وضعیت شیوع امیکرون در کشور

    کد خبر :946667
امبکرون

حمیدرضا جماعتی در حاشیه پنجاه و پنجمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: به دلیل نزدیک بودن زمان واکسیناسیون در کشور به شناسایی این سویه جدید و با توجه به پوشش بالای واکسیناسیون و نیز تزریق دُز سوم واکسن کرونا، سطح ایمنی جامعه بالا است و فعلا خوشبختانه همه گیری سریع این سویه همانند برخی کشور‌ها در ایران وجود ندارد.

وی افزود: یکی از دلایل بالابودن آمار ابتلا به اُمیکرون در برخی کشورها، بررسی و انجام آزمایش در سطح گسترده و حتی از افراد با علائم خفیف است. در مطالعاتی که در کشور‌ها انجام شده، اکثر بیماران مبتلا به اُمیکرون، بیماری ساده تا متوسط گرفته اند و بیماری شدید با درگیری بالای ریوی وجود نداشته و بستری به شکل معناداری بالا نبوده بنابراین شاید ضرورت انجام تست در سطح وسیع با توجه به شرایط کشور، مشهود نباشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: خوشبختانه واکسیناسیون در کشور با درصد قابل توجهی انجام شده و مردم را تشویق می‌کنیم که به سرعت نسبت به تزریق دُز سوم واکسن اقدام کنند، چون به احتمال فراوان و در مقابله با اُمیکرون، شاید تزریق دو دُز واکسن، ایمنی کافی را ایجاد نکند و نیاز است که دُز سوم برای افزایش ایمنی بدن تزریق شود.

دکتر جماعتی ادامه داد: افراد ۱۲ تا ۱۸ سال باید واکسیناسیون خود را کامل انجام دهند و مردم ساده انگاری نکنند که اُمیکرون باعث بستری و مرگ و میر نمی‌شود و به همین دلیل، پروتکل‌های بهداشتی را فراموش کنند بنابراین رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تزریق دُز سوم واکسن برای افراد بالای ۱۸ سال و تکمیل واکسیناسیون گروه سنی ۱۲ تا ۱۸ سال، از مواردی است که می‌تواند در مقابل اُمیکرون موثر باشد. در کنار این عوامل، محدودیت‌های اجتماعی برای پیشگیری از موج جدید بیماری باید اعمال شود و باید نهاد‌های مربوطه در مورد آن تصمیم گیری کنند.

وی تاکید کرد: در جلسه امروز مصوب شد که واکسیناسیون گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال انجام شود. نوع واکسنی که تزریق می‌شود، وابسته به تایید واکسن‌های مختلف توسط کمیته علمی سازمان غذا و دارو برای گروه‌های سنی است.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: سازمان غذا و دارو معمولا زمانی به واکسن‌ها مجوز می‌دهد که مطالعات کافی در رده‌های سنی مختلف بر اساس کارایی واکسن‌ها و عدم عوارض جدی، بررسی شود. در حال حاضر بر اساس اطلاعات و مطالعاتی که انجام شده از بین واکسن‌های موجود در کشور، دو واکسن سینوفارم و پاستوکووک می‌تواند برای گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر جماعتی یادآور شد: تزریق یک یا دو نوبت واکسن برای گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال بر اساس مطالعات انجام شده است، اما معمولا برای این گروه سنی، میزان دُز ممکن است متفاوت و کمتر باشد اگرچه در برخی از مطالعات نشان داده شده که می‌توان به اندازه بالغین به این گروه سنی واکسن تزریق کرد، اما معمولا دُز تزریقی در این گروه سنی، کمتر از بالغین است.

وی گفت: برای تشخیص اُمیکرون، تعداد آزمایشگاه‌ها در کشور مورد نظر نیست، چون از روز اول شناسایی این سویه جدید، طراحی و ساخت کیت ویژه تشخیص اُمیکرون در انستیتو پاستور ایران انجام شد و در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور قرار گرفت. تست کرونا، یکسان است و وقتی کرونا تشخیص داده شود، سویه آن به صورت تصادفی و بر اساس بیماری و سن افراد نیز مشخص می‌شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید