واکنش کنعانی به مواضع ضد ایرانی پارلمان اروپا

  • سیاسی
  • چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۴۰۲ ۱۶:۳۸
    کد خبر :1021092

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) ۲۲ شهریور ماه به مواضع و اظهارات رئیس پارلمان و برخی نمایندگان اتحادیه اروپایی در جلسه روز گذشته پارلمان اروپا نسبت به جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان داد و این مواضع و اظهارات را در راستای استمرار سیاستی شکست خورده در قبال واقعیت‌های جامعه و مردم ایران خواند.

وی همچنین طرح این اظهارت را از عدم آمادگی و سردرگمی آنان‌ در برابر پایداری، عقلانیت و اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: به کارگیری منطق مداخله جویی و توسل به فشار بی‌حاصل سیاسی و تبلیغاتی در برابر منطق آمادگی برای تعامل مبتنی بر احترام متقابل و منافع مشترک، عدم جدیت و عدم صداقت برخی در اروپا در تعامل با جمهوری اسلامی ایران را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

کنعانی اظهار داشت: اظهارات مداخله‌جویانه روز گذشته برخی نمایندگان پارلمان اروپا در خصوص مسائل داخلی ایران، به روشنی بازتاب دهنده اثرپذیری برخی سیاستمداران اروپایی از کارزارهای اطلاعات غلط و در بهترین حالت بیانگر گرفتار آمدن آنان در باتلاق مشورت‌های مغرضانه و سوگیرانه است.

وی ادامه داد: طرح اتهامات ناروا علیه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برخی اتباع خارجی و زندانیان که بر اساس اسناد متقن مرتکب جرم شده‌اند و سایر ادعاهای موهن و بی‌اساس علیه ارکان و نهادهای کشور، همگی دلالت بر آن دارد که برخی مقامات اتحادیه اروپایی اصرار بر استمرار اتخاذ مواضع تقابلی علیه مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران دارند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: این رویکرد با آنچه توسط مسؤولان اتحادیه اروپا مبنی بر تعامل و گفت‌وگو با ایران بیان می‌شود، در تعارض آشکار است.

وی اضافه کرد: مواضع ضدایرانی پارلمان اروپا در طول یک سال اخیر باعث لطمه فراوان به روابط ایران با اتحادیه اروپا شده و امیدواریم این افراد با عبرت گرفتن از ناکامی‌های خود در فهم تحولات ایران در سال‌های اخیر، بزودی به فهم حقایق نائل آمده و در پی تصحیح و جبران این مواضع و اظهارات نادرست باشند.

کنعانی در پایان تأکید کرد: از اتحادیه اروپا قویا انتظار می‌رود اجازه ندهد برخی از عناصر آن مجموعه، اظهاراتی غیرسازنده، بی‌اساس و مغایر با تلاش‌های ادعایی برای حفظ مسیر ارتباط و گفت‌وگو با جمهوری اسلامی ایران را مطرح کنند.

مشرق/

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید