نشست مسکو و تاکید بر صلح عادلانه در افغانستان

    کد خبر :794847

شرکت کنندگان در نشست مسکو با صدور بیانیه ای بر پایان جنگ و دستیابی به سازش ملی در افغانستان تاکید کردند.

به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، کشورهای شرکت کننده در نشست مسکو، شامل روسیه، چین و آمریکا و نیز پاکستان روز پنجشنبه بیانیه ای را صادر کردند که در آن بر لزوم تحقق خواسته ملت افغانستان برای برقراری صلح عادلانه در این کشور تاکید شده است.

طرف های شرکت کننده در نشست مسکو در بیانیه خود خاطرنشان کردند که صلح پایدار در افغانستان فقط از طریق حل و فصل سیاسی و راه مذاکره امکانپذیر است.

در بیانیه گفته شده است : ما از همه طرف های مناقشه در افغانستان دعوت به کاهش خشونت ها در این کشور می کنیم و از گروه طالبان هم می خواهیم از حملات بهاره برای جلوگیری از تلفات انسانی و به منظور ایجاد شرایط برای دستیابی به حل و فصل سیاسی از راه مذاکره خودداری کند.

کشورهای شرکت کننده در نشست مسکو از طرف های مذاکره کننده در افغانستان خواستار آغاز گفت و گوها در مورد مسائل اساسی ازجمله ایجاد شرایط برای صلح و ثبات در این کشور و محتویات نقشه راه سیاسی شدند تا منجر به تشکیل کابینه دولت فراگیر شود.

در بیانیه آمده است: در این زمان حساس، چهار کشور (روسیه، چین، آمریکا و پاکستان) از طرف های مناقشه افغانستان می خواهند وارد مذاکره شده و توافقنامه صلح امضا کنند تا به جنگ چهل ساله در افغانستان پایان دهد.

«همان طور که در قطعنامه ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل گفته شده است، ما از احیای امارت اسلامی در افغانستان حمایت نمی کنیم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان و شورای عالی مصالحه ملی می خواهیم بطور آشکارا با شرکای از گروه طالبان به منظور دستیابی به راهکار در مذاکرات همکاری کند.»

در ادامه بیانیه خاطرنشان شده است: در بیانیه به تامین امنیت افغانستان و کمک به این کشور توجه خاص می شود. ما از همه افغانها ازجمله دولت این کشور و گروه طالبان می خواهیم تا تضمین کنند که گروه های تروریستی و افراد بطور انفرادی از خاک افغانستان برای تهدید امنیتی سایر کشورها استفاده نمی کنند.

شرکت کنندگان در نشست افغانستان در بیانیه خود خاطرنشان کردند که توافقنامه صلح باید حاوی ماده ای در دفاع از حقوق همه مردم افغانستان ازجمله زنان، مردان، کودکان، قربانیان جنگ و اقلیت های قومی و در راستای تمایل مردم افغانستان برای توسعه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور خود باشد.

در نشست مسکو علاوه بر نمایندگان کشورهای روسیه، چین ، آمریکا و پاکستان به عنوان طرف های اصلی و نیز طرف های افغانی، نمایندگانی از قطر و ترکیه نیز حضور داشتند.

منبع: ایرنا

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید