جدیدترین اخبار
29 آذر 1398 ساعت 13:02 اقتصادی کد خبر :663688
برای چاپ کلیک کنید

نقص قانون کار برای امنیت شغلی

نقص قانون کار برای امنیت شغلی

وزیر کار با اشاره به نقص قانون کار در زمینه امنیت شغلی، درباره قدرت خرید جامعه کارگری گفت: با وجود افزایش ۳۶ درصدی دستمزد امسال، ولی همچنان اختلاف بین درآمد و هزینه زندگی کارگران وجود دارد.

 

به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمد شریعتمداری، در نشست هم اندیشی با نمایندگان تشکل‌های کارگری استان‌ها و مدیران ستادی و اجرایی سازمان تأمین اجتماعی که در محل سازمان تأمین اجتماعی برگزار شد اظهار داشت: مسیر طی شده در پرداخت کمک معیشت از عدالت محورترین روش‌ها برای پرداخت یارانه در کشور است.

 

وی ادامه داد: در ادوار گذشته کمک‌های یارانه‌ای به اقشار خاصی از جامعه پرداخت می‌شد و با توجه به اینکه درآمد در بین افرادی که در یک قشر خاص هستند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد، برای برقراری عدالت بیشتر، ساز و کار آزمون وسع، جایگزین پرداخت یارانه به اقشار شده است.

 

شریعتمداری افزود: پرداخت کمک معیشت به اقشار هرچند می‌تواند تا حدودی عدالت را برقرار کند اما پرداخت یارانه از طریق سازوکار آزمون وسع بسیار دقیق‌تر و کارآمدتر است.

 

به گزارش مهر ،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در پرداخت یارانه به اقشار به عنوان مثال معلمان، بازنشستگان، کارمندان، کشاورزان و سایر اقشار جامعه فارغ از میزان تمکن مالی پرداخت، انجام می‌شود اما در ساز و کار آزمون وسع توان خانوار برای خرید و هزینه کردن مبنای پرداخت یارانه است.

 

اختلاف درآمد و هزینه کارگران با وجود رشد ۳۶ درصدی دستمزد ۹۸

 

شریعتمداری، سرمایه اجتماعی را مهمترین و ارزشمندترین سرمایه کشور برشمرد و گفت: سرمایه اجتماعی کشور ما مرهون جامعه کارگری است و کارگران عزیز با نجابت در همه شرایط و سختی‌ها همراه و پشتیبان نظام اسلامی هستند.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تشکل‌های کارگری را حلقه وصل جامعه کارگری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دانست و با بیان اینکه جامعه کارگری با وجود همه مشکلات همواره با اصول انقلاب همراه بوده است افزود: بخش اعظمی از سرمایه اجتماعی مرهون جامعه کارگری کشور است.

 

شریعتمداری با اشاره به افزایش ۳۶ درصدی افزایش دستمزد کارگران در سال گذشته تصریح کرد: با وجود این افزایش ولی همچنان اختلاف بین درآمد و هزینه زندگی کارگران وجود دارد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از جامعه کارگری به عنوان جامعه نجیبی نام برد که شایسته تقدیر است و افزود: وظیفه نمایندگان جامعه کارگری است که امید و نشاط را به جامعه کارگری منتقل کنند.

 

وی با بیان اینکه نتیجه تحریم‌ها و فشارهای ظالمانه نظام سلطه، استقلال مردم ایران است اظهار داشت: افتخار ماندگار برای ملت ایران، استقلال آن است.

شفافیت را باید با جدیت دنبال کرد

 

شریعتمداری با اشاره به موضوع شفافیت در مجموعه این وزارتخانه تصریح کرد: باید بحث شفافیت را با جدیت دنبال کرد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با ایجاد شفافیت دارایی‌های جامعه کارگری بهتر اداره می‌شود، ادامه داد: خدمات بسیار ارزنده‌ای برای جامعه کارگری در دست اجرا است. کارهای زیربنایی در این زمینه در دست انجام است که ثمرات این اقدامات را خواهیم دید.

 

شریعتمداری با تاکید بر حضور پر رنگ جامعه کارگری در انتخابات پیش رو افزود: حضور و مشارکت بالای جامعه کارگری در انتخابات وظیفه‌ای است که باید پای آن بایستیم.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به جامعه کارگری توصیه کرد: با مشارکت فعال در انتخابات، با شناخت درست، افراد شایسته و دست پاک را انتخاب کنند.

 

وی، فراکسیون کارگری مجلس را با اهمیت خواند و افزود: در صورتی که نمایندگان در فراکسیون کارگری افراد شایسته ای باشند می‌توانند منافع کارگران و کارفرمایان را بهتر تأمین کنند.

 

شریعتمداری، قانون کار را دارای ظرفیت‌های ناشناخته دانست و افزود: این قانون، دارای ظرفیت‌های نا شناخته‌ای است که در صورت شناخت آن می‌توان در ارتقای امور از آن بهره برد.

 

این عضو کابینه دولت دوازدهم، بر اهمیت مقوله سه جانبه گرایی تاکید کرد و افزود: با یک نگاه سه جانبه گرایانه و با مشارکت نظرات کارشناسی شرکای اجتماعی می‌توان مفادی از قانون که نیازمند مترقی شدن و در برگیرنده منافع کار گران و کارفرمایان باشد را اصلاح کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه هرگونه تغییر و تحول باید حتماً سه جانبه گرایانه باشد تصریح کرد: با نگاه علمی و کارشناسی و با مذاکره و گفت و گو بین شرکای اجتماعی، کارها نتایج مطلوب‌تری را به همراه دارد.

 

تغییر ماهیت مشاغل در آینده

 

شریعتمداری با بیان اینکه در بحث آینده کار به هیچ وجه نباید به شکل فانتزی نگاه کرد افزود: با تغییرات در ماهیت مشاغل در آینده، باید خود را با شرایط جدید منطبق کنیم.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه هوش مصنوعی دارای جایگاه خاصی است تصریح کرد: تأمین مالی در حوزه دیجیتال، حجم بسیار زیادی از اشتغال را به خود اختصاص داده است.

 

وی با تاکید بر اهمیت و ضرورت امر مهارت آموزی اظهار داشت: جامعه کارگری باید به سمت مهارت آموزی پیش بروند. در حوزه مهارت اگر جامعه کارگری، کارگر ماهر تربیت کند از خطرات نظام سلطه در حوزه فعالیت‌های اقتصادی مصونیت می‌یابد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه حرکت به سمت مهارت باید خواست جامعه کارگری باشد تصریح کرد: افراد مهارت یافته در درون اقتصاد جذب می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه نهضت مهارت افزایی بخش عمده آن به عهده جامعه کارگری و کارفرمایی است، درباره بحث رعایت سه جانبه گرایی در مجموعه این وزارتخانه گفت: در تصمیم گیری ها همواره تلاش شده است این مهم رعایت شود.

 

وی با اشاره به اینکه اعضای هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی با جامعه کارگری بیگانه نیستند و همراه و همفکر هستند افزود: ما به سه جانبه گرایی باور داریم و در مسیر آن قدم بر می‌داریم.

 

شریعتمداری در مورد بحث همسان سازی اظهار داشت: همواره به دنبال اجرای آن هستیم.

 

وزیر کار موضوع خروج از بنگاه‌داری را با اهمیت خواند و افزود: ما در موضوع واگذاری‌ها، وکلای جامعه کارگری در اداره این اموال هستیم و واگذاری‌ها باید در جهت کاهش هزینه‌ها باشد.

 

وی بحث امنیت شغلی کار گران را با اهمیت دانست و اظهار داشت: در قانون کار در این زمینه مفادی وجود دارد ولی به نظر ناقص است که باید با ایجاد کارگروه‌های مشترک در حوزه‌های قانون کار و تأمین اجتماعی به دنبال ارائه راهکارهای عملی در این زمینه باشیم.

 

سخت و زیان آوری مشاغل با در نظر گرفتن منافع کارگر و کارفرما اجرا شود

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به آئین نامه مشاغل سخت و زیان آور افزود: این آئین نامه، باید با توجه به واقعیت‌های موجود و با در نظر گرفتن منافع کارگر و کارفرما اجرا شود.

 

شریعتمداری همچنین با تاکید بر تجدید نظر در تأیید صلاحیت اعضای هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف افزود: تجدید نظر در مورد صلاحیت در مراجع حل اختلاف و تشخیص امری ضروری و درجهت دادخواهی عادلانه در دفاع از حقوق واقعی کارگران است.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر استقلال نهادهای مدنی و مجامع تاکید کرد و افزود: نهادهای مدنی و مجامع نباید دنبال منابع دولتی باشند ولی در عین حال می‌توان با رعایت عزتمندی فعالیت جامعه کارگری کشور، گام‌هایی درجهت رفع مشکلات آنها برداشت.

 

رشد ۶۹ درصدی تعداد تشکل‌های کارگری و کارفرمایی

 

وی همچنین از رشد ۶۹ درصدی تعداد تشکل‌های کارگری و کار فرمایی در دولت تدبیر و امید خبر داد و افزود: بخش بزرگی از این تعداد را تشکل‌های کارگری تشکیل می‌دهد.

 

شریعتمداری در این نشست همچنین از رونمایی از طرح شناسه ملی در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در این طرح هر فرد ایرانی دارای شناسه ملی می‌شود.

وی در خصوص سامانه جامع روابط کار اظهار داشت: در حال حاضر این سامانه در ۲۳ استان قابلیت اجرایی دارد.

 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از اقدامات این وزارتخانه در حوزه مسکن کارگری و حوزه مصرف کارگری افزود: به زودی تفاهم نامه‌ای با وزارت مسکن برای تأمین مسکن جامعه کارگری منعقد خواهیم کرد و در زمینه مصرف جامعه کارگری نیز درصدد هستیم در قالب تعاونی‌های کارگری، گام‌هایی در جهت رفاه جامعه کارگری برداشته شود.

 

۴۲۰ هزار بازرسی از کارگاه‌ها

 

شریعتمداری بر ضرورت رفع نواقص در زمینه بازرسی کار تاکید کرد و افزود: در سال جاری ۴۲۰ هزار بازرسی از کار گاه‌های تولیدی انجام شد که رقم قابل ملاحظه‌ای است ولی با این حال باید در این حوزه دنبال راه حل های جدید باشیم.

 

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم واحدهای تولیدی دارای شرایط مطلوب‌تری باشند تاکید کرد: باید از مشارکت دیگران با ارائه آموزش‌های لازم در امر بازرسی کار بهره گیریم.

Ad

روی خط خبر

 • برگزاری مراسم حج ۱۴۰۰ تحت تدابیر بهداشتی
 • سفارت ایران: کامیون‌های ایران در حال ارسال کالا به قره‌باغ نیستند
 • هشدار کمیسیون بهداشت: برای دریافت مستندات تخلف ستاد ملی کرونا، فقط تا این هفته صبر می‌کنیم
 • واکنش عربستان به اقدامات رژیم صهیونیستی در بیت المقدس
 • حمایت نمایندگان مجلس در حمایت از مصوبه اخیر شورای نگهبا
 • رحیم طاهری رییس هیات مدیره بانک شهر شد
 • پوتین: هرگونه ماجراجویی علیه روسیه مشمول بخشش نخواهد شد
 • امکان ثبت نام مجدد در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۰
 • خاکسپاری ده‌ها دانش آموز جان باخته در انفجار کابل
 • انتقال 3 زندانی ایرانی از ترکمنستان به کشور
 • بازداشت کلاهبردار ۲۵ هزار میلیارد تومانی
 • هفت تپه آزاد شد اما با انبار‌های خالی!
 • یارانه اردیبهشت ماه فرداشب واریز می‌شود
 • آتش‌سوزی وسیع در حوالی کارخانه صنایع نظامی رژیم صهیونیستی
 • سقوط ۲۵ درصدی داج کوین
 • بررسی شیوع افسردگی در سالمندان ایرانی
 • واکنش وزیر کشور به مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان
 • اعلام جزئیات وام ازدواج در سال ۱۴۰۰
 • هزینه پیامک بانک‌های دولتی هم زیاد شد
 • قیمت طلا،سکه،دلار و ارز امروز ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
 • هجوم میلیون‌ها ملخ مراکشی به مزارع رودبار گیلان / خسارت‌ها میلیاردی است
 • آغاز واکسیناسیون کرونا در افراد بالای ۷۵ سال از هفته آینده
 • نماز عیدفطر در تمام کشور برگزار می‌شود
 • ممنوعیت و جریمه‌های سفر در تعطیلات عید فطر
 • مذاکرات بعد از تاریخ ۲۱ مه با نگرانی‌ و تهدید همراه خواهد بود
 • حمید هیراد از بیمارستان مرخص می‌شود
 • ویروس کرونا هوابرد است
 • منصور اوجی شاعر و چهره ماندگار فارس درگذشت
 • معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد: پیشنهاد پرداخت وام اجاره ۱۴۰۰ به ستاد کرونا
 • طرح سراسری واکسیناسیون کرونا در مترو تهران
 • Ad