد و در سال ۲۰۱۹، در بندرعباس دو کنفرانس برای آماده‌سازی مانور دریایی ۲۰۲۰ آیونز برگزار کرد.

وی خاطر نشان کرد: بعلاوه، طبق تصمیم هفتمین نشست آیونز در ژوئیه ۲۰۲۱، یک مرکز منطقه‌ای امنیت دریانوردی در بندر چابهار ایران برای تقویت همکاری کشورهای حاشیه اقیانوس هند در زمینه امنیت دریانوردی ایجاد خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، آمریکا و انگلیس در حالی امروز بار دیگر در نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل درباره امنیت دریایی همنوایی خود با رژیم صهیونیستی و اتهامات بی‌پایه و اساس خود علیه ایران را مطرح کردند که پیش از آن نیز در نشست غیرعلنی روز جمعه شورای امنیت باعدم حمایت اعضای شورای امنیت و پاسخ محکم ایران مواجه شده بودند.

روی خط خبر

 • شمار واکسن‌های وارداتی از ۶۵ میلیون دوز گذشت
 • الیزابت تراس: انگلیس بر موضوع آزادی نازنین زاغری پافشاری خواهد کرد
 • «سعید محمد» دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی شد
 • امیرعبداللهیان: موضوع برجام، هسته‌ای است
 • اطلاعیه سازمان نظام پزشکی در خصوص کارت هوشمند واکسن
 • شرایط جدید رجیستری اعلام شد
 • واکسیناسیون افراد بالای ۱۵ سال آغاز شد
 • اولیانوف: روسیه قاطعانه مسائل منطقه در مذاکرات برجام را رد کرده است
 • شکایت زندانبانان و زندانیان از سپیده قلیان
 • دیدار دیپلمات‌‌‌های ایران و عربستان و اتحادیه اروپا
 • نهایی شدن لایحه رتبه‌بندی معلمان
 • آشنایی کامل با کولر گازی اجنرال
 • محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران شد
 • مدت آموزشی سربازی به شش هفته افزایش یافت
 • فرهاد مجیدی از فعالیت فوتبالی محروم شد
 • بازداشت عامل ذبح و توزیع گوشت الاغ و اسب در تهران/تصاویر
 • اسامی‌برندگان طرح امید رفاه مشخص شدند
 • ۲ استاندار جدید انتخاب شدند
 • زمان پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری اعلام شد
 • وضعیت سبد سهام عدالت در ۳۱ شهریور ماه
 • سازمان ثبت اسناد: بخشنامه جدید ربطی به جایگزینی برگ سبز با گواهی نقل و انتقال ندارد
 • حواشی گرانی کره /مصرف‌کننده داخلی توان خرید ندارد، قرار است صادر شود!
 • انتقاد تند میرسلیم از دولت روحانی
 • آتش‌سوزی گسترده در کارگاهی در خیابان قزوین
 • زلزله شمال ترکیه را لرزاند
 • بومی‌سازی تکنولوژی5G در شرکت سداد
 • اعلام ظرفیت خودرو تارا در طرح جدید فروش – شهریور 1400
 • تشکیل کمیته تبلیغاتی برای مخالفت با بخشنامه دادستان کل
 • واردات خودرو به کشور حتما باید اجرایی شود
 • قیمت برخی واکسن‌های کرونا در ایران و جهان /اینفوگرافیک
 • 16 شهریور- حامد