وزارت دفاع طالبان: ایران درگیری مرزی را آغاز کرد

    کد خبر :997347

وزارت دفاع حکومت طالبان افغانستان در صفحه توئیتر رسمی خود با انتشار بیانیه ای در توضیح رویداد مرزی روز گذشته، مدعی شد که طرف ایرانی عامل شروع درگیری مرزی دیروز بین دو کشور بوده است.

در بیانیه توئیتری وزارت دفاع حکومت طالبان که شب گذشته منتشر شده، ادعا شده است: متاسفانه روز شنبه و یک بار دیگر، نیروهای ایرانی در مناطق مرزی ولایت نیمروز افغانستان اقدام به تیراندازی کردند که باعث درگیری شد.

در ادامه این بیانه ادعا شده است: ما گفت و گو و مذاکره را برای هرگونه مشکل، یک راه معقول می دانیم و بهانه جوییی برای جنگ و اقدامات منفی به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

عنایت الله خوارزمی سخنگوی وزارت دفاع حکومت طالبان هم این بیانیه را در صفحه توئیتر خود منتشر کرده است.

در پی درگیری مرزی بین ایران و افغانستان که قبل از ظهر روز گذشته (شنبه) در حوزه هنگ مرزی زابل رخ داد، دو نفر از مرزبانان جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسیدند.

سردار قاسم رضایی جانشین فرمانده کل انتظامی کشور گفت: نیروهای طالبان از سمت افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل کردند که با واکنش قاطعانه مرزبانان دلیر و شجاع فراجا مواجه شدند.

سردار قاسم رضایی اظهارداشت: حدود ساعت ۱۰ صبح امروز (۶ خرداد ماه) نیروهای طالبان از سمت کشور افغانستان بدون در نظر گرفتن و رعایت قوانین بین المللی و حسن همجواری با انواع سلاح مبادرت به تیراندازی به پاسگاه ساسولی واقع در حوزه هنگ مرزی زابل نمودند که با واکنش قاطعانه مرزبانان دلیر و شجاع فراجا مواجه شدند.

وی ادامه داد: بعد از تیراندازی‌های طرف طالبان، براساس پروتکل‌های مرزی از سوی مرزبان درجه یک تذکرات لازم به نیروهای مهاجم داده شده است. اما متاسفانه مجددا از ساعاتی قبل تیراندازی شروع و درگیری ها ادامه دارد.

جانشین فرمانده کل انتظامی کشور گفت: در پی شروع درگیری های مرزی از سوی طالبان، سردار “احمدرضا رادان”؛ فرمانده کل انتظامی کشور، دستورات قاطعانه لازم، به مرزبانان ابلاغ و تأکید کرد ” شجاعانه و قاطعانه از مرزها دفاع کنند و به هیچ احدی اجازه تعدی و نزدیک شدن به مرزها را ندهند”.

گفتنی است، در این دستور تاکید شده است که ” نیروهای مرزی جمهوری اسلامی ایران به هر گونه تعدی و تعرض مرزی قاطعانه پاسخ خواهند داد و حاکمان فعلی افغانستان باید در قبال عمل نسنجیده و مغایر با اصول بین المللی خود پاسخگو باشند”.

ایرنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید