پادشاه سعودی: ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند

    کد خبر :947097
پادشاه سعودی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

پادشاه سعودی در جدیدترین اظهارات خود، خواستار همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

وی درباره بازار انرژی جهانی گفت: ریاض در چارچوب استراتژی نفتی خود سخت تلاش می‌کند تا از ثبات و تعادل در بازار جهانی نفت حمایت کند.

این موضع ملک سلمان احتمالا واکنشی است به تنشهای اخیر میان آمریکا و عربستان سعودی در زمینه تصمیم اوپک پلاس برای کاهش 2 میلیون بشکه ای تولید نفت که از حمایت کامل ریاض برخوردار بود.

هفته گذشته بود که سازمان اوپک پلاس اعلام کرد تولید نفت خود را کاهش می‌دهد. در پی اعلام این تصمیم، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی‌ان‌ان» گفت این اقدام عواقبی برای روابط واشنگتن و ریاض در پی خواهد داشت.

ملک سلمان در بخش دیگری از اظهارات خود از صلح و ثبات در عراق حمایت کرد و گفت: امنیت و ثبات عراق رکن اساسی امنیت و ثبات منطقه است.

وی با اشاره به بحرانهای جهانی همچنین حمایت کشورش را از تلاش‌های بین المللی با هدف یافتن راه حل سیاسی برای پایان دادن به بحران اوکراین اعلام کرد.

پادشاه سعودی همچنین افزود: ما از جامعه بین‌المللی می‌خواهیم تلاش‌های خود را برای جلوگیری از گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و تضمین عاری بودن خاورمیانه از این سلاحها تشدید کند.

ملک سلمان در ادامه ادعاهای این کشور علیه برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران گفت: ما از ایران می‌خواهیم که فورا به تعهدات هسته‌ای خود عمل کند و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کامل داشته باشد.

فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید