وزارت کشور: ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری حضوری است

    کد خبر :802275
وزارت کشور: ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری حضوری است

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری حضوری و در محل تعیین شده وزارت کشور خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور با توضیح تمهیدات و برنامه‌های ستاد انتخابات کشور در چهار انتخابات، شورا‌های اسلامی شهر و روستا، انتخابات ریاست جمهوری و میان دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی، گفت: رویکرد اصلی ستاد انتخابات کشور بر برگزاری انتخاباتی مشارکتی و پرشور در کشور است و در این عرصه تمامی تمهیدات لازم از سوی ستاد انتخابات اتخاذ شده است.

معاون سیاسی وزیر کشور با اشاره به اینکه روند ثبت نام داوطلبین شورا‌های اسلامی روستا بسیار رضایت بخش و امیدوار کننده بود، گفت: در این دور از ثبت نام، با ۲۴۶ هزار و ۴۷۹ نفر داوطلب، رکورد ثبت نام در انتخابات شورا‌های اسلامی روستا شکسته شد.

وی در این خصوص گفت: حدود ۷۱ درصد از ثبت‌نام کنندگان با مراجعه به فرمانداری‌ها و بخشداری ها، ۱۷ درصد از طریق دفاتر پیشخوان، ۸ درصد از طریق رایانه شخصی و ۴ درصد با ابزار موبایل اپ در این دوره از انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به اینکه در این دوره از ثبت نام، شاهد حضور بیشتر بانوان در عرصه رقابت‌های انتخاباتی شورا‌های روستایی هستیم؛ گفت: حدود ۷ درصد ثبت نام کنندگان از بانوان بودند که نسبت به میانگین ۴ الی ۵ درصدی دوره‌های گذشته، افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد.

معاون وزیر کشور در ادامه صحبت‌های خود به میانگین سنی داوطلبان اشاره کرد و گفت: بیش از ۷۱ درصد از ثبت نام کنندگان، کمتر از ۵۰ سال سن دارند و این نشان دهنده استقبال خوب جوانان با انگیزه است.

عرف تصریح کرد: شغل عموم شرکت کنندگان، آزاد و کشاورز است که با توجه به بافت روستایی، این امر طبیعی و منطقی است.

وی اضافه کرد: حدود یک چهارم شرکت کنندگان دارای سابقه عضویت در شورا‌ها هستند و حدود ۷۶ درصد کسانی هستند که برای اولین بار حضور یافته اند.

معاون وزیر کشور همچنین گفت: در این دوره از ثبت نام، حدود ۱۷ درصد و در واقع ۴۳ هزار نفر از اهل سنت هستند.

عرف درخصوص میانگین تحصیلات ثبت نام کنندگان هم گفت: از حدود ۴۰ هزار روستای موجود در کشور، جمعیت حدود ۳۸ هزار روستا، زیر ۱۵۰۰ نفر است و لذا کسانی می‌توانند ورود کنند که حداقل تحصیلات، یعنی خواندن و نوشتن را داشته باشند.

وی اضافه کرد: به نسبت روستا‌ها شاهد هستیم که در این دوره از ثبت نام ها، میزان حضور افراد تحصیل کرده رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

عرف در خصوص میزان ثبت نام شورا‌های شهر هم گفت: در این عرصه هم در حد فاصل دوره چهارم و پنجم قرار گرفتیم,، چون در این دوره حدود ۵۱ هزار نفر ثبت نام کردند که در مجموع ۲۹۷ هزار نفر در هر دو انتخابات شورا‌های اسلامی شهر و روستا ثبت نام کردند.

رئیس ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: از مجموع ثبت نام کنندگان انتخابات شورا‌های شهر، ۹۰ درصد تایید صلاحیت شده اند.

وی گفت: افرادی که تایید نشده اند می‌توانند با مراجعه به هیئت نظارت، مراتب اعتراض خود را اعلام کنند.

موضوع انتخابات میان دوره‌ای خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی از دیگر محور‌های گفتگو با شبکه خبر بود که در این خصوص عرف گفت: در مجموع در انتخابات مجلس خبرگان رهبری که در ۴ استان برگزار می‌شود، ۸۸ نفر ثبت نام کرده اند.
معاون وزیر کشور درخصوص انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی هم گفت: در انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی که در ۶ حوزه انتخابیه برگزار می‌شود ۸۷۷ نفر ثبت نام کرده اند.

رئیس ستاد انتخابات کشور در ادامه صحبت‌های خود و در پاسخ به زمان آغاز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری گفت: زمان ثبت نام از کاندیدا‌های انتخابات ریاست جمهوری از تاریخ ۲۱ اردیبهشت به مدت ۵ روز خواهد بود.

وی در این خصوص گفت: با توجه به اهمیت بالای انتخابات ریاست جمهوری، ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری حضوری و در محل تعیین شده وزارت کشور خواهد بود.

عرف خاطر نشان کرد: طبق تقویم انتخاباتی در نظر گرفته شده، بعد از طی مراحل ثبت نام و تایید صلاحیت‌ها از هفتم خرداد ماه، ستاد انتخابات کشور افراد تایید شده برای رقابت‌های ریاست جمهوری را آگهی خواهد کرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به مساله مهم و خطیر تبلیغات انتخاباتی در شرایط کرونایی گفت: در این خصوص تجربه برگزاری انتخابات در سراسر دنیا مورد بررسی قرار گرفته و ستاد انتخابات وزارت کشور تمامی تمهیدات لازم در جهت رعایت اصول بهداشتی را پیش بینی کرده است.

وی گفت: تبلیغات طبق قانون از هفتم تا روز ۲۶ خرداد ماه خواهد بود.

عرف درخصوص مساله تبلیغات هم گفت: در گذشته میتینگ‌ها و همایش‌های انتخاباتی را داشتیم که در این دوره یا نخواهیم داشت و یا اینکه به صورت حداقلی خواهد بود.

وی اضافه کرد: برنامه اصلی ستاد بر این است که تبلیغات در فضای مجازی و رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما دنبال شود.
معاون وزیر کشور هم چنین اظهار داشت: برای رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی، ستاد انتخابات کشور دو راهبرد افزایش تعداد شعب اخذ رای و همچنین مدت زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در نظر گرفته است.

عرف با اشاره به اهمیت مشارکت پرشور در انتخابات خرداد ماه سال جاری گفت: برنامه محوری کاندیدا‌ها و تمرکز آن‌ها بر مسائل اصلی کشور می‌تواند زمینه ساز افزایش رقابت‌های انتخاباتی و به تبع آن افزایش مشارکت عمومی گردد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود خاطر نشان کرد: اگر اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری تا روز ثبت نام نهایی نشود دیگر ملاک اجرا نخواهد بود.

عرف در پایان با اشاره به اهمیت شکستن رکورد ثبت نام و حضور در انتخابات شورا‌های اسلامی روستا، ضمن ارج نهادن به دغدغه مندی و حضور پرشور مردم و روستاییان عزیز، اظهار کرد: در اینجا از اهتمام خالصانه تمامی همکاران خدوم و عوامل اجرایی زحمتکش انتخابات اعم از مدیران و همکاران ستادی وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور، استانداران، روسا و اعضای ستاد‌های انتخاباتی سراسر کشور، فرمانداران، بخشداران و دهیاران محترم در فراهم سازی زمینه‌های برگزاری انتخابات مذکور به ویژه فرایند‌ها و مراحل ثبت نام داوطلبان انتخابات تشکر می‌کنم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید