ورود ایران به باشگاه قدرت‌های موشکی ضد زره

  • سیاسی
  • دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ ۸:۵۱
    کد خبر :711536

طی روزهای گذشته و همزمان با تحویل چند پهپاد جدید به نیروی هوایی ارتش، تصاویری از این پرنده‌های بدون سرنشین جدید منتشر شد که حاکی از آزمایش موفق یک سلاح هوا پرتاب جدید در کشور بود؛ یک موشک ضد زره هوا پرتاب که قابلیت حمله از بالا یا همان “تاپ اتک” را داشته و می‌تواند با دقت فوق العاده هدف را مورد اصابت قرار دهد.

طبق تصاویر منتشره از این محصول جدید، به نظر می‌رسد این موشک از جستجوگر تصویری حرارتی به عنوان سامانه هدایت خود بهره می‌برد و بر اساس شکل ظاهری، می‌توان حدس زد که احتمالاً همان موشک مشاهده شده در بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از دستاوردهای دفاعی در دی ماه ۱۳۹۵ باشد؛ موشکی شبیه به یکی از نمونه‌های موشک ضد زره مشهور «اسپایک».

بنا به گزارش خبرنگاران، خانواده موشک‌های اسپایک دارای انواع مختلفی هستند که قابلیت نفوذ تا بیش از ۱۰۰۰ میلیمتر، هدایت به کمک فیبر نوری، امکان حمله از بالا، قابلیت “شلیک کن-فراموش کن” و گستره وسیعی از برد در نمونه‌های مختلف آن‌ها وجود دارد.

برد نهایی موشک اسپایک در مدل LR در شلیک از سطح زمین بین ۴ تا ۵ کیلومتر، جرم ۱۴ کیلوگرم و میزان نفوذ ۷۰۰ میلیمتر عنوان شده است. نمونه LR-۲ این موشک نیز دارای برد ۵.۵ کیلومتر با شلیک از زمین و تا ۱۰ کیلومتر با پرتاب از بالگرد بوده و جرم آن به ۱۲.۷ کیلوگرم کاهش یافته است. با توجه به محدوده ارتفاع و سرعت پروازی مشابه بین بالگردها و پهپادهای متوسط و سبک، همین حدود برد برای شلیک آن از پهپادهای این رده قابل تخمین است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید