نشست مجازی ایران و 1+4 درباره بازگشت آمریکا به برجام

نشست مجازی ایران و 1+4 درباره بازگشت آمریکا به برجام

در این نشست قرار است در مورد بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چگونگی کسب اطمینان از اجرای کامل و موثر برجام از سوی همه طرفها بحث و تبادل نظر شود.

نمایندگان ایران و کشورهای عضو گروه 1+4 امروز (جمعه) در یک نشست مجازی، راه های بازگشت احتمالی ایالات متحده آمریکا به برجام را به بحث خواهند گذاشت.

به گزارش عصرایران، اتحادیه اروپا دیروز (پنج شنبه) با اعلام این خبر افزوده این نشست که نمایندگان وزارت خارجه کشورهای ایران و گروه 1+4 (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) در آن شرکت خواهند داشت، از طریق ویدئو کنفرانس خواهد بود و ریاست جلسه با بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهد بود.

“انریکه مورا” معاون “جوزپ بورل” مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست مجازی را بر عهده خواهد داشت. طبق اعلام اتحادیه اروپا، در این نشست قرار است در مورد بازگشت احتمالی ایالات متحده به برجام و چگونگی کسب اطمینان از اجرای کامل و موثر برجام از سوی همه طرفها بحث و تبادل نظر شود.

ایالات متحده آمریکا دیروز از برگزاری این نشست استقبال کرده است. “ند پرایس” سخنگوی وزارت خارجه آمریکا دیروز (پنج شنبه) در نشست خبری روزانه خود در واشنگتن درباره این نشست گفت:” ما در هفته های گذشته به طور مشخص گفته ایم که آماده از سرگیری اجرای تعهداتمان به برجام در صورت اقدام مشابه از سوی ایران هستیم.”

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با استقبال از نشست امروز (جمعه) بین ایران و دیگر اعضای گروه 1+4، افزوده کشورش طی هفته های گذشته با اعضای این گروه درباره راه های بازگشت واشنگتن به برجام و برداشتن قدم های همزمان و هماهنگ از سوی آمریکا و ایران رایزنی کرده است.

طی روزهای گذشته رسانه های اروپایی از جمله رویترز و روزنامه گاردین بریتانیا از برگزاری نشست هایی محرمانه میان ایران و برخی کشورهای اروپایی و تبادل طرح هایی برای بازگشت آمریکا به برجام و شکستن بن بست کنونی، خبر داده اند.

چند روز پیش نیز وب سایت آمریکایی پولیتیکو به نقل از 3 منبع مطلع آمریکایی از ارایه طرح جدید دولت بایدن به ایران برای بازگشت به تعهدات برجامی و توقف غنی سازی 20 درصدی ایران در ازای کاهش برخی تحریم ها خبر داده بود.