نفتکش ویتنامی توقیف شده از سوی ایران آزاد شد

    کد خبر :860331
نفتکش ویتنامی توقیف شده از سوی ایران آزاد شد

بر اساس خبر آسوشیتدپرس، یک نفتکش ویتنامی که هفته گذشته از سوی ایران توقیف شده بود، روز چهارشنبه (امروز) به آبهای آزاد رسیده است.

داده‌های وب سایت “مارین ترافیک” نشان می‌دهد که نفتکش ویتنامی ” ام وی سوتیس” موقعیت خود در نزدیکی بندرعباس ایران را ترک کرده و در اوایل روز چهارشنبه به آب‌های بین‌المللی در دریای عمان رسیده است. این نفتکش در موقعیت جدید لنگر انداخته اما هیچ اطلاعاتی در مورد خدمه ویتنامی آن وجود ندارد.

“شاهرخ ناظمی” سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد، در این باره به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: ” نفتکش سوتیس شب گذشته پس از انتقال نفت خود،آب‌های ایران را ترک کرده است.”

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ایران پس از خارج کردن محموله این نفتکش، آن را آزاد کرده است.

مقامات ویتنامی پس از توقیف این نفتکش از سوی سپاه، اعلام کرده بودند با مقامات ایران در حال رایزنی هستند.

نیروی دریایی سپاه در 24 اکتبر (12 آبان 1400) کنترل کشتی “ام وی سوتیس” را به دست گرفته بود، کشتی ای که تحلیلگران مظنون اند در کار انتقال نفت تحریم شده ایران به بازارهای آسیایی بوده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هفته گذشته با انتشار ویدئویی 7 دقیقه ای اعلام کرد این نفتکش را از چنگ “دزدی دریایی” آمریکا بیرون کشیده اما آمریکایی ها اتهام تلاش برای ربودن نفت ایران را رد کرده و ساعاتی پس از انتشار خبر جلوگیری سپاه از ربودن نفت ایران در آب های دریای عمان، منابع خبری آمریکایی مدعی شدند ایران یک نفتکش ویتنامی را توقیف و به بندرعباس منتقل کرده است.

شرکت “تانکر ترکرز” مدعی است نفتکش ویتنامی “ام‌ وی سوتیس” در ماه ژوئن (خرداد 1400) امسال در بندر صحار عمان 700 هزار بشکه نفت از نفتکش “عمان پراید” که حامل 2 میلیون بشکه نفت خام ایران بوده، بارگیری کرده است.

این نفتکش ویتنامی در ماه ژوئیه (تیر 1400) اجازه نیافته نفت ایران را به بندر” لانگ کو” چین منتقل کند و به همین خاطر با محموله برگشت خورده خود به سمت دریای عمان برگشته است.

ایران می گوید با وجودی که نیروهای آمریکایی می خواستند محموله این نفتکش را بربایند اما اقدام به موقع و قاطعانه نیروی دریایی سپاه، آنها را وادار به عقب نشینی کرده است.

به گزارش عصرایران، توقیف نفتکش سوتیس از سوی ایران آخرین مورد از یک رشته تنش های دریایی است که طی 3 سال گذشته در نزدیکی تنگه هرمز به وقوع پیوسته است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید