جدیدترین اخبار
25 مرداد 1399 ساعت 09:40 اقتصادی کد خبر :738866
برای چاپ کلیک کنید
شاخص بازار سهام چه مسیری را پیش رو دارد؟

هفته سرنوشت در بورس تهران

برخی فعالان بازار حاشیه‌‌‌های پیش آمده برای دارا دوم و هسته معاملات را دلیل عملکرد بورس در هفته کاری گذشته عنوان می‌کنند اما گروهی از کارشناسان با چیدن مجموع اتفاقات کنار هم نتیجه می‌گیرند بازار به نقطه ای رسیده که میل به اصلاح دارد و اتفاقات صرفا بهانه ای برای ریزش می‌شود.

با این دو دید مختلف مسیر بازار در هفته پیش رو چگونه خواهد بود؟آیا به بالای کانال دو میلیونی حرکت خواهد کرد یا در آن محدوده گشت زنی می‌کند؟اگر بازار در آخر هفته مجددا منفی بماند چه معنایی دارد؟

کارشناسان و فعالان بازار از دو منظر به این پرسش‌ها پاسخ می‌دهند.در دسته کارشناسان بخشی با تاکید بر انتظارات، روند بازار را تحلیل می‌کنند اما برخی با تکیه بر متغیرها نظری، مخالف دسته اول هستند.

به گزارش اقتصاد نیوز،گروهی از فعالان هم‌جریانی فشار بر سمت عرضه را زیاد می‌داند اما گروهی با نگاه به گذشته در سودای تکرار اردبیهشت گذشته هستند که شاخص پس از اصلاحی کوچک، خیز برداشت و بالا آمد.

تقابل انتظارات و نقدینگی

رویکرد منفی‌نگر: کارشناسان طرفدار این رویکرد اعتقاد دارند بازار به نقطه انتهایی که انتظارش می‌رفت نزدیک شده است. زیرا قیمت‌های کنونی در بازار سهام از پشتوانه طبیعی برخودار نیستند و آنچه بالابرنده شاخص در بازار بود انتظارات تورمی‌است.

این انتظارات در ماه اخیر و پس از هشدار هایی که در خصوص آینده اقتصاد ایران و بحث ونزوئلایی شدن کشور مطرح شد بیش از قبل تحریک شد، چرخش دلار در میانه کانال 20 هزار تومان هم قرینه‌ای بر این نگاه بود.

اما با فروکش بحث ونزوئلایی شدن و تعدیل قیمت دلار در بازار به نظر می‌رسد انتظارات تورمی‌مقایسه با آن مقطع تا حدی تعدیل شده باشد.اتفاقی که اگر رخ داده باشد از نگاه این گروه مانعی برای حرکت شتابان بورس همانند چند ماه قبل به حساب می‌آید.

این گروه رفتار بازار سهام در دو هفته اخیررا موید همین نگاه می‌دانند و اعتقاد دارند: بازار خود نیز از حرکت به سمت قیمت‌‌‌های بالاتر هراس دارد زیرا با کوچکترین بهانه‌ای تن به اصلاح می‌دهد و از ارتفاعات بالا به سطوح پایین تر فرود می‌آید.

در کنار این گمانه تکیه این گروه از کارشناسان بر مدل سازی هایی است که بر پایه رابطه تورم انتظاری و شاخص سهام انجام شده است. این مدل با مبنا قرار دادن روند صعودی نرخ تورم برای سال‌های آینده، سطح شاخص را به دست می‌آورد، و پس از پیش بینی آینده نتایج حاصل تبدیل به ارزش حال می‌شود.

برخی محاسبات انجام شده در این قالب با فرض اینکه نرخ تورم در دو سال آینده 35 درصد باشد نشان می‌دهد عدد شاخص باید نصف میزان کنونی باشد. بر همین پایه نیز این گروه از تحلیل گران اعتقاد دارند شاخص امکان و سوخت لازم برای افزایش سطح ارتفاع را ندارد.

رویکرد مثبت نگر: بخش زیادی از طرفداران این رویکرد نیز حرکت کنونی بورس را به نفع ثبات اقتصاد کلان نمی‌دانند اما اعتقاد دارند با توجه به روندهای تورمی‌و پولی شمارش معکوس گذاشتن برای برگشت بورس در وضعیت کنونی معنای چندانی ندارد.

این گروه می‌گوید: اگر دولت برای کسری بودجه خود و مدیریت متغیرهای کلان فکر اساسی نکند آثار سرریز این سیاست‌ها در بورس تخلیه خواهد شد.بنابراین تا زمانی که امکان سرریز آثار این سیاست‌ها که خود را در جابجایی نقدینگی به نفع خرید سهام نشان می‌دهد وجود داشته باشد بورس هم امکان رشد را دارد.حتی این گروه اعتقاد دارد افزایش شاخص تورم با تکیه بر رشد شتابان بورس در میان مدت می‌تواند اختلالاتی در نسبت‌‌‌های کلیدی بازار سهام همانند قیمت به درآمد را هم تا حدودی ترمیم کند. چون درآمد و ارزش دارایی شرکت‌ها به دلیل تورم آینده بالا می‌رود و این افزایش به تعدیل نسبت‌‌‌های بر هم خورده کمک می‌کند.

در چارچوپ این تحلیل باید دو اتفاق در اقتصاد ایران رخ دهد تا روند کنونی در بورس تغییر نکند. نخست سیگنال جدی در حوزه انتظارات که به طور ملموس و واضحی عدم قطعیت‌ها را افزایش دهد و دوم اتخاذ سیاست‌‌‌های اقتصادی اشتباه که فشار بر پایه پولی و جابجایی نقدینگی در بازار را افزایش دهد.این دو در مقطع کنونی برای افزایش بیشتر شاخص بورس لازم هستند.تا زمانی که این دو راهبرد با هم پیش نرود بورس گرچه نوسانی اما وضعیت گذشته را ادامه نخواهد داد.

هفته سرنوشت در بورس تهران

مثلث فشار بر بورس یا تکرار اردبیهشت

به گزارش بتا سهم در ماه مرداد ۲۲۹ سهم بازدهی منفی داشته اند ۷۶ سهم نیز بیش از 20 درصد نسبت به ماه قبل افت داشته اند و در هفته اخیر ۱۹۴ سهم بیشتر از ۱۰ درصد افت داشتند.این وضعیت سبب شده که برخی معامله گران آن را نشانه ریزش بدانند و برخی دیگر اصلاح.در واقع اکنون بین معامله گران جدال بر سر تعیین هویت جنس نزول اخیر است.

رویکرد بدبینانه:از منظر این گروه جو روانی، ورود و خروج نقدینگی و فشار فروش سهام عدالت و شرکت‌‌‌های دولتی سه ضلع مثلثی هستند که در حال حاضر بر بازار سهام فشار می‌آورند.

جو روانی بازار به شکل گیری دیواری بی اعتمادی میان سهامداران و دولت باز می‌گردد.تناقض‌ها و رفتارهای سیاست گذاران در هفته‌‌‌های اخیر موجب شده که دو دلی و تردید در فضای بازار شکل بگیرد.این گروه اعتقاد دارد: اگر این دو دلی و تردید از سوی سیاست گذاران از بین نرود فارغ از آنکه اکنون در چه سطح و اندازه ای است می‌تواند کار را به جای باریک برساند.

علاوه بر کاهش اعتماد برخی ذهنیت سرمایه گذاران را هم دخیل در ماجرا می‌دانند.به باور آنان قیمت‌‌‌های کنونی در سطحی قرار گرفته است که فعالان بازار سهام را دچار ترس از آینده و تردید در ادامه حرکت صعودی کرده است.

در این حالت جذابیت خروج نقدینگی از بازار بالا می‌رود و سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند با احتیاط بیشتری پا به تالار خرید سهام بگذارند.نشانه ای که می‌توان تایید کننده این رویکرد باشد وضعیت شاخص هم وزن است روند این شاخص نشان می‌دهد در سه هفته اخیرسهم‌‌‌های کوچک از رشد شاخص بهره‌ای نبرده اند و عموما نزولی بوده اند.این یعنی بورس صرفا بر دوش 40 نماد شاخص ساز ایستاده است.پس این وضعیت می‌تواند انگیزه برای خروج بخشی از زیان دیدگان از بازار باشد، زیرا نگاه آنها بیشتر به گذشته است تا اتفاقات آینده.

دست آخر فشار فروشی که سهام عدالت و سایر صندوق‌ها بر بازار می‌آورند به گونه ای است که نفس رشد در بازار را خواهد گرفت.

رویکرد خوش بینانه:مدافعان این رویکرد اعتقاد دارند بازار در فاز اصلاح قرار دارد و می‌تواند از این سطح بازگردد گرچه این بازگشت ممکن است مثل قبل قوی نباشد.

برای نمونه کانال بتا سهم با مشابهت سازی وضعیت کنونی با ابتدای سال اعتقاد دارد: بازار از ابتدای سال از شاخص حوالی ۵۰۰ هزار واحد شروع و تا ۲۱ اردیبهشت به بیش از یک میلیون واحد رسید در آن مقطع حدود ۱۰ روز کاری بازار در این سطح درگیر شد به طوریکه شاخص بیش از ۱۰ درصد و بسیاری از سهم‌ها بیش از ۲۰ تا۲۵ درصد اصلاح کردند. اما بازار دوباره رشد کرد و از یک میلیون به سطح دو میلیون واحد رسید. از این نگاه شاخص گرچه بیش از ۱۶ روز کاری مشغول بند بازی است، اما می‌تواند داستان اردبیهشت را تکرار کند به دو دلیل؛چون هنوز نقدینگی به سمت بورس در حال حرکت است و از آن مهم تر دولت برای عرضه‌‌‌های خود نیازمند بازار جذاب است و تلاش می‌کند این جذابیت را به بازار برگرداند.

داده دیگر این گروه از منظر تکنیکال است که نشان می‌دهد شاخص در محدوده یک میلیون و 920 هزار و یک میلیون 940 هزار با حمایت‌‌‌های جدی روبرو می‌شود و این نقاط از جمله نقاطی هستند که ارزندگی قیمت‌ها هم می‌تواند به آن کمک کند.

هفته سرنوشت در بورس تهران

یک‌شنبه سرنوشت

برخی فعالان بازار به سنتی باور دارند به نام «یک شنبه‌‌‌های ریزشی» در بورس تهران.این دسته از فعالان یک شنبه‌ها را روز مهمی‌در بازار می‌دانند.شاید برای یکی از معدود دفعات تحلیل گران هم مانند این دسته از فعالان این هفته را مهم می‌دانند.با این تفاوت که فعالان اعتقاد دارند اگر از روز یک شنبه ورق باز گردد شرایط به سمت ریزش نخواهد بود اما تحلیل گران نگاهشان به کل هفته است.به باور آنان اگر در هفته جاری بورس هفته ای کم نوسان و با ثبات را طی کند ریزش‌‌‌های هفته گذشته را می‌توان اصلاح تفسیر کرد، اما اگر هفته با بازدهی منفی همانند هفته جاری به پایان رسد اتفاقات هفته گذشته تبدیل به روند شده و احتمالا دوره جدیدی در بازار سهام آغاز می‌شود.

روی خط خبر

 • حمید ذوالفقاری «سرپرست مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی» شد
 • دیدار دادستان تهران با وزیر اطلاعات
 • معاون استاندار خوزستان: مرز شلمچه برای زائران اربعین بسته است
 • کیفیت هوای پایتخت خطرناک شد
 • استانداران منتخب سمنان، یزد و اردبیل از دولت رأی اعتماد گرفتند
 • زنگ خطر افزایش کرونا در تهران
 • حادثه آتش سوزی در یکی از مراکز تحقیقات خود کفایی سپاه
 • دستور مهم رئیسی به بانک مرکزی درباره منابع ارزی خارج از کشور
 • فعالیت‌های تجاری فرانسه کمتر از حد انتظار شد
 • تیراندازیِ مرگبار در پی نزاع خانوادگی در تنسیِ آمریکا
 • پاداش بازنشستگان آموزش و پرورش واریز نشد
 • ماجرای آزار جنسی کودک اهری توسط معلمش
 • قیمت سکه ۴ مهر ۱۴۰۰ به ۱۱ میلیون و ۷۶۰هزار تومان رسید
 • ارزش سهام عدالت افزایش یافت
 • رئیسی خطاب به سفیر انگلیس: همکاری کشورها باید بر اساس احترام متقابل باشد
 • صف طولانی بنزین و سهمیه بندی سوخت در انگلیس
 • “قارچ سیاه” ارمغان مصرف بی‌رویه “کورتون”/ اینفوگرافیک
 • وضعیت خطرناک هوای منطقه ١٩/ تهران تا ساعتی دیگر غرق گرد و غبار شدید می‌شود
 • فرود اضطراری یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه آتن
 • پلمب دفتر مسافرتی متخلف در قم با ورود سازمان بازرسی در پی اخلال در نظم فرودگاه امام خمینی (ره)
 • تصاویری از انتخابات آلمان
 • کرونا عزت‌الله مهرآوران را راهی بیمارستان کرد
 • حکم بازداشت شرکت‌کنندگان در نشست اربیل
 • مذاکره اسرائیل با آمریکا برای طرح جایگزین برجام، در صورت بن بست در مذاکرات وین
 • درگذشت سیامک اطلسی، بازیگر، به علت کرونا
 • عذرخواهی وزیر راه از زائران اربعین
 • جزئیات سرقت ۱۰۰ میلیارد تومانی از گاوصندوق طلایی
 • چگونه رمز کارت سوخت فراموش شده را پیدا کنیم؟
 • محل خاکسپاری پیکر علامه حسن‌زاده آملی مشخص شد
 • یک کشته و 40 زخمی‌در تجمع زائرن در شلمچه/فیلم
 • 16 شهریور- حامد