واکنش پنتاگون به دستیابی ایران به موشک‌های هایپرسونیک

    کد خبر :952541
واکنش پنتاگون به دستیابی ایران به موشک‌های هایپرسونیک

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا واکنشی آشنا به خبر دستیابی ایران به موشک‌های هایپرسونیک نشان داد.

سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه روز گذشته در جمع خبرنگاران از ساخت موشک بالستیک هایپر‌سونیک پیشرفته خبر داد که قادر است از سامانه های دفاع هوایی پیشرفته عبور کند و آنها را هدف قرار دهد.

وزارت دفاع آمریکا طبق روال گذشته تلاش کرده با ترکیبی از «انکار» و «نمایش اشراف اطلاعاتی» به موضوع نزدیک شود. «رد لودویک»، یکی از سخنگویان وزارت دفاع امریکا در مصاحبه‌ای با فاکس‌نیوز گفت پنتاگون از گزارش‌ها درباره دستیابی ایران به موشک‌های هایپرسونیک مطلع است اما به آن «به دیده شک می‌نگرد».

این مقام پنتاگون گفت: «همانند همیشه ما از افشاسازی گزارش‌های اطلاعاتی و ارزیابی‌ها در خصوص چنین موضوعات حساسی پرهیز می‌کنیم. ما همچنان نظارت دقیق بر توسعه و اشاعه موشک‌های پیشرفته و فناوری‌های وابسته به آن توسط ایران را ادامه خواهیم داد.»

وی اضافه کرد: «ایالات متحده به توانایی خود برای مهار و دفاع در برابر تمامی تهدیدها از جانب رژیم [ایران] اطمینان دارد و با متحدان و شریکانش در این راستا همکاری خواهد کرد. ما از ایران می‌خواهیم تنش‌ها در منطقه را کاهش دهد.»

موشک‌های هایپرسونیک علاوه بر آنکه قادر به پرواز با پنج برابر سرعت صوت (3800 مایل در ساعت) هستند می‌توانند با طی کردن مسیرهای پیچیده، رهگیری‌شان را دشوار کنند.

فاکس‌نیوز در تلاش برای کاستن از اهمیت این پیشرفت ایران نوشته مقام‌های دفاعی آمریکا پیش از این خاطرنشان کرده‌اند معمولاً ایران تمایل دارد در قابلیت‌های نظامی خود بزرگنمایی کند.

چنین انکارهایی از سوی مقام‌های آمریکایی ناآشنا نیست. چند سال پیش هم هنگامی که بحث توانمندی‌های پهپادی ایران مطرح شده بود مقام‌های آمریکایی و رسانه‌های وابسته به این کشور ابتدا مدعی شدند که پهپادهای ایران فوتوشاپ هستند تا اینکه در یک سال گذشته پنتاگون اذعان کرده توانمندی پهپادی ایران موجب شده آمریکا برای نخستین بار برتری هوایی خود در منطقه غرب آسیا را از دست بدهد.

به عنوان مثال، «رادیو فردا» از رسانه‌های وابسته به حکومت آمریکا سال 1391 با استناد به گزارشی از نشریه آتلانتیک مدعی شده بود که پهپادهای ایران با فوتوشاپ ساخته شده‌اند.

تسنیم

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید