نگاهی به روند مثبت چند شاخص کلیدی عملکردی بانک دی

    کد خبر :879624
نگاهی به روند مثبت چند شاخص کلیدی عملکردی بانک دی

نگاهی به چند شاخص کلیدی عملکردی بانک دی و مقایسه آن ها با سالهای پیشین نشان می دهد که همزمان با توسعه خدمات به مشتریان و نیز ارائه راهکارهای تازه برای حل مشکلات ساختاری، دستاوردهای قابل توجهی در این نهاد مالی محقق شده است.

به گزارش روابط‌عمومی بانک دی، این بانک ۱۳۵ هزار میلیارد ریالی، در حالی توانسته با احیای پتانسیل های استفاده نشده، خود را از شرایط سخت پیشین جدا کرده و روندی رو به رشد را تجربه کند که در مقایسه با رقبای خود از امکانات کمتری نیز برخوردار است.

بهبود کفایت سرمایه

نسبت کفایت سرمایه یکی از نسبت‌های سنجش سلامت عملکرد و ثبات مالی بانک‌ها است. بانک‌ها باید سرمایه کافی برای پوشش دادن ریسک ناشی از فعالیت‌های خود را داشته و مراقب باشند که آسیب‌های وارده به سپرده‌گذاران منتقل نشود.

گرچه عدد مطلق کفایت سرمایه معیاری برای سنجش عملکرد است،‌ اما روند تغییر آن نیز می تواند نشان دهنده سیر تحول مثبت یا منفی یک بانک باشد. آن طور که تازه ترین اطلاعات منتشر شده نشان می دهد،‌ نسبت کفایت سرمایه بانک دی از پایان سال ۱۳۹۸ تا پایان خرداد ماه سال جاری، حدود ۳۹ درصد بهبود یافته که بسیار قابل توجه است.

افزایش منابع در اختیار

همه دارایی بانک،‌ منابع آن است. با افزایش منابع در اختیار، قدرت تسهیلات دهی و در نتیجه درآمدزایی و سودآوری بانک افزایش می یابد. اطلاعات موجود نشان می دهد منابع بانک دی در دو سال اخیر با رشد فزاینده ای در حال افزایش است.

منابع این بانک در سال گذشته نسبت به سال قبل آن حدود ۲۱ درصد و در پایان خرداد ماه سال جاری نسبت به پایان سال ۱۳۹۸، همزمان با تغییر مدیریت بانک بیش از ۳۰ درصد رشد داشته است. مانده منابع بانک در پایان فصل بهار امسال بیش از ۴۷۱ هزار میلیارد ریال بوده است.

رشد تسهیلات پرداختی

افزایش منابع بانک به ویژه رشد منابع ارزان قیمت به افزایش تسهیلات پرداختی بانک منتهی شده است. طبیعی است که با این روند،‌ هم رضایت مشتری جلب شده و هم درآمدزایی بانک به منظور توسعه خدماتش افزایش داشته است.

بانک دی در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال قبل آن با رشد خیره کننده ۱۵۰ درصدی تسهیلات پرداختی مواجه شده است. این اقدام را می توان ناشی از تعریف طرح های تسهیلاتی جدید و خرد با جامعه هدف فرهنگیان، کسب و کارهای کوچک، زنان و …. دانست.

در سال جاری نیز همین روند با رشدی ملایم و بیش از ۷ درصدی ادامه یافته و عددی بیش از ۲۰۷ هزار میلیارد ریال را محقق کرده است.

جهش سرمایه گذاری

سرمایه گذاری، یکی از مهمترین راهکاری بانک های برای کمک به توسعه اقتصاد کشور و نیز تامین نظر سهامداران و سپرده گذاران است. این اقدام زمانی اهمیت بیشتری پیدا می کند که سرمایه گذاری ها در جهت کمک به رونق تولید و نیز افزایش عمق فعالیت شرکت های بورسی و صندوق های سرمایه گذاری باشد.

آن طور که از اطلاعات جدید بر می آید، میزان سرمایه گذاری بانک دی در پایان سال گذشته نسبت به سال قبل آن بیش از ۴۵۰ درصد بیشتر شده است. طبیعی است که سرمایه گذاری ها در یک دوره بازگشت میان مدت به سود خواهد رسید و منافع آن به همه ذینفعان بانک بازخواهد کشت.

مانده سرمایه گذاری این بانک در آخرین روز خرداد ماه امسال، مبلغی بیش از ۲۱۲ هزار میلیارد ریال برآورد شده است، در حالی که تنها در سال ۱۳۹۹، بانک دی از محل سرمایه گذاری خود بیش از ۶۵ هزار میلیارد ریال درآمد کسب کرده است.

با چنین روندی، می توان دست کم تا پایان سال جاری، شرایط مطلوب تری برای این بانک تحت مدیریت برات کریمی را پیش بینی کرد.

منبع:پایگاه خبری خرد و کلان

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید