وزیر خارجه آمریکا: احیای برجام در آینده‌ای نزدیک بعید است

    کد خبر :939971
وزیر خارجه آمریکا احیای برجام

وزیر خارجه آمریکا گفت: احیای توافق هسته‌ای ایران در آینده نزدیک محتمل نیست.

به نقل از سی‌ان‌ان؛ آنتونی بلینکن گفت: ایران با آخرین پاسخ خود به پیشنهاد توافق هسته ای «یک گام به عقب» برداشته و با این حساب توافق در کوتاه مدت بعید است.

بلینکن افزود: آنچه در یک هفته گذشته در واکنش ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا دیده‌ایم، آشکارا یک گام به عقب است و چشم‌اندازی را برای توافق در کوتاه‌مدت را بعید می‌دانم.
ایالات متحده و ایران از طریق اتحادیه اروپا به پیشنهادی که توسط جوزپ بورل، دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا ارائه شده بود، مبادله کردند. ایران پاسخ اولیه خود را در اواسط اوت ارائه کرد. ایالات متحده هم حدود یک هفته بعد به آن پاسخ داد.
اوایل ماه جاری، ایران آخرین پاسخ خود را ارسال کرد که سخنگوی وزارت خارجه ایران آن را «سازنده» خواند.

به گفته یک مقام ارشد دولت آمریکا، ایران در آخرین پاسخ خود موضوع تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد آثار اورانیوم اعلام نشده در سایت های ایران را دوباره باز کرد. مقامات ایرانی بارها گفته‌اند که تحقیقات آژانس قبل از بازگشت به توافق باید بسته شود.

وزیر خارجه آمریکا که در مکزیکوسیتی و در کنار رییس جمهور مکزیک صحبت می‌کرد مدعی شد: آنها به تلاش خود ادامه می دهند تا موضوعات غیرضروری را به مذاکره معرفی کنند که احتمال توافق را کمتر می کند. اما مطمئناً آنچه در هفته گذشته دیده‌ایم، یک گام به عقب دور از احتمال هر نوع توافق کوتاه‌مدت است.

شفقنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید