هشدار «غول ایتالیا» نسبت به تاثیر تحریم‌های آمریکا بر قیمت نفت

  • اقتصادی
  • دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۲۶
    کد خبر :281548

غول نفت و گاز ایتالیایی «انی» ممکن است در ایران سرمایه گذاری نداشته باشد اما کلودیو دسکالزی، مدیرعامل این شرکت نسبت به ایجاد اختلال در بازار نفت به دلیل وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه تهران هشدار داد. به گزارش تجارت‌نیوز، دسکالزی به شبکه «سی ان بی سی» گفت: تاثیر بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران بیشتر

غول نفت و گاز ایتالیایی «انی» ممکن است در ایران سرمایه گذاری نداشته باشد اما کلودیو دسکالزی، مدیرعامل این شرکت نسبت به ایجاد اختلال در بازار نفت به دلیل وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه تهران هشدار داد.

به گزارش ایسنا، دسکالزی به شبکه «سی ان بی سی» گفت: تاثیر بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران بیشتر روی قیمت نفت است، زیرا ایران اکنون حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کند و اگر تحریم‌ها بازگردند، صادراتش ممکن است به ۱.۵ میلیون بشکه محدود شود.

وی در حاشیه کنفرانس سرمایه گذاری پایین‌دستی ادنوک در ابوظبی گفت: بنابراین یک میلیون بشکه کمبود عرضه در بازار ایجاد می‌شود و روی قیمت‌ها و همچنین توازن گریدهای نفتی مختلف تاثیر می‌گذارد. زیرا یک میلیون بشکه به اروپا رفته و باقی آن به خاور دور می‌رود.

زمانی که تحریم‌های وضع شده از سوی دولت باراک اوباما علیه تهران در سال ۲۰۱۲ اجرا شد، صادرات نفت ایران به ۱.۵ میلیون بشکه در روز رسید.

از زمانی که تحریم‌ها در سال ۲۰۱۵ در راستای توافق هسته‌ای بین‌المللی رفع شد، این آمار بیش از یک میلیون بشکه افزایش یافت.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هشتم ماه مه اعلام کرد از برجام خارج می شود. اعلام این تصمیم، صعود قیمت‌های نفت را به دنبال داشت.

عمده صادرات نفت ایران (بیس از ۱.۵ میلیون بشکه در روز) به چین، هند، ژاپن و کره جنوبی می رود. ژاپن و کره جنوبی اعلام کرده اند بدنبال دریافت معافیت از تحریم‌های آمریکا برای ادامه خرید نفت از ایران خواهند بود.

مدیرعامل انی گفت: ما تقاضایی داریم که به طور متوسط ۱.۶ تا ۱.۷ میلیون بشکه در روز رشد می کند بنابراین تحریم‌ها از نظر هزینه و قیمت، اختلال ایجاد می کنند و زمانی که چنین وضعیتی داریم، دورنما بسیار نامطمئن می شود.

برخی از تحلیلگران پیش بینی می کنند تاثیر تحریم ها به خصوص در مقایسه با تحریم های سال ۲۰۱۲ اوباما، جزئی خواهد بود. آنها می‌گویند ترامپ ممکن است صادرات نفت ایران را به میزان ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد که کمتر از یک تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز کاهش صادرات ایران در شش سال پیش است.
ابهام برای سرمایه گذاران

ابهامات قیمتی که وجود دارد به معنای ابهام برای سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذارانی است که بدنبال حضور در پروژه‌های چند میلیارد دلاری مانند پروژه‌های بخش استخراج هستند.

دسکالزی افزود: برای انرژی باید سرمایه‌گذاری‌های بزرگی انجام گیرد و زمانی که ابهام زیادی وجود دارد، انجام سرمایه گذاری راحت نیست. اما مسائل ژئوپلیتیکی متعدد دیگری وجود دارند که درک شرایط را پیچیده و دشوار می کند.

مدیرعامل انی با اشاره به تاثیر تصمیم ترامپ بر اروپا، ابراز امیدواری کرد راهکار دیپلماتیکی برای این منظور پیدا شود. شماری از شرکت‌های اروپایی بزرگ شامل دانون، پژو و ایرباس از زمان لغو تحریم‌ها علیه ایران در سال ۲۰۱۶، در این کشور سرمایه گذاری و فعالیت کرده‌اند. طبق گزارش رویترز، آلمان ۶۰ درصد از سرمایه گذاری اروپایی در ایران را به خود اختصاص داده است.

همه کشورهای امضا کننده برجام شامل آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین با وجود خروج آمریکا از توافق، همچنان به برجام ابراز پایبندی کرده‌اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید