نظارت جدی بر انجام شیمی درمانی در مطب های استاندارد

    کد خبر :350849

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: نظارت بر انجام شیمی درمانی در مطب هایی که مطابق استاندارد هستند، از ماه ها قبل آغاز شده و گزارش های دانشگاه ها نیز نظارت جدی بر این مراکز را نشان می دهد.

به گزارش مهر، دکتر قاسم جان بابایی در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور با بیان اینکه رعایت و اجرای اصل پوشش همگانی سلامت (UHC) و ارائه خدمات عادلانه با هزینه کم و قابل دسترس برای همه، استراتژی اصلی وزارت بهداشت است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر به رغم محدودیت های مالی و مشکلات ناشی از نوسانات نرخ ارز، اتفاقات خوبی در حوزه دارویی و نیز پرداخت معوقات در حال وقوع است.

وی افزود: با قول مساعد سازمان های بیمه گر در پرداخت معوقات می توان به احصاء ۶۰ تا ۷۰ درصد نقدینگی بیمارستان ها کمک کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت درخصوص ساماندهی سیستم اطلاعات بیمارستانی (HIS) تصریح کرد: مهمترین مسئله در خصوص نظام ارجاع، ساماندهی HIS است که این مهم با یکپارچه شدن این سیستم در مراکز درمانی در حال استقرار و بهبودی است.

وی ادامه داد: یکی از دلایل تلاش همگانی بر ثبت اطلاعات و داده های الکترونیکی، اجرای نظارت دقیق و همه جانبه بر تمام حوزه های سلامت است، لذا عزم جدی و جمعی برای اجرای آن لازم است.

جان بابایی با بیان اینکه فاز اول استحقاق سنجی، اعلام هویت بوده که توسط بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی به انجام رسیده است، افزود: نزدیک به ۵۰۰ محصول دانشی و راهنماهای بالینی (گایدلاین ها) بر طبق قانون، تولید و ابلاغ شده و هر سال نیز مورد بازنگری قرار خواهد گرفت. بنابراین الکترونیک کردن خدمات درمانی جهت استمرار و پیگیری آنها در مراکز ضرورت دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص نظام ارجاع، بیان کرد: تعدادی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه های علوم پزشکی گلستان، گیلان و مشهد در نظام ارجاع پیشگام بوده و اقدامات موثری انجام داده اند. ایجاد و اجرای این نظام با همکاری معاونت درمان، معاونت بهداشت و واحد فناوری اطلاعات در هر دانشگاه امری ضروری بوده و باید گام به گام، شرایط را در تمام دانشگاه ها برای برقراری این نظام منسجم ایجاد کرد.

وی با بیان اینکه نظارت بر انجام شیمی درمانی در مطب هایی که مطابق استاندارد هستند، از ماه ها قبل آغاز شده و خوشبختانه گزارش های ارسالی از دانشگاه ها نیز نظارت جدی بر این مراکز را نشان می دهد، عنوان کرد: ارائه گزارش ۱۹۰ و خطاهای ۲۸ گانه، نشان دهنده زنده و فعال بودن دانشگاه ها است. همچنین ارائه این گزارش ها، جنبه پیشگیری دارد و از وقوع مجدد خطاها جلوگیری می کند.

جان بابایی در پایان تاکید کرد: باید فرصت را غنیمت بشماریم و در این چهار سال، رضایت مردم را درخصوص ارائه خدمات درمانی به دست آوریم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید